Hvězda Rungo.cz Tomáš: Byl jsem tlustý kluk, běhat jsem začal z hecu

aktualizováno 
Na We Run Prague 2012 se přihlásil z hecu, další ročník už ale běžel po osmiměsíčním pravidelném tréninku. Tentokrát si neodřel bradavky a doběhl v lepším čase. Dalším cílem Tomáše Kašpara je uběhnout půlmaraton.

Na vysoké škole se Tomáš Kašpar jen učil, jedl a spal. Teď dává lenošivému životu vale. | foto: archiv Tomáše Kašpara

Jak jsem začal: Začal jsem asi před šesti lety, kdy jsme na střední škole běhali 1 500 metrů, doběhl jsem tehdy s mizerným časem. Shodou okolností jsem v té době objevoval kouzlo žen a věděl jsem, že obtloustlý chlapec s akné moc šancí nemá. Začal jsem tedy pomalu běhat, každé odpoledne jsem nazul boty a vydal se k mostu u nás za domem (asi jeden kilometr). Začátek byl spíše ve znamení indiánského běhu, ale běhal jsem každý den, postupně jsem navyšoval vzdálenost. Pak přišel zánět okostice a já se na to vykašlal.

Následovaly roky v posilovně, zranění a studium na vysoké škole, kde jsem se jen učil, jedl a spal. Co vám budu povídat, tlustý chlapec byl zpět.

Fotogalerie

Zlom přišel před závodem We Run Prague 2012, kdy jsem z hecu slíbil své partnerce, že se přihlásím – a v posledním možném dnu jsem tak i udělal. Následoval ostrý trénink, za čtyři týdny jsem uběhl dvacet kilometrů, a šel jsem na start. Rekord jsem neutrhl, ale zjistil jsem, jak bolí nejčastější pánské zranění při běhu, odřené bradavky. Po závodu jsem toho na pár měsíců nechal, nebyl čas, znáte to.

Proto jsem si na začátku roku 2013 dal jasná předsevzetí a začal je pomalu plnit spolu s lidmi, které jsem při běhu potkával. Na jaře padl první závod na 8 kilometrů, později přišly delší tratě, vše bylo završeno na We Run Prague 2013, kdy jsem si pohlídal bradavky a zlepšil čas o 19 minut oproti předchozímu ročníku.

Proč běhám: Protože díky běhu potkávám zajímavé lidi, s nimiž bych se v běžném životě nepotkal. Je to prostředek, jak si po náročném dni vyčistit hlavu, srovnat myšlenky a udržet tělo v kondici.

Tomáš Kašpar

věk: 22

výška: 187 cm

váha: okolo 92 kg

odkud: Kroměříž

Běžecký sen: Doběhnout půlmaraton. Větším snem je dostat k běhu lidi, kteří by jinak s během nikdy nezačali, a podpořit je v tom. To samé jsem potřeboval na začátku já, proto vím, jak je to důležité.

Moje trasa: Mám tři oblíbené trasy, jedna je doma v Kroměříži, kde si zlepšuji čas na 5 kilometrů, i když se značným převýšením přes kopec s výhledem na celé město. V Brně rád běhám uličkami úplného centra, kdy můžu pozorovat ruch kolem sebe, ale poslední dobou se mi dostávají pod kůži Soběšice, za tip díky redaktorce Rungo.cz Majdě.

Osobní rekordy a výhry, koníčky: Osobák na 5 kilometrů s časem 23:14, ostatní časy nejsou k chlubení. Závodní časy ani výhry nemám, protože závody "neumím" a časomíra se mi zastavuje daleko později, než při volném běhu o samotě.

Největší zážitek byl běh na Karlštejn v horkém letním dni.

Autoři:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Adecco spol. s r.o.
DISPONENT/KA LOGISTIKY A DOPRAVY s AJ / NJ

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz