Lékaři Helena Máslová a Tomáš Fait v diskusním pořadu Rozstřel. (26. září 2019)

Lékaři Helena Máslová a Tomáš Fait v diskusním pořadu Rozstřel. (26. září 2019) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Bez hormonální antikoncepce by planeta možná nepřežila, shodli se experti

  • 318
Podle gynekoložky Heleny Máslové je hormonální antikoncepce jedním ze zázraků novodobého světa. Ale má i svůj stín, který je možná větší, než jsme si mysleli, řekla v Rozstřelu. V pořadu jí oponoval lékař Tomáš Fait. „Pro mě jsou negativa menší než pozitiva,“ uvedl.

Hormonální antikoncepce je podle gynekoložky Heleny Máslové fascinující příběh 20. století, který změnil dějiny světa. „Mluví se o ní jako o jednom ze sedmi zázraků novodobého světa,“ uvedla v Rozstřelu a dodala, že se díky ní naplnil termín plánované rodičovství, protože má téměř stoprocentní účinnost.

Podle Máslové má hormonální antikoncepce svůj stín a že její dlouhodobé užívání má negativní behaviorální důsledky.

„Vyhasíná přirozený instinkt spontánního chování. Instinkt, který dříve ženu nutil založit rodinu, navzdory objektivním podmínkám, dnes nahrazují jiné priority a prokrastinují, odkládají rodinu a pak přicházejí jako pacientky, jimž se v pozdějším věku nedaří otěhotnět.“

„Neřekl bych, že odložení těhotenství antikoncepce způsobuje, ale umožňuje,“ oponoval MUDr. Tomáš Fait.

„V posledních dvaceti letech je možná ten stín větší, než jsme si původně optimisticky mysleli,“ řekla Máslová a kromě vlivu na zvýšené riziko rakovin prsu a trombóz připomněla i environmentální důsledky užívání hormonů na planetu i lidstvo. Zdůraznila, že látky, které se dostávají ve velkém do životního prostředí, ovlivňují zpětně naše zdraví, konkrétně endokrinní systém.


„V Česku užívá antikoncepci milion tři sta tisíc žen a studie prokázaly, že kontaminace prostředí zpětně ovlivňuje špatnou funkci štítné žlázy, má na svědomí dokonce i stoupající počet rakovin prostaty i zhoršující se spermiogramy u mužů,“ citovala konkrétní studie.

Podle Tomáše Faita nelze nic takového dokázat. „Kdyby škodlivost studie prokázaly, Amerika, která velmi přísně léky kontroluje, by byla první, která by antikoncepci dávno zakázala,“ řekl a zdůraznil, že díky antikoncepci významně klesl počet potratů a také celosvětově drží „porodnost na uzdě“. 

Sám Fait je podle svých slov velkým propagátorem nitroděložních tělísek. „Musíme zvažovat u každé pacientky anamnézu, zejména s ohledem na riziko srážlivosti krve a vznik trombóz, vzít v úvahu i environmentální rizika, ale musíme zvažovat i to, co by se stalo, kdybychom od hormonální antikoncepce upustili. Pro mě jsou negativa menší než pozitiva. Stále je to jedna z nejlepších metod plánování rodiny.“

Hormonální antikoncepce nezanikla a nezanikne, protože drží na uzdě populační explozi. Užívá ji sto milionů žen a kdybychom jim ji sebrali, není jisté, jestli by to planeta přežila, shodli se oba experti.