K tvorbě hemoroidů přispívá nedostatek pohybu a sedavý způsob života.

K tvorbě hemoroidů přispívá nedostatek pohybu a sedavý způsob života. | foto: Profimedia.cz

Hemoroidy, diskrétní problém

  • 17
Trpí jimi více než polovina populace, obtěžují a mohou být i příznakem závažnějšího onemocnění. Přesto se o nich většina lidí stydí mluvit i před svým lékařem. Co můžete dělat, když trpíte hemoroidy?

Slovo hemoroidy pochází z řeckého spojení „haimorrhoides flebes“ = krvácející žíly. Někdy se tomuto onemocnění lidově říká zlatá žíla nebo také nesprávně „hemeroidy“.

Literární zmínky sahají až do starobylého Egypta. Podle nich měl každý panovník svého lékaře určeného přímo k péči o konečník. I Řekové a Římané velice dbali o hygienu a svůj konečník si dokonce pravidelně prohlíželi zrcátky.

Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy jsou rozšířené žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru se nacházejí bohaté žilní pleteně, které se mohou za určitých okolností rozšiřovat, plnit krví a vytvářet uzly (jde o obdobu křečových žil na dolních končetinách). Tyto uzly se nazývají hemoroidy.

Rozšířené žíly v konečníku se vyskytují v malém rozsahu i u zdravého člověka. Za normálních okolností hemoroidy nezpůsobují žádné problémy. Když se však začnou objevovat obtíže (bolest nebo krvácení), mluvíme o hemoroidálním onemocnění.

Odborné průzkumy ukazují, že více než 50 % populace starší 50 let trpí obtížemi konečníku, jejichž příčinou jsou právě hemoroidy. Při jejich vzniku hraje roli jednak vrozený předpoklad  k méněcennosti žilní stěny (lidé jsou pak náchylní ke vzniku hemoroidů nebo křečových žil), a dále životní styl.

Vznik a rozvoj potíží urychluje chronická zácpa, obezita, sedavý způsob života, špatné stravovací návyky s nízkým příjmem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě nebo nadměrná konzumace dráždivé stravy a alkoholu. U žen se často hemoroidy objeví poprvé v těhotenství jako důsledek zvýšeného tlaku v břišní dutině.

Jak je poznáte
Prvním příznakem bývá přítomnost jasně červené krve na stolici. Krev můžeme pozorovat také na toaletním papíře, v pokročilejších případech zanechává krev kapky na stěnách mísy. Často se objevují bolesti nebo tlak v konečníku a svědění. V pokročilejších stádiích dochází až k viditelnému výhřezu sliznice konečníku.

Ale pozor, za prostým krvácením se mohou skrývat i závažnější choroby, jako je nádorové onemocnění konečníku a tlustého střeva. Česká republika je bohužel na prvním místě na světě ve výskytu nádorů konečníku a jejich počet nadále stoupá. Z těchto důvodů má být každý pacient, který pociťuje zmíněné obtíže (zejména krvácení), řádně vyšetřen, aby došlo k vyloučení nádorového onemocnění.

Longova metoda 
„Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni jsou na ně nemocní,“ řekl v roce 1993 Antonio Longo z univerzitní nemocnice v Palermu, objevitel téměř bezbolestné metody odstraňování výhřezů sliznice konečníku. Tento zcela nový způsob operace představuje zásadní změnu v léčbě hemoroidů. V zemích EU je Longovou metodou ročně provedeno přibližně 50 000 výkonů. V České republice se zákrok touto metodou provádí na vybraných chirurgických pracovištích od roku 1999.

Longova metoda se od klasické léčby liší tím, že k odstranění přebytečné tkáně s rozšířenými cévami nedochází na kraji konečníku, kde je velké množství nervových zakončení a jakýkoliv zákrok v této oblasti je tudíž velmi bolestivý, ale o několik centimetrů výše, kde už sliznice konečníku není citlivá. Nehrozí také poškození svěračů konečníku, ke kterému při klasických operacích může dojít.

Jedná se o operaci konečníku, při které se používá speciální kruhový přístroj, tzv. cirkulární stapler. Cirkulární  proto, že dokáže vyříznout nemocnou část sliznice uvnitř konečníku dokola – po celém jeho vnitřním obvodu. Tak se přeruší drobné cévy, které přivádějí do hemoroidů krev. Stapler, neboli „sešívačka“, se mu říká proto, že ihned po řezu a odstranění nemocné tkáně vtáhne vyhřezlou sliznici zpět do konečníku a sešije přerušenou tkáň zpátky k sobě. Cirkulární stapler tedy funguje jako kruhový skalpel a kruhový sešívací nástroj v jednom.