ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tesco

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

  • 1
Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné zase mají halucinogenní účinky a užívali je šamani. A odborníci na výživu je rozhodně doporučují jako skvělý doplněk stravy. V čem jsou houby tak výjimečné?

1. Mnozí dietologové doporučují houby při hubnutí. Je to opodstatněné?
Je. Už proto, že houby obsahují velmi málo kalorií. „Obsahují 90 procent vody a vlákninu, která je prospěšná,“ upozorňuje mykolog Jan Borovička. Mají v sobě minimum tuků (kolem půl procenta), ale relativně dost bílkoviny (mezi 2 a 3 procenty).

2. Vitamin D je vzácný, žádné rostliny ho neobsahují. Je pravda, že houby ano?
Je pravda, že vitamin D v žádné jiné rostlině nenajdeme. Za normálních okolností se tvoří v kůži působením slunečního záření. Z potravin ho v menším množství můžeme dostat do těla při konzumaci rybího tuku, jater, vaječných žloutků, mléka… a právě hub. Jejich konzumaci proto doporučuje i Státní zdravotní ústav.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Léčivé byliny ukrývají naději pro boj se závažnými onemocněními, od nevyléčitelných střevních zánětů až po rakovinu. Jaké bylinky zabírají nejvíce? Čtěte v novém vydání týdeníku Téma.

„Dlouhodobý národní program monitoringu ukázal, že většina (více než 99 %) české populace ve věku 4 – 90 let nekonzumuje ve své obvyklé stravě dostatečné množství vitaminu D,“ stojí ve zprávě z roku 2017, která dále uvádí, že „houby mohou být jeho dobrým zdrojem, a to díky obsahu ergosterolu, který může být působením UV záření na vitamin D přeměněn.“

Obsah vitaminu D se dá dokonce v houbách mírně zvýšit – když je při sušení na 2 až 3 hodiny vystavte sluníčku a pak dosušíte v suchu a temnu.

3. Mají houby kromě vitaminu D ještě něco specifického, co mohou nabídnout jakožto příspěvek do zdravé stravy?
Kromě vlákniny (napomáhá kvalitnímu trávení) a vitaminu D (je důležitý pro stavbu a sílu kostí a pro imunitní systém) obsahují houby i další vitaminy a minerály. „Mají i řadu dalších pozitivních složek, například esenciálních stopových prvků,“ upozorňuje mykolog Borovička.

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému

Jedná se o prvky, které si tělo nedokáže samo vytvořit, jejich nedostatek (ale pozor, i nadbytek!) způsobuje zdravotní problémy. Člověk je závislý na jejich příjmu potravou a houby nabízejí například dostatečný přísun mědi (je nezbytná pro správnou funkci každé buňky v organismu a důležitá v oblasti krvetvorby), zinku (nutný pro syntézu DNA a pro funkci některých bílkovin; jeho nedostatek má negativní vliv na růst či hojení) nebo selenu (enzymy obsahující selen jsou velmi důležitými antioxidanty a účinkují při metabolismu hormonů štítné žlázy).

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

4. Za významně zdravou houbu bývá označována hlíva ústřičná. Je to opodstatněné?
„Hlíva obsahuje glukany, což jsou polysacharidy, které zvyšují imunitu organismu,“ popsal v rozhovoru pro Radiožurnál mykolog Ivan Jablonský, „a pak ještě obsahují statiny, to jsou látky, které snižují cholesterol v krevním séru.“

5. Poměrně oblíbenou se z podobných důvodů stala čínská houba šiitake. Je opravdu zdravá?
Houževnatec jedlý známý jako šiitake je oblíbený hlavně pro svoji chuť a využití najde především v kuchyni. Nicméně má i svá zdravotní pozitiva. „Obsahuje glukany a další látky, které mají antivirotické účinky,“ tvrdí Jablonský.

Léčivé houby najdete i v našich lesích

Na účinné látky houby šiitake se podle něj přišlo zajímavým způsobem – po jaderném útoku na japonská města Hirošimu a Nagasaki v roce 1945 se ukázalo že u pacientů, kteří jedli šiitake, se rychleji obnovila tvorba bílých krvinek. „Příčinou byly právě ty glukany, které obsahuje.“

6. Experty přes léčivé účinky hub jsou po tisíciletí Číňané. Opravdu mohou houby fungovat jako medikamenty?
Jde o to, jakou obsahuje ta která houba účinnou látku. Ale ano, některé jako léčivo fungovat mohou. „Nejvíce účinných látek má lesklokorka lesklá zvaná reishi,“ upozorňuje Jablonský. „Obsahuje triterpenoidy, které mají výrazně protizánětlivé látky; je to houba, která má v tradiční čínské medicíně největší tradici.“ Mimochodem, vzácnou lesklokorku směl svého času jíst jen čínský císař, ostatním za její požití hrozil trest smrti.

7. Co je pravdy na tom, že hadovka smrdutá funguje jako afrodisiakum?
Je pravda, že hadovka bývala součástí receptů na nápoje lásky. Latinsky se dokonce nazývá phallus, což znamená penis (vypadá totiž jako ztopořený úd). „A to zřejmě psychicky účinkovalo,“ vysvětlil nedávno v rozhovoru pro časopis Týden mykolog Jaroslav Klán. „Žádné povzbuzující látky ovšem nemá.“