"Obecně je zvýšeno riziko jakékoli infekce, spíše asi dýchacích cest. Expozice chladu ale může opravdu také snížit rezistence močových cest vůči infekci," dodal.
Přední česká kapacita na choroby ledvin, profesor Tesař doporučil ideální prevenci před tímto onemocněním. "Nemít nadváhu, nekouřit (zvyšuje riziko selhání minimálně 2x), mít dostatečný příjem tekutin (1,5 litru denně), mít dobrou kontrolu krevního tlaku," vyjmenoval Tesař základní preventivní kroky.
Dále čtenáře varoval, že onemocnění ledvin je velmi zákeřné, protože spousta lidí o něm zprvu ani neví.
"Onemocnění ledvin bohužel často nemusí mít žádné příznaky, až 40% pacientů, kteří musí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací) mají jako první příznaky projevy selhání ledvin. Někteří pacienti s onemocněním ledvin mají otoky (ale jen malá část), někteří mají vysoký krevní tlak, někteří mohou mít krev v moči, nebo (spíše výjimečně) bolesti v boku. Bohužel se do značné míry musíme spoléhat na laboratorní vyšetření," řekl doktor.
Odpovědi lékaře Vladimíra tesaře najdete zde |
Do ordinace tak mnohdy přicházejí lidé s chorobami ledvin v pokročilém stádiu. Včasná diagnóza přitom umožní vyhnout se případné dialýze nebo transplantaci ledvin.
Profesor Vladimír Tesař je přední tuzemská kapacita na choroby ledvin. Touto problematikou se zabývá dlouhé roky, je autorem asi 240 původních publikací a působí jako místopředseda odborné České nefrologické společnosti.