Hvězda Rungo.cz Mirka: Už nejsem pomalý ufňukánek. Teď si běh užívám

aktualizováno 
Dobrý pocit, svaly a kondice, příjemní lidé kolem, pocit svobody, uvědomění si sama sebe. Mirka má svých důvodů k běhu spoustu. „Taky je fajn, že při běhu utahám své dva pejsky,“ směje se.

Na závodě Běh pro Světlušku jsem se setkala s kamarádkami z Facebookové skupiny Rungo pro ženy (já dole vlevo) | foto: archiv Miroslavy Sudové

Jak jsem začala: Když nepočítám negativní zkušenosti s během z plaveckých soustředění na základní škole (byla jsem poslední, nejpomalejší, vystresovaná a ubrečená), vyběhnout mi trvalo dlouho. Poprvé mě to napadlo přibližně ve dvaceti letech, ale odradila mě (krátká) cesta od domu k lesu, při které bych se musela kolemjdoucím vystavit v „ponižujících“ legínách a sportovním oblečení. Zpětně si říkám, že ještě nebyla ta správná chvíle.

Mirka Sudová

bydliště: Kladno, občas Praha

věk: 29

váha: 85 kg, ale prý na to nevypadám

výška: 178 cm

Myšlenka na vyběhnutí se pořád opakovala, kila přibývala, svaly mizely. Čas, kdy jsem to s během myslela doopravdy vážně, nastal až v září roku 2013. Zaplatila jsem si kurz v „holčičí“ běžecké škole Jdu běhat. Záměr byl naučit se správnou techniku běhu. První setkání se mi hrozně líbilo, plná vyplavených endorfinů jsem jela domů, ale ještě ten večer jsem si ošklivě vyvrkla kotník. Na pohotovosti jsem se poprvé projela v kolečkovém křesle na rentgen a pak nafasovala ortézu „walkera“, pár berlí a tři týdny klidu. Peníze za kurz holky ze Jdu běhat oproti lékařskému potvrzení vrací, možná i to je jeden z důvodů, proč jsem na běh nezanevřela. Tím hlavním důvodem ale byla skutečnost, že jsem zjistila, že běh je super a nechci bez něj být.

Fotogalerie

Velkou část z doby rekonvalescence jsem trávila na internetu. Jednou jsem hledala spojení na idos.cz a dole ve článcích na mě vyskočila recenze na boty Scott Kinabalu tady na Rungo. Zalíbila se mi jak stránka, tak boty. Rungo skončilo v oblíbených záložkách a v elektronickém nákupním košíku zase,  naprosto naslepo, trailové boty od Scotta ze staré kolekce. V botníku čekaly až do ledna, ale své chvíle se dočkaly.

Skupina Rungo pro ženy

Skupina pro ženy založená původně k projektu adidas Women's Challenge i po jeho skončení funguje dál a přibírá své členky. Komunita funguje skvěla na bázi motivace a inspirace sebe navzájem.

V prosinci jsem si na Rungo všimla výzvy k účasti na projektu adidas Women’s challenge. Rozhodla jsem se to i přes svůj těžký běžecký amatérismus zkusit a přihlášku poslala. Za pár dní přišla zpráva od Majdy, že jsem nebyla vybrána, ale že jsem, stejně jako ostatní, zvaná do facebookové skupiny projektu. A to je asi ten hlavní začátek. Holky (gazelky i neméně skvělé negazelky) mě tam skvěle namotivovaly a motivují stále. Dalším velkým plusem bylo, že jsme se přestěhovali blíž k lesu.

Proč běhám: Běhám pro dobrý pocit sama ze sebe. Pro svaly, které vykukují v místech, kde dřív bylo jenom měkoučko. Pro možnost nakupovat si pěkné běžecké oblečení. Běhám pro příležitost seznámit se s fajn lidmi. Proto, že mě baví zjišťovat, že dokážu nečekané, když chci. Abych zabavila a unavila své dva pejsky. Abych si užila les a přírodu kolem sebe. Proto, že mě baví být fit, mít lepší kondici a imunitu. Proto, že obout boty a vyběhnout mohu kdykoli a kdekoli. Běhám pro úžasný pocit svobody, uvědomění si sama sebe a pro dobrou náladu, kterou běh vyvolává.

Zbývá necelých 150 míst!

Zaběhněte si kros v Praze na 5 a 10 km

Rungo.cz pro vás nachystalo závod s domáckou atmosférou, občerstvením i medailemi (více o závodě zde). 

Lucie v čele. Nakonec mezi ženami vyhrála.

Jaký je můj běžecký sen: Nejsem moc velký bojovník, takže moje sny nejsou nijak megalomanské. Přála bych si, aby pro mě tempo okolo 6 min/km bylo pohodové a ne sci-fi. Rok 2014 jsem věnovala pětikilometrovým závodům a v plánu mám délku tratě každý následující rok zdvojnásobit. Moje představy zatím končí u maratonu v roce 2017. V hlavě se mi, vzhledem k plaveckému základu v dětství, občas mihnou myšlenky na triatlon. Ze všeho nejvíc si ale přeju u běhu zůstat a nevyměknout.

Jaká je moje oblíbená trasa: Ráda běhám v lese, asfalt mě netěší. Naštěstí žiju snad v nejzalesněnějším městě republiky – na Kladně. Nejčastěji se pohybuji v lesích okolo Lapáku a Sletiště, kde si kličkuji, jak mě napadne. Občas se ale vyskytnu i v Praze a zdá se, že tam se mou oblíbenou lokalitou stane les na sídlišti Kamýk. Už jsme tu párkrát běžely s mámou, která se před měsícem rozběhla taky.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz