Pět věcí, jimiž můžete zlepšit přesnost GPS

aktualizováno 
Stalo se vám někdy, že vám GPS „ulítla“ a v některém místě vašeho výběhu naměřila trasu, kudy jste rozhodně neběželi? Nebo jste naměřili jinou vzdálenost než ostatní běžci, přestože jste běželi stejnou trasu? Přečtěte si, co vše má vliv na přesnost GPS a co udělat pro její zlepšení.

Mapa kdykoliv dostupná na zápěstí. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

GPS je dnes již zcela neodmyslitelnou součástí sportovních hodinek a sporttesterů. Díky relativně přesnému sledování vaší polohy totiž můžete získat velmi cenná data nejen pro evidenci tréninkového deníku (díky kterému se pak můžete předhánět a motivovat s přáteli třeba i v naší RUNGO výzvě), ale především získáte aktuální informace o svém tempu a uběhnuté vzdálenosti. GPS má navíc dnes již prakticky každý mobilní telefon, proto není důvod ji spolu s některou z hromady běžeckých aplikací nevyužít.

Chceš lámat jen své rekordy?

Absolvuj závod, kde vítězem je každý, kdo se zúčastní a doběhne. Kde v cíli bude čekat medaile pro každého a tvůj pocit z odběhlého závodu s tebou budou sdílet stejní běžečtí nadšenci, jako jsi ty. Bohaté občerstvení v cíli a tričko s běžeckou tématikou jsou samozřejmostí. Nejbližší závod s volnou kapacitou se koná v Ostravě. Jsou tu ale i další města!

Jak to vlastně funguje

GPS (Global Position System) je družicový polohový systém provozovaný americkým ministerstvem obrany. Jeho nejdůležitější součástí jsou družice obíhající na oběžné dráze Země, které neustále vysílají informace o své aktuální poloze a čase (z přesných atomových hodin, které každá z družic nese) pomocí radiových vln na Zemi. V současné době je aktivních 31 GPS družic, přičemž minimální počet potřebný k fungování systému po celé zeměkouli je 24.

Celý výpočet je ve skutečnosti velmi složitý, neboť je potřeba brát v úvahu různé korekce, které GPS využívá k dalšímu zpřesňování, ale pro pochopení si dovolme určitá zjednodušení.

Abyste byli schopni určit svou polohu, potřebujete GPS přijímač, který zachytí onen radiový signál vysílaný z družic a dokáže ho zpracovat. Abyste mohli polohu spočítat, potřebujete signál alespoň ze čtyř družic současně. Na základě doby letu signálu od družice k přístroji ve vaší ruce lze určit, jak daleko se od každé z družic přijímač nachází, a díky tomu vypočítat přesnou polohu. Signál ze čtyř družic je potřeba proto, že přijímač v podstatě neustále počítá (minimálně) čtyři rovnice o čtyřech neznámých - zeměpisná šířka, délka, výška a čas. Čas se bere také jako neznámá, neboť na přesný čas vašeho mobilního telefonu nebo sporttesteru se opravdu nelze spolehnout (při výpočtech hrají roli nanosekundy).

Jak můžeme ovlivnit přesnost

1Výhled na oblohu

Čím více družic náš GPS přijímač na obloze uvidí (a dokáže zachytit jejich signál), tím přesněji bude naše poloha určena. Družice se nachází zhruba 20 tisíc kilometrů nad zemských povrchem, proto není signál dopadající na Zemi nijak silný. Důležité tedy je umožnit přijímači co nejlepší „výhled“ na oblohu.

Vliv má materiál kapsy, ve které máte telefon, nebo jak hluboko v batohu se nachází. Roli hrají zarostlé koruny stromů nad hlavou, jaké mají listy nebo zda je právě po dešti a listí je plné vody (voda obecně šíření signálu komplikuje). Situaci zhoršuje i vysoká zástavba budov, která omezuje výhled na oblohu.

2Dostatek času před startem

Jakmile zapnete GPS, začne vyhledávat družice na obloze a zpracovávat radiové signály z nich přijaté. V první fázi stahuje GPS spoustu dalších informací, například „zdravotní“ stav družic či data o jejich poloze. Tato data se stahují nejen před samotným „fixem“, ale třeba i několik minut po zahájení aktivity na pozadí, kdy již GPS čip měří vaši polohu. V této době je čip více zaneprázdněný, a pokud budete mít krátce po startu problém s kvalitou signálu (například vběhnete do hustého lesa), může to mít opět určitý vliv na přesnost.

