Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

  • 0
Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí pevné zdraví a dlouhý život. A v kuchyni z ní připravíte spoustu báječných jídel.


Hlíva ústřičná je nejen velmi chutná, ale obsahuje také velké množství hodnotných látek. Nejvýznamnější jsou takzvané beta-glukany, houbové polysacharidy, na které se dnes stále víc soustředí zájem vědců. 

Proč? Beta-glukany dokážou v organismu aktivovat a posilovat činnost makrofágů, to je druh bílých krvinek, které aktivně hledají viry nebo mikroby, aby je pohltily.

Tyto látky sice najdeme i jinde, například v kvasinkách, některých obilninách nebo mořských řasách, ale glukany z hub jsou pro lidský organismus nejpřirozenější.

Na odběry mohou lidé už od půl sedmé ráno.

Pomáhá udržovat cholesterol na uzdě

Z dalších složek stojí za zmínku lovastatin ze skupiny tzv. statinů, tedy látek, které snižují hladinu škodlivého (LDL) cholesterolu v krvi, a tak působí jako prevence rozvoje aterosklerózy a různých srdečně cévních onemocnění. Navíc zcela bez vedlejších účinků i při dlouhodobém podávání (na rozdíl od syntetických léků).

Zajímavý je rovněž výskyt látky zvané eritadenin, která snižuje tlak a příznivě ovlivňuje metabolismus tuků.

Ilustrační fotografie

Je to ideální pomocník při dietách

Hlíva dále obsahuje stopové prvky (selen, sodík, jód, měď, chrom, zinek), vitaminy B, C, D a K, houbovou vlákninu, která na sebe váže škodlivé látky a pomáhá s jejich vylučováním, a také poměrně vysoké množství rostlinných bílkovin.

To všechno dohromady z ní dělá výbornou dietní potravinu. Všechny složky jsou zde navíc zastoupeny v ideálním poměru a vzájemně se doplňují a posilují ve svých pozitivních účincích.

Polévka s hlívou ústřičnou

Hodí se do guláše, dršťkové i na špíz

V kuchyni se dá tato zdravá lahůdka využít na nespočet způsobů. Hlíva má jemnou chuť a příjemné houbové aroma. Můžete ji vařit, smažit, péct či zapékat, podávat jako předkrm nebo jako hlavní chod. 

Vynikající je třeba do guláše, falešné dršťkové, jako přírodní řízek nebo špíz. Dá se použít do rizota, salátu, jako příloha k masu i jako náplň do slaných houbových palačinek. 

Fantazii se meze nekladou. Spoustu zajímavých nápadů najdete na zde.

Tip na zdravou rychlovku

Očištěné hlavičky hlívy položte na pečicí papír lupínky nahoru. Trochu je osolte a opepřete, nebo použijte oblíbenou kořenicí směs (třeba grilovací). Nakonec je zakápněte trochou olivového oleje a dejte zapéct do trouby předehřáté na 180 °C asi na 15 minut. Můžete si je dát jenom tak samotné, s bramborami nebo třeba na topince. Výtečná je i hlíva osmažená na másle s nasekaným česnekem a zázvorem podávaná na topince.

Hlíva ústřičná

Dá se snadno pěstovat také doma

Hlívu si můžete vypěstovat i doma. Není to nic složitého. Stačí, když si pořídíte speciální substrát (ten seženete na e-shopu), vyčleníte si kousek volného místa a už za tři týdny můžete sklízet. A co víc, z čerstvé úrody se budete těšit několikrát po sobě.

Pokud vše nezpracujete, můžete si hlívu usušit, z kilogramu čerstvých hub získáte 100 gramů sušených. Dá se i zamrazit nebo zavařit ve sladkokyselém nálevu (jako okurky). Hlívu je možné vařit ve vlastní šťávě či blanšírovat (krátce ponořit do vroucí vody a následně ochladit).