Deka, položit a chladit. Jak hasit, když hoří člověk a jak mu pomoci

  11:26aktualizováno  11:26
Může jít o nehodu při manipulaci s hořlavinami nebo při boji s požárem v bytě i o zoufalý čin. Jako minulý týden, kdy se na Václavském náměstí zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Kolemjdoucí ho uhasili za pomoci oblečení a použili také hasicí přístroj. Nemohli chemií popálené kůži ještě víc uškodit?
Léčení popálenin (ilustrační foto)

Léčení popálenin (ilustrační foto) | foto: ČTK

Podle hasičů lidé postupovali správně. Muž se polil hořlavinou a zapálil,  podle svědků měl popálené ruce a obličej, záchranáři uvedli, že mu oheň zasáhl asi 30 procent povrchu těla. 

„Záleží, jak moc velké a intenzivní plameny to jsou. Ideální je hodit přes hořícího člověka deku a tím zabránit přístupu vzduchu a oheň uhasit,“vysvětlil pro iDnes.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podle něj je také možné strhnout z něj hořící oblečení, pokud to jde a plameny nejsou velké. Občas pomůže, když se člověk jen jakoby válí po zemi a tím zabrání přístupu vzduchu a oheň uhasne.“

Hasit hořícího vodou je lepší jen v případě, že oheň neživí žádná hořlavá kapalina. „Když vám třeba chytne rukáv při práci v dílně nebo v garáži, může to být kontraproduktivní,“ uvedl Kavka s tím, že kapalinu vodou jen naředíte a požár se ještě více rozšíří.

„V takovém případě je práškový hasicí přístroj dobrou volbou, i když může u člověka v bezprostřední blízkosti způsobit vážné dýchací potíže. Prioritou ale je uhasit požár,“ dodává Kavka.

První pomoc: Zastavit a položit

Podle Roberta Zajíčka, přednosty Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, vystihují první laickou pomoc nejlépe tři anglická slova: stop, drop a roll.

„Většina hořících osob běží a je nutné je zastavit - stop, aby se hoření nezhoršovalo a nestupňovala se poplachová reakce, poté ho položit na zem - drop - pokud možno obličejem dolů, aby se zabránilo dalšímu popálení obličeje a krku. Pokud to jde, kryje si postižená osoba obličej rukama,“ dodává. “ říká Zajíček. K zadušení ohně pak doporučuje kutálení po zemi - roll, a zakrytí pacienta třeba do vlněné deky, čímž se zamezí přísunu kyslíku do plamenů.

„Vlna se podobně jako i jiné přírodní materiály pouze škvíří a nehoří plamenem, jako například umělé syntetické materiály,“ přibližuje přednosta Zajíček.

Chladit, ale pozor na podchlazení

Po uhašení plamenů je důležité šetrně sejmout volné oblečení, což se ale netýká oblečení, které pevně lne k popálené kůži, to se naopak nestrhává. Sundat boty a ihned sundat všechny ozdoby, jako jsou prstýnky, náušnice nebo náramky.

Následuje pak lokální ošetření popálenin. „U poleptání doporučujeme oplachy větším množstvím vody. U popálenin ochlazujeme popálené plochy čistou studenou vodou o teplotě ne nižší než 8 stupňů, maximálně v rozsahu pěti procent povrchu těla. Chladit je potřeba především popáleniny na obličeji, krku a rukou,“ uzavírá Zajíček.

Současně však připomíná, že je potřeba pacienta nepodchladit. Obzvlášť u dětí se to může stát velmi rychle.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak se zajímáte o zdraví?

Ilustrační snímek

Víte, jaký krevní tlak je pro dospělého člověka ideální nebo které nemoci nás nejčastěji zabíjejí? Světová zdravotnická...

Sportujte ve zdraví. Zásady, co dělat před cvičením a po něm

Ilustrační snímek

Příprava na cvičení nezačíná až v tělocvičně, v posilovně nebo s obutím běžeckých bot, tělo potřebuje rozehřát a...

Jak na antibiotika? Neberte je na chřipku a užívejte až do konce

léky

Antibiotika jsou právem považovaná za poklad moderní medicíny. Jenže jejich špatné užívání se může krutě vymstít....

Najdete na iDNES.cz