Z tohoto důvodu doporučujeme pouštět GPS třeba už tehdy, když se rozcvičujete a dopřáváte si běžeckou abecedu, nebo naprázdno třeba 30 minut před důležitým závodem, aby se alespoň některá data z družic aktualizovala s předstihem. Poté, co se GPS chytne, ji můžete uspat/vypnout a znovu zapnout až před startem závodu. Uvidíte, že nyní se chytne mnohem rychleji.

3Frekvence měření

Některé sporttestery umožňují nastavit frekvenci, s jakou ukládají data o vaší poloze v průběhu měření. Čím kratší frekvence bude, tím přesnější bude záznam. Běžně mobilní aplikace či sporttestery ukládají polohu každou vteřinu. V rámci šetření baterky ale někdy aplikace či sporttestery umožňují i ukládání v delších intervalech (například jednou za 10 vteřin i déle), což může mít na přesnost záznamu negativní vliv. Nezapomeňte si tedy zkontrolovat nastavení.

4Další způsoby určování polohy

GPS není jediným systémem pro určování polohy. Některé sporttestery a mobilní telefony dokážou pracovat také s ruským systémem GLONASS, který funguje na podobném principu jako GPS. Zařízení mnohdy zvládají údaje o poloze z obou systémů i kombinovat. Záleží ovšem na implementaci. Uvádí se, že ruský GLONASS má vzhledem k oběžným drahám družic, lepší pokrytí v severní části Země. GPS ale dosahuje o něco lepší přesnost.

Například někteří uživatelé sporttesterů Garmin hlásí, že vypnutím GLONASS (provádí se v nastavení) se v některých modelech sporttesterů a verzích firmwaru zbavili problémů s nepřesným záznamem svých výběhů. Výrobci ale většinou slibují díky kombinaci obou systémů spíše zlepšení přesnosti.

Pokud nejste spokojeni s přesností svého záznamu, zkuste experimentovat s nastavením obou systémů. U mobilních telefonů ale možnost konfigurace většinou chybí, neboť se jedná o pevně nastavenou vlastnost firmwaru.

5Aktualizujte

V neposlední řadě má vliv na přesnost také samotný GPS přijímač. Existuje mnoho výrobců GPS čipů, které se starají o příjem a zpracování GPS signálu. I když oproti minulosti dnes na vyloženě špatný GPS čip narazíte stále méně často, velký vliv hraje i software (firmware), který výrobce do přístroje nahrál. Kvalitnější sporttestery nabízí možnost aktualizací firmwaru, které často opravují chyby nebo zlepšují kvalitu záznamu. Pokud takový sporttester máte, nezapomeňte ho pravidelně aktualizovat.

Podobná situace je i u mobilních telefonů, kde sice mají aplikace jen omezené možnosti (neboť pouze přebírají již vypočítaná data o poloze z GPS čipu a jeho firmwaru), přesto mají možnost odfiltrovat zjevně vadná data nebo upravit frekvenci záznamu. Pokud nejste se záznamem z mobilního telefonu spokojení, zkuste jinou aplikaci. Mezi ty osvědčené patří Endomondo, Strava, Runtastic nebo Sports Tracker.

Co neovlivníme

Na přesnost GPS má vliv mnoho faktorů a některé z nich ovlivnit nedokážeme. Pár příkladů za všechny. Přestože lze oběžnou dráhu družic poměrně přesně matematicky popsat (a i díky tomu zná každá družice svou polohu), vlivem kolísání gravitačních sil Země, Měsíce i Slunce se oběžné dráhy družic přeci jen mírně mění. Tento efekt může ve výsledku způsobit až dvoumetrovou chybu při výpočtu polohy.

Další nepřesnosti způsobují měnící se podmínky v atmosféře, tedy meteorologické vlivy, roční období, vlhkost, tlak, teplota a další, kvůli nimž se radiový signál šíří pokaždé trochu jinak. Pokud se při nevhodných podmínkách tyto vlivy nasčítají, mohou způsobit chybu i více než čtyři metry.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz