Hrozby lidstva: Ebola, rychlá a bolestivá smrt

  6:00aktualizováno  6:00
Objevila se teprve před dvaceti lety, ale velmi rychle se rozšířila. Zabíjí nemilosrdně, bolestivě a přežije jen malé procento nakažených. V současné době znovu vypukla v Kongu.
Nákaza se většinou objevuje v oblastech s nedostatečnou hygienou i zdravotnictvím.

Nákaza se většinou objevuje v oblastech s nedostatečnou hygienou i zdravotnictvím. | foto: Profimedia.cz

Když se roku 1976 v blízkosti africké řeky Ebola vyskytla podivná nákaza, vypuklo zděšení. Nemocní krváceli ze všech tělních otvorů, měli celé tělo pokryté modřinami a zvraceli nejen krev, ale i mrtvé tkáně svých orgánů. Naprostá většina všech nakažených zemřela do deseti dnů v obrovských bolestech. Krvácivá horečka s dramatickými příznaky dostala jméno po oblasti, ve které se poprvé objevila - ebola.

Vražedná nakažlivost
Ačkoli přesný původ hrozivého onemocnění není přesně znám, vědci se domnívají, že se na člověka přenesl z některých druhů pralesních opic a rychle se přizpůsobil novému hostiteli. Jeho smrtelnou zbraní je totiž rychlost, s jakou se množí. Proniká snadno membránami buněk a donutí je k rychlé produkci dalších virů. A jejich nakažlivost je vražedná.

Na rozdíl od řady jiných virů, ebola dokáže bez problémů přežít i mimo tělo svého hostitele. Předměty, kterých se dotkl nemocný člověk, jsou nakažlivé dokonce ještě po několika dnech. Virus byl nalezen v slzách, krvi, ale i na povrchu kůže infikovaných osob. Proto bylo také nutné zrušit všechny obvyklé pohřební rituály a mrtvoly se likvidují za přísných bezpečnostních pravidel.

Pracovat s virem ebola se smí pouze v laboratořích se čtvrtou úrovní bezpečnosti. V místě epidemie potom musí být pacienti dokonale izolováni a zdravotnický personál používat speciální ochranný oděv.

Rozklad orgánů
Úmrtnost eboly se liší podle typů viru. Zatímco kmen Sudan má úmrtnost "jen" lehce přes padesát procent, na kmen Ebola Zaire umírá před devadesát procent nakažených. Inkubační doba viru je přibližně dva dny a symptomy se objeví velmi náhle. Vysoká horečka, bolesti kloubů, hlavy a svalů, zvracení; to jsou prvotní signály nákazy. V tomto stadiu se ebola často zamění za jinou infekční nemoc, ale i kdyby se tomu tak nestalo, pro pacienta už toho nelze příliš udělat.

Viry putují krevním oběhem a napadené buňky produkují obrovskou rychlostí množství dalších virů. V krvi se objevují sraženiny a její tok se tak zpomaluje. To je také důvod odumírání tkání všech orgánů. Začíná krvácení do vnitřních tkání a krevní sraženiny nemocný i vykašlává. Postupem času člověk krvácí ze všech tělních otvorů, odlupují se výstelky a rozkládají se prakticky všechny orgány. Jejich mrtvá tkáň odchází dýchacími cestami nebo konečníkem. V poslední fázi postižený krvácí z očí a má těžké epileptické záchvaty.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Epidemie v Kongu
Na virus eboly neexistuje žádná léčba. Účinnost všech známých virostatik je prakticky nulová. Lékaři tak neléčí nemoc jako takovou, ale pokoušejí se minimalizovat její dopad. Podávají se vitaminy, sérum a virostatika. Zároveň je nutné doplňovat u nemocného tekutiny, protože velmi častou skutečnou příčinou smrti je dehydratace.

V současné době vypukla epidemie v Konžské demokratické republice. Podle údajů WHO je zatím od srpna letošního roku nahlášeno necelých čtyři sta případů a z toho necelé dvě stovky úmrtí.

Lidé začali umírat na krvácivé horečky po pohřbu dvou společensky vysoce postavených osob v obci Mweka na jihozápadě země. V Kongu je tradicí, že příbuzní vlastníma rukama myjí těla zesnulých. To vysvětluje prudkost rozšíření nákazy, uvedl pro média vrchní zdravotní inspektor provincie Jean-Constatin Kanow.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz