Pozor na sedm hříchů, jimiž ve fitness centrech obtěžujeme ostatní

  • 115
Možná už jste se nemohli dočkat, až zase vyrazíte do fitka, třeba jste natěšení natolik, že se v euforii dopustíte nejednoho nešvaru. Přitom ani zdaleka nejde pouze o špatnou techniku cviků. Ostatně tím, že špatně cvičíte, ubližujete především sami sobě. Jenže některé chyby a hříchy obtěžují i ostatní. Jaké to jsou?
Dnes žije a pracuje ve Spojených státech.

1. Zůstává po vás mokrý flek

I když je všude, kam se ve fitku podíváte nápis „Zákaz cvičení bez ručníku“, stejně se najdou tací, kteří to ignorují. Velmi často jde navíc o lidi, ze kterých pot doslova teče.

„Potit se při cvičení je v pořádku, ale zároveň je důležité dodržovat základní hygienické zásady. Kvůli sobě i druhým. Při cvičení na stroji, ale i na podložce používejte ručník, a pokud je to nutné, utřete po sobě stroj papírovým ubrouskem, nejlépe v kombinaci s dezinfekcí,“ říká hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours.

Ilustrační fotografie

2. Máte telefon v ruce častěji než činky

Chytré telefony jsou součástí našeho světa a je zbytečné pohoršovat se nad tím, když si někdo v posilovně udělá pár selfíček. Pokud ale během celé doby nepustíte telefon z ruky či dokonce telefonujete, narušujete trénink sami sobě i ostatním. Mobilní telefony odvádějí naši pozornost. Naučte se telefon nepoužívat minimálně po dobu cvičení. Hudbu a inspiraci k tréninku si můžete připravit předem. Věnujte se při cvičení pouze sami sobě, svému tělu i své duchovní schránce.

„Často slýchám, že někoho bolí po cvičení záda. Automatické cvičení bez koncentrace na přesné a správné provedení cviků může vést k prohloubení patologických stereotypů a zhoršení zdravotního stavu. Psát zprávy, telefonovat či sdílet fotky na Instagram můžete po tréninku třeba na lavičce v parku. Alespoň strávíte nějaký čas venku na čerstvém vzduchu,“ radí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

Ilustrační snímek

3. Kecáte druhým do cvičení

I když to možná myslíte dobře, nevnucujte druhým vaše názory a rady, pokud o to nestojí a především nejste-li profesionál.

„Ve fitness centrech můžeme potkat mnoho lidí, kteří provádějí některé cviky chybně a svému tělu tak neprospívají. Pokud byste v dobré vůli chtěli techniku takového klienta poopravit, mějte na paměti, že jeho cíl a záměr se může lišit od vašeho nebo se dotyčný sportovec může potýkat se zdravotním omezením,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Každý zodpovídá sám za sebe a měl by umět zhodnotit, jestli by nebylo vhodné požádat o radu odborníka. Tím ovšem nemusí nutně být největší svalovec ve fitku. Ideální je obrátit se na renomovaného fitness trenéra, případně se naučit pracovat s tělem u fyzioterapeuta.

(Ilustrační foto)

4. Cpete se jídlem na nevhodném místě

V drtivé většině posiloven se vytváří komunita lidí, která se mezi sebou vzájemně zná a často si spoustu věcí toleruje. Můžete se tak setkat třeba s tím, že trenér se svým svěřencem ve fitku společně obědvá z krabičky.

„Sdílení podobných zájmů a cílů s ostatními mívá pozitivní efekt. Při společném hodování ve fitku, pokud je v něm na toto prostor, nebo při předávání fitness receptů se můžete u druhých inspirovat, vzájemně si předat své zkušenosti s jídelníčkem, podělit se o zajímavé recepty,“ tvrdí hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt. To ale platí pouze tehdy, pokud tím druhé neobtěžujete.

Štiřín, posilovna - Při desetidenním soustředění využijí fotbalisté na Šiříně...

5. Neuklízíte po sobě náčiní

Kromě cedulí o nutnosti používání ručníků se v posilovnách často objevuje cedule, která cvičící žádá, aby po sobě uklízeli náčiní.

„V ženské posilovně to nehrozí, protože tam nejsou tak těžké činky a kotouče, ale v klasickém fitku se často stává, že si po sobě nějaké stokilové zvíře neuklidí těžkou váhu z benche. Když si tam chce pak zacvičit člověk s menší tělesnou konstrukcí, sundání kotoučů ho odrovná ještě předtím, než na stroji začne cvičit,“ říká Kateřina Hollerová.

A není to pouze o těžkých kotoučích, ale třeba i o tom, že někdo odnese jednoručky na opačnou stranu posilovny, ale zpátky do stojanu už je neuklidí. Pro mnohé je pak cvičení spíše jako hledání ukrytých pokladů.

Svým žákům Ind Ajay L. Bobade vysvětluje, že jóga nejsou jen krkolomné pozice a...

6. Nutíte druhým svou hudbu

Hudba je pro mnohé skvělou motivací, ale styl hudby, který motivuje vás, nemusí motivovat ostatní.

„V józe se považuje za lepší cvičit bez hudby, protože i relaxační nahrávky mohou narušit naši koncentraci. Pokud ke cvičení hudbu potřebujete, je lépe ji mít ve sluchátkách nastavenou na přijatelnou hlasitost pro vás i pro vaše okolí. Nerušte ostatní, nevnucujte jim váš hudební vkus. Zajímavým doplněním pohybových aktivit nebo třeba i běhání může být zpěv manter, které pomáhají soustředit mysl, rozproudit energii v těle a umocňují účinky cvičení. Nejúčinnější je, když necháte mantry rezonovat ve svých myslích. Hlasitá recitace může rušit vaše okolí,“ říká Věra Vojtěchová.

Ilustrační fotografie

7. Zrovna nevoníte

O potu už byla jednou řeč. Je přirozené, že se při sportu zpotíme, ale nedovolte, aby byl váš odér pro druhé takřka nesnesitelný. Dbejte na hygienu, používejte deodorant, stříkněte na sebe před cvičením jemnou vůni a cvičte ve vhodném a především čistém oblečení.

„Nepříjemný tělesný zápach může způsobovat i jídlo. Dejte si pozor na příliš kořeněná jídla, česnek, kari, ale třeba i skořici nebo zázvor. Tělesný odér může ovlivnit i brokolice, růžičková kapusta nebo zelí,“ tvrdí Monika Bartolomějová. Kateřina Hollerová doplňuje ještě další potraviny.

„Pach potu ovlivňuje i častá konzumace červeného masa, alkohol, cukr a dokonce i konzumace většího množství kávy,“ uzavírá Katka Hollerová.