Hvězda Rungo.cz Mirka: Už nejsem pomalý ufňukánek. Teď si běh užívám

aktualizováno 
Dobrý pocit, svaly a kondice, příjemní lidé kolem, pocit svobody, uvědomění si sama sebe. Mirka má svých důvodů k běhu spoustu. „Taky je fajn, že při běhu utahám své dva pejsky,“ směje se.

Na závodě Běh pro Světlušku jsem se setkala s kamarádkami z Facebookové skupiny Rungo pro ženy (já dole vlevo) | foto: archiv Miroslavy Sudové

Jak jsem začala: Když nepočítám negativní zkušenosti s během z plaveckých soustředění na základní škole (byla jsem poslední, nejpomalejší, vystresovaná a ubrečená), vyběhnout mi trvalo dlouho. Poprvé mě to napadlo přibližně ve dvaceti letech, ale odradila mě (krátká) cesta od domu k lesu, při které bych se musela kolemjdoucím vystavit v „ponižujících“ legínách a sportovním oblečení. Zpětně si říkám, že ještě nebyla ta správná chvíle.

Mirka Sudová

bydliště: Kladno, občas Praha

věk: 29

váha: 85 kg, ale prý na to nevypadám

výška: 178 cm

Myšlenka na vyběhnutí se pořád opakovala, kila přibývala, svaly mizely. Čas, kdy jsem to s během myslela doopravdy vážně, nastal až v září roku 2013. Zaplatila jsem si kurz v „holčičí“ běžecké škole Jdu běhat. Záměr byl naučit se správnou techniku běhu. První setkání se mi hrozně líbilo, plná vyplavených endorfinů jsem jela domů, ale ještě ten večer jsem si ošklivě vyvrkla kotník. Na pohotovosti jsem se poprvé projela v kolečkovém křesle na rentgen a pak nafasovala ortézu „walkera“, pár berlí a tři týdny klidu. Peníze za kurz holky ze Jdu běhat oproti lékařskému potvrzení vrací, možná i to je jeden z důvodů, proč jsem na běh nezanevřela. Tím hlavním důvodem ale byla skutečnost, že jsem zjistila, že běh je super a nechci bez něj být.

Fotogalerie

Velkou část z doby rekonvalescence jsem trávila na internetu. Jednou jsem hledala spojení na idos.cz a dole ve článcích na mě vyskočila recenze na boty Scott Kinabalu tady na Rungo. Zalíbila se mi jak stránka, tak boty. Rungo skončilo v oblíbených záložkách a v elektronickém nákupním košíku zase,  naprosto naslepo, trailové boty od Scotta ze staré kolekce. V botníku čekaly až do ledna, ale své chvíle se dočkaly.

Skupina Rungo pro ženy

Skupina pro ženy založená původně k projektu adidas Women's Challenge i po jeho skončení funguje dál a přibírá své členky. Komunita funguje skvěla na bázi motivace a inspirace sebe navzájem.

V prosinci jsem si na Rungo všimla výzvy k účasti na projektu adidas Women’s challenge. Rozhodla jsem se to i přes svůj těžký běžecký amatérismus zkusit a přihlášku poslala. Za pár dní přišla zpráva od Majdy, že jsem nebyla vybrána, ale že jsem, stejně jako ostatní, zvaná do facebookové skupiny projektu. A to je asi ten hlavní začátek. Holky (gazelky i neméně skvělé negazelky) mě tam skvěle namotivovaly a motivují stále. Dalším velkým plusem bylo, že jsme se přestěhovali blíž k lesu.

Proč běhám: Běhám pro dobrý pocit sama ze sebe. Pro svaly, které vykukují v místech, kde dřív bylo jenom měkoučko. Pro možnost nakupovat si pěkné běžecké oblečení. Běhám pro příležitost seznámit se s fajn lidmi. Proto, že mě baví zjišťovat, že dokážu nečekané, když chci. Abych zabavila a unavila své dva pejsky. Abych si užila les a přírodu kolem sebe. Proto, že mě baví být fit, mít lepší kondici a imunitu. Proto, že obout boty a vyběhnout mohu kdykoli a kdekoli. Běhám pro úžasný pocit svobody, uvědomění si sama sebe a pro dobrou náladu, kterou běh vyvolává.

Zbývá necelých 150 míst!

Zaběhněte si kros v Praze na 5 a 10 km

Rungo.cz pro vás nachystalo závod s domáckou atmosférou, občerstvením i medailemi (více o závodě zde). 

Lucie v čele. Nakonec mezi ženami vyhrála.

Jaký je můj běžecký sen: Nejsem moc velký bojovník, takže moje sny nejsou nijak megalomanské. Přála bych si, aby pro mě tempo okolo 6 min/km bylo pohodové a ne sci-fi. Rok 2014 jsem věnovala pětikilometrovým závodům a v plánu mám délku tratě každý následující rok zdvojnásobit. Moje představy zatím končí u maratonu v roce 2017. V hlavě se mi, vzhledem k plaveckému základu v dětství, občas mihnou myšlenky na triatlon. Ze všeho nejvíc si ale přeju u běhu zůstat a nevyměknout.

Jaká je moje oblíbená trasa: Ráda běhám v lese, asfalt mě netěší. Naštěstí žiju snad v nejzalesněnějším městě republiky – na Kladně. Nejčastěji se pohybuji v lesích okolo Lapáku a Sletiště, kde si kličkuji, jak mě napadne. Občas se ale vyskytnu i v Praze a zdá se, že tam se mou oblíbenou lokalitou stane les na sídlišti Kamýk. Už jsme tu párkrát běžely s mámou, která se před měsícem rozběhla taky.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz