Finiš přes tři chlapy aneb jak mě manžel dovedl do cíle půlmaratonu

aktualizováno 
Jednou si uhoněná matka od dvou malých dětí z malého města, Hana Marvanová, přestala hledat výmluvy a šla dělat něco pro sebe. Příhlásila se do adidas Women's Challenge a začala pilně trénovat - tedy běhat. Po pár měsících uběhla svůj první půlmaraton.

Nasazení se vyplatilo a Hanka si doběhla pro krásný čas. | foto: archiv Hany Marvanové

Ty kráááááso, já to fakt dala! Můj první půlmaraton, je to tam. A k mému překvapení docela na pohodu, bez většího píchání v boku, křečí, bolestí nohou a zad, zkrátka toho, čeho jsem se obávala.

Ale teď zpět na začátek tohoto dne. Noc za moc nestála, nespala jsem, žaludek na vodě, nervozita se pořád stupňuje. Přesto těšící se na holky z adidas Women's Challenge a kamarády z Rungo vyrážím do centra Prahy. Můj muž Filip mi dělá doprovod, snad ho bude dělat i celou trasu závodu a neuteče mi. Půlmaraton poběží už potřetí, pro něj je to taková lehká procházka, závidím mu. 

Cestou potkáváme plno běžců, začínám se těšit. Před Rudolfinem konečně vidím naše aWCh gazelky, a hádejte co… nejsou o moc klidnější než já. Náš trenér Miloš Škorpil dává poslední rady ohledně běhu. Vysmáté duo Marek a Majda z Rungo.cz všem dodává odvahu a dělá mi chutě malinovým dortíkem. Já pitomá snídala jen půlku rohlíku se šunkou, ale když jsem ve stresu, jídlo do mě moc neleze. Tak ještě vyfotit, uklidit batohy a jde se na start.

V koridoru lehká rozcvička, srandičky s kamarády, najednou zazní výstřel ze startovní pistole a hraje Vltava. Bože jak já se na ten moment těšila! Lidi kolem tleskají jakoby mě právě zvolili za hlavu státu. Ještě si plácnu s Markem a Majdou, zamáčknu slzu dojetí a vyrážím.

První čtyři kilometry ani neregistruji, Filip mě brzdí “máme moc rychlé tempo”. Zpomalím a tepovku si držím kolem stošedesáti, super. Najednou jsme na Smíchově, už? Můj oblíbenec Nasty, který moderuje na Evropě 2, vyřvává do mikrofonu a povzbuzuje, kousek od něj občerstvovačka s vínem. Filip nepohrdne a provokativně si usrkává. Před devátým kilometrem mi mávají gazelky Alča s Ladou, konečně někdo známý. Začínám do sebe cpát gel před další občerstvovačkou. 

Fotogalerie

Sakra, trochu jsem to napálila přes Malostranskou. No paráda, jedenáctý kilometr a mně tuhnou nohy, to snad ne! Představa, že s tímhle mám běžet přes tu hluchou zónu v Holešovicích, mě dohání k pláči. Nemysli na to, hlídej si tepovku a dýchej do břicha! Rozdýchávám nastupující píchání v boku, které naštěstí po chvíli odeznívá. Holešovickou placku nechávám za zády a překonávám svou doposud nejdelší uběhnutou vzdálenost pátnácti kilometrů. Na mostě potkáváme zraněného běžce, ke kterému akorát přijíždí sanitka. Vidím krev kolem, běhá mi mráz po zádech a běžím rychle pryč. Každou občerstvovačku si chladím zátylek, pomáhá to, jen kdyby nefouknul občas ten studený vítr. Kousek před Hiltonem další běžec na zemi, tentokrát silné křeče v noze, ale už je o něj postaráno krásnou slečnou. Aspoň to opodál hlásím záchranářům.

Hurá, zbývají poslední dva kiláky, no to už dát musím. Filip mi předpovídá real time 2:30:00, když udržím dosavadní tempo. Dvě a půl hodiny? Ale já mám přece na víc! Sbírám všechny síly, funím jak lokomotiva a v zatáčce na Čechův most předbíhám asi patnáct lidí. “Tyjo ty makáš! Počkej si ještě kousek, tamhle z kopečka to pusť a odpočívej, pak to napal”, radí mi Filip. Poslechnu ho a kilometr před cílem výrazně zrychluji. Tepovku už nevnímám, nohy taky ne, jen letím. Přehlížím kamaráda s dcerkou, oči mi slzí, jdu na krev. Mánesák nezvládám, ostré píchání v boku. Filip mě hecuje: “To dáš, pojď, makej! Máš šanci to dát za 2:27:00. Předběhni ještě toho tlusťocha v modrým!”. Cože? Já už ale fakt nemůžu a ten chlap je padesát metrů přede mnou! Kousnu se a v poslední zatáčce ho opravdu předbíhám. A ještě další dva. Vidím cíl a pláču štěstím. Nedá mi to a přesně na čáře si radostně vyskočím. Pak už jen medaile, občerstvení a nádherná srdečná gratulace od kamarádky Radky Nekardové, která se dnešního půlmaratonu účastnila jako dobrovolník. Radu děkuji!

Můj první půlmaraton, první velký závod, ještě nedávno nedosažitelná meta. A já toho dosáhla. Jsem neskutečně šťastná, usmívám se od ucha k uchu, přijímám gratulace od kamarádů. A jsem ráda, že je závod za mnou. Dostávám zprávu od kamarádky, můj real time je nakonec 2:25:10.

Co dodat? Velký dík všem z aWCH za přípravu a podporu. Dík Filipovi za pevné nervy během mého tréninku, a že mě v tom nenechal a dělal mi perfektního vodiče. A kamarádům za to, že prostě jsou.

Očima manžela Filipa

Ráno bylo plné napětí a cestou na závod jsem viděl v očích Hanky nervozitu a očekávání. Před sebou měla vzdálenost, kterou ještě nikdy neuběhla a hned v závodním nasazení. Po poctivém tréninku dle vyladěného tréninkového plánu jsem ale neměl obavy. Věřil jsem jí a ona mě nezklamala.

První kilometry závodu ubíhaly jak po másle a já si užíval vzácných chvilek, kdy můžeme běžet spolu bok po boku. Za polovinou trasy už sice únava stoupala a Hanka si stěžovala na ztuhlé nohy, ale zpomalila jen na chvíli na občerstvovačkách. Bylo fajn vidět to odhodlání, které ji žene dopředu i přes krize, kterým se na dlouhých trasách vyhne asi jen málokdo.

Když jsme začali odpočítávat poslední dva kilometry, ukázala mi, že má ještě dostatek sil na pořádný finish. Dvojnásobná máma se proměnila v divokou šelmu a na posledním kilometru se už doslova vznášela nad dlažebními kostkami. Dala do toho všechno a předběhla ještě dobrou dvacítku dobíhajících. Byla skvělá, a i když jí to možná moc neříkám, má můj velký obdiv.

Filip

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz