Zklidněte hormon: cvičením a jídelníčkem proti hormonální nerovnováze

  9:20aktualizováno  9:20
Díky hormonům naše tělo funguje tak, jak má. Když se ale některý z nich „splaší“, může následovat špatná funkce svalů, přibírání na váze nebo počínající cukrovka. Správné hladiny hormonů lze udržet i cvičením.

Hormonální rovnováhy můžeme dosáhnout i pravidelným cvičením | foto: Profimedia.cz

Náš organismus funguje na základě složité soustavy chemických procesů, z nichž některé lze v laboratorním prostředí jen stěží napodobit. I proto bychom se o tyto funkce měli náležitě starat a sledovat jejich případné výkyvy. Řeč je především o hormonech, kterým se ne nadarmo někdy říká chemičtí poslové organismu – látkách, jejichž existenci v těle začneme vnímat většinou až tehdy, když je s nimi něco v nepořádku.

Běžecký závod v pražské Šárce se blíží. Registrujte se

Craft RUNGO divoký běh Šárkou 2017.

Hormony v křehké rovnováze

Hormonální nerovnováha může být příčinou nadváhy, ale i únavy, slabosti svalů, takzvaně „špatné pleti“, ale i gynekologických a jiných problémů. Pokud se zaměříme čistě na sport, může nám ho hormonální nerovnováha pěkně znepříjemnit. Dobrou zprávou je, že méně závažnou nerovnováhu nemusíme hned řešit léky – kus práce zastane správný jídelníček a také pravidelný pohyb.

Hormony jsou vylučovány takzvanými žlázami s vnitřní sekrecí a krevním oběhem jsou roznášeny po těle, kde rozdávají různé úkoly tělesným orgánům. Produkce hormonů by měla být v rovnováze, ale někdy se může stát (i zcela přirozeně – v různých fázích života nebo třeba menstruačního cyklu), že je některého z hormonů najednou více nebo méně, než by mělo být.

Zázračné bílkoviny

Hormonální nerovnováha může být i příčinou toho, proč se vám nedaří zhubnout – ať už je to snaha o výraznou redukci váhy, nebo třeba jen těch „blbých“ pět kilo. V takovém případě můžeme hormony zkusit obelstít – překvapivě jídlem, respektive jeho složením.

Nejde o žádnou speciální dietu, ale o chytré zařazení bílkovin do jídelníčku: Každé jídlo bychom měli začínat soustem (nebo několika sousty) převážně bílkovinného složení. „Bílkoviny zajišťují zdraví svalů, kostí i kůže. Jejich dostatečný příjem navíc snižuje hladinu ghrelinu, hormonu hladu, a naopak stimuluje produkci hormonů, které nám dávají signál o tom, že jsme po jídle plní,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Tento „trik“ funguje i v případě, že štíhlí jsme, ale chceme si linii udržet a nechceme mít zbytečně strach z přibírání. Není to ale samozřejmě vše – pozor bychom si měli dát i na fruktózu a průmyslově zpracované sacharidy, které hormonální nerovnováhu také podporují. V krajním případě může dojít až k tzv. inzulinové rezistenci, tedy stavu, kdy buňky nereagují na signály hormonu inzulinu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Pohyb stimuluje funkci hormonů

Inzulin je jedním z hormonů, jejichž nerovnováha může přivodit opravdu nepříjemné komplikace. Držet jeho produkci v dobré kondici můžeme nejen díky vyváženému jídelníčku s minimem nezdravých cukrů, ale také cvičením. „Příliš mnoho inzulinu může vést ke vzniku inzulínové rezistence, stavu před rozvinutím cukrovky, cukrovce či onemocnění srdce,“ vysvětluje Věra Vojtěchová, instruktorka jógy a zakladatelka Domu jógy.

Pravidelný pohyb zajistí nejen pokles hladiny inzulínu, ale i zvýší citlivost organismu na tento hormon. Znamená to, že nám inzulinu postačí méně a hladina cukru v krvi poklesne. Dobrou zprávou je, že pro tento efekt nemusíme běhat žádné maratony – postačí třeba krátké, ale pravidelné výběhy, které můžeme prostřídat s některým kompenzačním cvičením, jako je pilates nebo jóga.

A další hormonální benefity cvičení? Pravidelný pohyb stimuluje produkci adiponektinu, hormonu s protizánětlivým účinkem, který umí také regulovat metabolismus. Především muže potěší fakt, že cvičení pomáhá udržet nebo zvýšit hladinu testosteronu, jehož hladina s věkem mírně klesá. Aktivní pohyb stimuluje i produkci růstového hormonu – i proto je důležitý sport pro děti a mladé lidi, kteří jsou takzvaně „ve vývinu“, ale samozřejmě také pro ty, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu.

Meditací i cvičením k rovnováze

V současnosti se naše populace poměrně často potýká se stresem, tedy dalším spouštěčem produkce hormonů, které ale naše tělo dlouhodobě nepotřebuje. Jsou jimi kortizol a adrenalin, které člověku dříve pomáhaly přežít – vyburcovat ho k tělesným i duševním výkonům v případě, že byl jeho život v ohrožení.

Takových situací už dnes moc nezažíváme, ale mnozí z nás čelí takzvanému chronickému stresu, který může pramenit z přemíry práce, nezdravě hektického životního stylu nebo jiného dlouhodobého problému. Hladina kortizolu v takových případech zůstává neustále navýšena, což může vést k přejídání, ukládání tuků v oblasti břicha, ale i vysokému krevnímu tlaku.

Co s tím? Naučit se meditovat – ať už doslova, či přeneseně u nějaké činnosti, která nás baví, naplňuje a nestresuje. Může to být uklidňující, rytmický běh, na který si uděláme čas každý večer a „srovnáme si myšlenky“, ale i zmíněné hormony. Možností je ale i speciální cvičení.

Hormonální jóga – někomu možná toto slovní spojení může znít poněkud esotericky, ale nejde vlastně o nic jiného, než pomoci hormonům správně fungovat pomocí speciálních cviků. Svou roli hraje i klid a plynulé provádění pohybů, při kterém začne relaxovat i mysl. „Stěžejní jsou v hormonální józe dechové a koncentrační techniky a dynamicky se střídající pozice, které působí na vnitřní orgány a ovlivňují produkci hormonů. Pro pozitivní vliv přitom stačí 30 minut denně,“ vysvětluje Věra Vojtěchová.

Témata: Běh, Zdraví, Adrenalin

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz