Hrozba bodnutí mořskou medúzou se stává minulostí

  15:00aktualizováno  15:00
Izraelští vědci odhalili tajemství malé oranžové mořské rybky, aby vyrobili krém, který plavce chrání před atakujícími žihadly medúzy. Čtyřicetiletý biolog Amitu Lotan společně se ženou Tamarou strávili výzkumem mořských tvorů celé desetiletí. Získané zkušenosti využili k imitaci obranných sekretů rybky, která spokojeně žije mezi chapadly mořské sasanky, jednoho druhu medúzy.

 

"Je to skutečný převrat. Většina krémů hojí rány až po bodnutí, tento bodnutí dokáže zabránit," vysvětluje Lotan v laboratoři na pobřeží Galilejského moře. Natírá si ruku v zázračném roztoku a strká ji do nádoby s bílými medúzami, které se hojně vyskytují ve Středozemním moři.

Překvapivě zůstávají k cizímu objektu imunní. Krém tak umožňuje vyvarovat se bolestnému a někdy až smrtelnému napadení žahadly, které rozdírají a spalují kůži.
Medúzy i za 700 miliónů let evoluce zůstaly poměrně jednoduchými organismy. Postrádají svaly, kosti a schopnost slyšet i vidět. Pouze komplexní mechanismus žihadel, jeden z nejrychlejších v přírodě, se dlouho nedařilo vědcům rozluštit.

Před dvěma lety Lotan společně se starým přítelem ze školy založili společnost Nidaria, aby patentovaný krém začali vyrábět ve velkém a dodávat na trh.Vývoj ochranného krému, který na americký i izraelský trh prorazil začátkem letošního roku pod značkou Skin Guard a vlastním názvem "Safesea" (bezpečné moře), si vyžádal až půl
miliónů amerických dolarů, které vědci získali darem především od izraelské vlády. 
"Odezva je velmi povzbuzující. Kontaktovali nás rybáři z Aljašky i plavci z Floridy," raduje se Porat. Nidaria současně vyjednává s výrobci slunečních krémů po celém světě včetně společnosti Coppertone a Hawaiian Tropic ve Spojených státech a s odborníky z Anglie, aby sloučily své produkty do společného speciálního krému. "Doufáme, že jednoho dne si lidé budou automaticky brát sebou na pláž sluneční krém s ochrannou složkou proti medúzám," říká Porat.

Až 130 miliónů lidí míří každý rok k mořským vodám zamořených více něž 300 druhy medúz. Škála je bohatá, od delikátní avšak smrtelné australské mořské vosy, která zabíjí ve vteřinách, po medúzu, která jedním dotekem neposedného chapadla popálí kůži a zanechá oběť v nesnesitelných bolestech.

Nejčastěji se vyskytují u Floridy, v Karibiku, na Dálném východě a ve Středozemním moři. Lotan a Porat zatím krém otestovali na přibližně deseti druzích medúz. Věří, že je univerzální a bude účinkovat v každém případě."Produkt pracuje na bázi žahavého mechanismu, který je obdobný u všech medúz. Měl by chránit proti všem typům, "vysvětluje Lotan.

Medúzy jsou pokryty stovky až tisíci žahacími buňkami, které explodují jakmile se dotknou cizího tvora. Uvolní štiplavá žihadla, která zaútočí na oběť a skrz dlouhé úzké trubice vystříknou ochromující jed. "Je to celosvětový problém, který se týká miliónů lidí. Přestože to zní možná předčasně, věříme, že během příštích pěti let bude náš krém k dostání na všech plážích po celém světě."

 

 

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Čtyřicet procent dětí v Česku by mělo nosit brýle, říká oční lékařka

Ilustrační fotografie

Zhruba čtyřicet procent českých dětí má dioptrickou vadu a jsou tak adepty na nošení brýlí. Nejvíce na pozoru by měli...

Stomatolog: O zuby musíte správně pečovat. V 72 letech nemám žádný kaz

Ilustrační fotografie

Při péči o chrup je nejdůležitější prevence. Za zkažené zuby si může každý sám. "Je mi 72 let a nemám žádný kaz ani...

Lupénku nevyléčíte, ale její projevy zmírnit můžete

Lupénka, neboli psoriáza, je nepříjemné autoimunitní onemocnění kůže.

Lupénka je nevyléčitelné zánětlivé onemocnění kůže, které trápí každého padesátého Čecha. A i když mají občas mnozí...

Najdete na iDNES.cz