Hvězda Rungo.cz Václav: běhat je jako jít na pivo. Akorát můžete, kdy chcete

aktualizováno 
„Některá rozhodnutí mi trvají několik měsíců, někdy i let. K běhání jsem se dostal náhodou,“ říká Václav Hroch, jeden z vás, jeden z nás. Běžec tělem i srdcem.

Václav Hroch | foto: archiv Václava Hrocha

Asi dva roky zpět jsem se rozhodl přestat jen sedět u počítače a začít něco dělat. Inu, začal jsem posilovat, a to mě chytlo. Jedl jsem podle plánu, vše mi vycházelo, svaly rostly, ale stále to nebylo pořád ono. Mezitím se mi v hlavě rodila myšlenka běhat, protože při posilování jsem dělal i intervalový trénink, ale pouze na místě, což nebylo úplně ono. Trochu jsem pokukoval po rodícím se webu o běhání, kde se Marek a jeho tým snažili přiblížit běh nám obyčejným lidem.

Václav

  • věk: 21
  • výška: 198
  • váha: 85
  • bydliště: Ústí nad Orlicí

Zhruba po roce posilování, někdy v březnu, jsem si vzal termo prádlo (což nebyla zrovna správná volba, ale to jsem tehdy nevěděl), boty, co jsem měl na tělocvik, a vyrazil. Když jsem se snažil běžet po rovině, bylo to celkem v pohodě, dokud nepřišel kopec, který jsem nemohl udýchat. Myslel jsem, že tam nechám plíce, tak jsem dal pauzu a následně opět zkusil něco, co možná byl běh. A světe div se, pořád se mi nechtělo domů, tak jsem dal ještě jedno kolečko a šel domů. Nepopsatelný pocit po doběhu, jít či nejít do toho.

Skočil jsem do toho po hlavě. Po prostudování několika článků různě po netu jsem koupil boty a ponožky, no a byl duben. První výběhy byly do sedmi kilometrů, protože jsem víc neudýchal. Až mě to někdy štvalo, že neuběhnu víc jak sedm, ale v květnu jsem to zlomil a zjistil, že 12 a více kilometrů nebude problém.

Taky jsem různě začal sledovat běžecké weby, znáte to. Začalo to nevinně, ale řekl jsem si, proč běhat jen tak... Někde jsem objevil titulek We Run Prague, koukal jsem, že to je takovej pohodovej závod, spíš proběhnutí Prahy, později jsem zjistil sám, že tyhle velké davy v úzkých uličkách byly prostě problém, a můžu říct, že mě ty masy lidí brzdily. V červnu jsem se tedy registroval a v červenci začal trénink na čas pod 55 min /10km.

Koncem srpna jsem úspěšně zaběhl s časem 51:55 a těsně po závodě padl nejeden dotaz: Co chceš dělat dál, kdy tě zase uvidíme? Říkal jsem: „Asi zase za rok, nevím co dál.“ Následovala věta na jaře je tady půlmaraton, to dáš... řekl jsem jen: „Tak jo!“

Fotogalerie

Proč běhám?

Na tuhle otázku nemám jasnou odpověď.

Běhám, protože mě to baví, dodává mi to energii do života, můžu si konečně večer lehnout a usnout. Běh nikomu nenutím, ale je to jeden z nejlevnějších sportů, stačí boty a můžeš běhat, teda pokud do toho neupadneš a z původně vedlejší koleje se stane hlavní. Jak se říká, za zkoušku nic nedáš. Přijde mi, že běh se tu začal intenzivně rozšiřovat, a mě to taky zasáhlo. A je to jedině dobře.

Běžecký sen

Zatím je to výše zmiňovaný březnový půlmaraton v Praze. Sen je určitě, rozběhat okolí, což se částečně pomalu, ale jistě daří, alespoň myslím. Taky se mi zdá, že lidi se na běžce koukají skrz prsty. Přitom je to něco jako jít na pivo nebo na kávu, jenže běhat můžete, kdy chcete, v tom je ta výhoda.

Oblíbená trasa

Nemám úplně přesně oblíbenou. Běhám podle nálady, buď kopce, nebo jen podél řeky, po cyklostezkách, lesem a tak. Do budoucna se chystám zkusit si nějaký terén, třeba něco objevím.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz