Deka, položit a chladit. Jak hasit, když hoří člověk a jak mu pomoci

  11:26aktualizováno  11:26
Může jít o nehodu při manipulaci s hořlavinami nebo při boji s požárem v bytě i o zoufalý čin. Jako minulý týden, kdy se na Václavském náměstí zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Kolemjdoucí ho uhasili za pomoci oblečení a použili také hasicí přístroj. Nemohli chemií popálené kůži ještě víc uškodit?
Léčení popálenin (ilustrační foto)

Léčení popálenin (ilustrační foto) | foto: ČTK

Podle hasičů lidé postupovali správně. Muž se polil hořlavinou a zapálil,  podle svědků měl popálené ruce a obličej, záchranáři uvedli, že mu oheň zasáhl asi 30 procent povrchu těla. 

„Záleží, jak moc velké a intenzivní plameny to jsou. Ideální je hodit přes hořícího člověka deku a tím zabránit přístupu vzduchu a oheň uhasit,“vysvětlil pro iDnes.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podle něj je také možné strhnout z něj hořící oblečení, pokud to jde a plameny nejsou velké. Občas pomůže, když se člověk jen jakoby válí po zemi a tím zabrání přístupu vzduchu a oheň uhasne.“

Hasit hořícího vodou je lepší jen v případě, že oheň neživí žádná hořlavá kapalina. „Když vám třeba chytne rukáv při práci v dílně nebo v garáži, může to být kontraproduktivní,“ uvedl Kavka s tím, že kapalinu vodou jen naředíte a požár se ještě více rozšíří.

„V takovém případě je práškový hasicí přístroj dobrou volbou, i když může u člověka v bezprostřední blízkosti způsobit vážné dýchací potíže. Prioritou ale je uhasit požár,“ dodává Kavka.

První pomoc: Zastavit a položit

Podle Roberta Zajíčka, přednosty Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, vystihují první laickou pomoc nejlépe tři anglická slova: stop, drop a roll.

„Většina hořících osob běží a je nutné je zastavit - stop, aby se hoření nezhoršovalo a nestupňovala se poplachová reakce, poté ho položit na zem - drop - pokud možno obličejem dolů, aby se zabránilo dalšímu popálení obličeje a krku. Pokud to jde, kryje si postižená osoba obličej rukama,“ dodává. “ říká Zajíček. K zadušení ohně pak doporučuje kutálení po zemi - roll, a zakrytí pacienta třeba do vlněné deky, čímž se zamezí přísunu kyslíku do plamenů.

„Vlna se podobně jako i jiné přírodní materiály pouze škvíří a nehoří plamenem, jako například umělé syntetické materiály,“ přibližuje přednosta Zajíček.

Chladit, ale pozor na podchlazení

Po uhašení plamenů je důležité šetrně sejmout volné oblečení, což se ale netýká oblečení, které pevně lne k popálené kůži, to se naopak nestrhává. Sundat boty a ihned sundat všechny ozdoby, jako jsou prstýnky, náušnice nebo náramky.

Následuje pak lokální ošetření popálenin. „U poleptání doporučujeme oplachy větším množstvím vody. U popálenin ochlazujeme popálené plochy čistou studenou vodou o teplotě ne nižší než 8 stupňů, maximálně v rozsahu pěti procent povrchu těla. Chladit je potřeba především popáleniny na obličeji, krku a rukou,“ uzavírá Zajíček.

Současně však připomíná, že je potřeba pacienta nepodchladit. Obzvlášť u dětí se to může stát velmi rychle.


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Trochu jiný detox. Očistěte se podle indické ajurvédy

Barbora Morávková,  klinická ajurvédská specialistka

Indická ajurvéda nabízí komplexní a přitom velmi jemný proces detoxikace, který se nazývá Panča Karma. V rozhovoru pro...

Chcete zhubnout? Snídaně už není tak důležitá, jak jsme si mysleli

žena snídaně postel

Kdo se někdy snažil shodit přebytečná kila, určitě mezi radami na změnu stravování vyslechl i apel, aby v žádném...

Najdete na iDNES.cz