Běžec v gymu: prověřovali jsme sportovní boty speciálně pro tělocvičnu

aktualizováno 
Zima nám dává možnost okusit, kromě objemových tréninků, i neběžecké aktivity, funkční či kruhový trénink nebo cross workouty. Výrobci sportovní obuvi nelenili a trh zásobují botami určenými právě pro tělocvičnu. Na jejich produkty jsme se podívali kritickým očkem.

Obuv Nike pro funkční trénink | foto: Tomáš Kašpar

Ještě než vám přiblížíme čtyři modely, které jsme vyzkoušeli, zodpovězme klíčovou otázku: Je vůbec nutné si pořizovat boty vyrobené speciálně pro dynamický pohyb po tělocvičně?

Ano i ne. V zásadě bych nedoporučovala poskakovat mezi bednami a závažím naboso, ale stejně jako specializovaná „cross-training“ obuv často postačí i dříve používaná běžecká bota, pokud nedisponuje buclatou tlumivou podrážkou o výšce mnoha centimetrů.

Jestli se ale vydáte trnitější cestou a budete si chtít své tréninky zpestřit i občasným zvedáním železa nad hlavu, náročnějšími dřepy či základy vzpírání (bez čehož se například příznivci crossfitu jistě neobejdou), ušetří vám stabilní bota s tvrdou patou spoustu starostí a možná i bolesti. Seznamte se s kvartetem, které jsme si do tělocvičny vzali my.

Inov8 F-Lite 235

Tento model si mě získal velmi záhy. Nabízí výborný kompromis mezi stabilitou pro silový trénink a běžeckou poddajností. Výška podrážky je tak akorát a nebrání kontaktu s podlahou, svršek dává najevo, že si zátěž přeskoků a odírání nenechá líbit a něco vydrží. Prostor v botě bude vyhovovat spíše užšímu chodidlu a modrá potěší a neurazí.

Jako všechny recenzované boty jsem i Inov8 podrobila zkoušce – zajímalo mě jejich chování v základním cviku, kterým je obyčejný dřep. Prospěly bez výhrad.

Obuv Inov-8 pro funkční trénink

Nike Air Zoom Fit Agility 2

Designově povedená botka zaujme především nezvykle řešenou podrážkou skládající se z pěti barevných hexagonových „cuplíků“. V těch ale tkví jak kouzlo, tak kámen úrazu. Co vypadá pěkně na pohled, může zradit ve funkci. Po dokončení série shybů na hrazdě s dopomocí v podobě gumy zaháknuté za špičku se právě jedno z těchto koleček rozhodlo zabránit mému elegantnímu seskočení a přispět k tomu, aby se kolemcvičící pobavili komiksovou scénkou „slečna visí za nohu“. Možná za ten incident ale nemohou čistě jen boty.

Tlumí skoro nejlépe ze všech testovaných kousků, stabilita je nepravidelnou podrážkou logicky menší a v „dřep testu“ moc dobře nedopadly - rovná pata je rovná pata. Za fialovo-zelenou kombinaci mají ale palec nahoru, sklidily pár obdivných pohledů.

Obuv Nike pro funkční trénink

Puma Ignite XT

Když jsem poprvé obouvala modrozelené pumy, domnívala jsem se, že došlo k omylu a v ruce držím běžeckou objemovku pro tatíka kolem 100 kilogramů. Vysokou tlumivou podrážku bych u bot pro dynamický trénink nečekala.
Nutno vyzdvihnout, že výborně sedí. Jazyk volný jen z jedné strany pevně, ale pohodlně obemkne chodidlo, a to se cítí jako v bačkůrkách. Pata je na pocit tvrdší než špička, takže dřep test nedopadl nijak katastrofálně, ale pocit kontaktu s podlahou mně osobně chyběl.

Celkově působí Puma Ignite XT trochu mohutně až těžkopádně, a i když skvěle tlumí, myslím, že naše klouby snad ještě něco vydrží, a dala bych přednost minimalističtější obuvi.

Obuv Puma pro funkční trénink

Reebok Nano 5

Dostáváme se k poslední botě. Je nejtvrdší, jak tlumením, tak stylem. Reebok se tváří prostě hardcore. Svršek s kevlarem proti oděrkám od lana, podrážka z ultrapevné gumy a taky relativně vyšší hmotnost. Vyhovovat bude i širší noze, ale pohodlí jako v pokojíčku nečekejte – důraz je kladen na pevnost a stabilitu, papučky se nekonají.

Bota Reebok Nano byla navržena především pro milovníky crossfitu, takže při těžkých dřepech, výskocích na bednu či vzpírání je takřka dokonalá. I při sprintech byla kamarádka, ale po uběhnutí dvou mil jsem nožičky litovala.
Ve fialovo-bílém zpracování je Nano více než pohledná, tenhle design se prostě povedl.

Obuv Reebok pro funkční trénink

Děkujeme Crossfit New Park za poskytnutí prostor k pořízení fotografií.

Zuzana Špačková

Více informací o cvičení, fitness a životě autorky se dočtete na jejím blogu czechfitnesscouple.com


Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz