Homeopatie: šarlatánství, nebo fungující léčebná metoda?

aktualizováno 
Pouhé placebo, tvrdí jedni. Šetrný a efektivní způsob léčby samotných příčin nemocí, namítají druzí. Homeopatie je ve vědeckých kruzích kritizována pro svou nepodloženost fakty. Homeopati si přesto na nedostatek klientů nemohou stěžovat.

Léky, prášky, tablety | foto: Profimedia.cz

O skepsi odborné veřejnosti svědčí i to, že před čtyřmi lety se od homeopatie distancovala Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně. Hlavním důvodem byla kritika toho, že Česká homeopatická společnost nikdy nepřistoupila na vědecky podložené experimenty a klinické zkoušky a nepřinesla žádné konkrétní důkazy o účinnosti svých postupů.

Víra tvá tě uzdraví?

"Homeopatické metody léčby jsou založeny na nevědeckých postupech, které nikdy nebyly ověřeny za použití vědeckých metod. Nikdy bych tyto postupy nedoporučil svým známým ani příbuzným. Homeopatie, podle mínění specialistů různých lékařských disciplín, nemá místo v moderní medicíně, a proto o její užitečnosti lze jen pochybovat," říká prof. MUDr. Ctibor Povýšil, DrSc. z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Jak je ale tedy možné, že k homeopatům se lidé stále vracejí a čekárny u jejich ordinací málokdy zejí prázdnotou? Podle Povýšila mezi tyto spokojené klienty zřejmě patří lidé, kteří se snadno nechají ovlivnit a u nichž hraje zásadní roli víra v uzdravení.

"Pozitivní výsledky homeopatické léčby nepochybně úzce souvisejí s jejich velkou sugestibilitou, a proto je podoba s účinky placeba více než pravděpodobná," myslí si profesor Povýšil.

Častou výtku, že homeopatické léky fungují na principu placeba, komentuje předseda České homeopatické společnosti MUDr. Ladislav Fiala: "Pokud připustím u homeopatie funkci placeba neboli schopnosti lidí reagovat zlepšením stavu na zcela neúčinné látky, vysvětlované autosugescí, jak mi potom odpůrci homeopatie vysvětlí placebo efekt u zvířat nebo kojenců?"

 

Zkušenost s homeopatií

Pětatřicetiletá inženýrka Vendula Kravková se k homeopatům vždycky stavěla spíš přezíravě, ale před třemi roky začal její tehdy roční syn trpět opakovanými záněty středního ucha, což pokaždé znamenalo nasazení penicilinu a píchání ouška. Potom jí kamarádka doporučila známého homeopata, který malému Matějovi předepsal léky. "Sama nevím, jak si to vysvětlit, ale syn prostě od té doby zánět ouška neměl. A mě samotné homeopat pomohl s urologickými problémy, které mě trápily řadu let," říká Vendula Kravková.

Nevíme jak, ale funguje to

Na kritiku, že homeopatie nemá přesvědčivé důkazy o své účinnosti, pak předseda České homeopatické společnosti odpovídá takto: "To, že nevíme, jak něco funguje, neznamená, že to neexistuje. Ani v dnešní době zdaleka neznáme vysvětlení všech jevů, které existují. Já sám nejsem schopen patřičně vysvětlit princip fungování homeopatie, ale vím, že funguje, protože jsem si to sám na sobě vyzkoušel."

Fiala zdůrazňuje, že homeopati rozhodně současnou medicínu rozhodně nezavrhují.

"Na prvním místě je vždy celkový stav pacienta. Pokud jde například o zánět mozkových blan, musí pacient do nemocnice a léčit se antibiotiky, všechno ostatní je hazardováním s jeho životem. U zánětu plic například vždy předepíšu antibiotika, ale přidám i homeopatický lék, který urychlí rekonvalescenci. Neléčím samozřejmě záležitosti jako zánět slepého střeva nebo zlomenou nohu, ale mohu předepsat lék na rychlejší hojení. Vůbec se nevyhýbám klasickým vyšetřovacím metodám, jako jsou rentgen, ultrazvuk nebo laboratoř – jen místo chemických léků předepisuji léky homeopatické," vysvětluje Ladislav Fiala.

Podle něj je homeopatická léčba nejúčinnější v případě takzvaně funkčních poruch – zažívacích potíží, poruch dýchání, různých bolestivých stavů. Homeopatika se vyrábějí z minerálů, živočichů a rostlin. "Je ovšem možné vyrobit je v podstatě z čehokoliv," říká doktor Fiala.

Ctibor Povýšil však tvrdí, že homeopatie může být v některých případech nebezpečná. "Opakovaně jsme se setkali s případy, kdy pacient uvěřil doporučení homeopatů, například při léčbě nádoru. To mělo za následek fatální rozvoj nádorového procesu, který by jinak bylo možné pozitivně ovlivnit příslušnou léčbou, používanou v moderní onkologii."

Dodává, že postupy homeopatů jsou mnohdy v příkrém rozporu s postupy lege artis doporučenými Světovou zdravotnickou organizací, ministerstvem zdravotnictví a odbornými společnostmi České lékařské společnosti JEP.

CO JE HOMEOPATIE

Homeopatie je lékařská metoda využívající zákona podobnosti. Tedy poznatku, že látka, která je schopna vyvolat nějakou nemoc nebo její příznak, je schopna tento příznak i vyléčit.

Homeopatie probouzí v lidském těle potlačené ozdravné procesy. Každý z homeopatických léků stimuluje přirozený mechanismus organismu a usměrňuje jeho nezdravé reakce - například alergie.

Homeopatická léčba se nesnaží potlačovat příznaky nemoci, ale povzbudit sebeobranné mechanismy pacienta tak, aby choroba vymizela přirozenou cestou.

Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Od klidu ke kocovině: co se děje ve vašem těle, když pijete alkohol

šumivé víno, ilustrace

Pocit úlevy, okamžiky zbavené všech problémů, točící se místnost, komplikované skládání vět a kocovina. Když si jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz