Do nemocnice jsem se naštěstí dostala včas a tak následky nebyly vážné (ilustrační snímek)

Do nemocnice jsem se naštěstí dostala včas a tak následky nebyly vážné (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nedostatečná léčba fibrilace síní mě dovedla k ochrnutí půlky těla

  • 2
Když mi před pár lety diagnostikovali fibrilaci síní, vylekala jsem se. Problémy se srdcem jsme v rodině neměli a ani já jsem do té doby žádnými netrpěla. Lékař mě ale ujistil, že zahájíme preventivní léčbu, abychom předešli komplikacím, a nasadil mi léky na poruchy srdečního rytmu. Čtenářka Marie napsala další díl našeho seriálu Můj boj s nemocí.

Fibrilace síní

Fibrilace síní je nejčastější porucha srdečního rytmu. Jedná se o poruchu činnosti srdečních předsíní, které se stahují příliš rychle a nepravidelně. Projevuje se zrychleným a nepravidelným bušením srdce, zadýcháváním se a únavou.

V České republice jí trpí asi 150 tisíc lidí. Mezi rizikové skupiny patří především starší lidé, lidé se srdečním onemocněním či s vysokým krevním tlakem. Pokud nemoc není léčena, nebo je léčena nedostatečně, může zapříčinit mozkovou mrtvici a vážně ohrozit život pacienta.

"Cévní mozkové příhody u nemocných s fibrilací síní patří mezi nejzávažnější mozkové příhody a často velmi drasticky zasáhnou do života nemocného i jeho rodiny. Příznaky nemoci by se neměly podceňovat. Pacienti starší 50 let by měli docházet na preventivní prohlídky a kontrolovat si puls. V případě, že je nepravidelný, pak vyhledat lékaře. Příčinou může být totiž právě fibrilace síní," říká k nemoci docent Jiří Bauer z Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Rizika spojená s onemocněním rostou s vyšším věkem. Jako 72letá babička, navíc se zvýšeným krevním tlakem, jsem tedy patřila mezi ohroženou skupinu. Léčbu jsem proto nepodcenila a i přesto, že jsem nebyla zvyklá pravidelně užívat léky, jsem dělala vše, co mi lékař doporučil.

Navzdory mé disciplíně jsem však letos v únoru prodělala mrtvici a ochrnula na levou polovinu těla. Bylo to hrozné, nemohla jsem vůbec hýbat levou nohou a rukou, neměla jsem ani cit v levé části obličeje.

Zcela náhle jsem začala ztrácet cit v noze a ruce. Dcera mi proto zavolala záchrannou službu, kde mi lékař sdělil, že mám mrtvici. Naštěstí jsem se do nemocnice a hlavně do specializovaného centra dostala včas a již za hodinu a půl mi provedli všechna potřebná vyšetření a zahájili léčbu. Měla jsem velké štěstí.

K mrtvici u mě došlo kvůli krevní sraženině v srdci, která se uvolnila do krve a ucpala mozkovou tepnu. Předepsanou léčbu jsem poctivě dodržovala, nechápala jsem proto, jak se to mohlo stát a proč mě mrtvice postihla.

Lékař v nemocnici mi však vysvětlil, že jsem v rámci prevence mrtvice měla dostávat také léky na snížení srážlivosti krve, které významně snižují riziko jejího vzniku.

Vážení čtenáři, článek je součástí cyklu Můj boj s nemocí. Seriál píšete vy, naši čtenáři. Chtěli bychom pravidelně přinášet vaše příběhy o tom, jak se vyrovnáváte, nebo jste se vyrovnávali s různými onemocněními u vás, či vašich blízkých. Své příběhy posílejte na adresu zdravi@idnes.cz. Nejzajímavější zveřejníme a odměníme částkou 500 korun. Myslíme si, že vaše příběhy mohou pomoci lidem v podobné situaci.

Proč mi je můj lékař nedoporučil, jsem netušila. Léčba ale byla úspěšná a mně se začal postupně vracet cit do levé nohy, ruky a nakonec i do tváře, stejně jako chuť do života.

I přes komplikace jsem se rychle zotavila a všechny příznaky mrtvice odezněly. Později jsem se dozvěděla, že jsem měla velké štěstí.

Aby se mi mrtvička neopakovala, doporučili mi zahájit léčbu pomocí nových a bezpečnějších léků na snížení srážlivosti krve. Od té doby již uplynulo pár měsíců a já se cítím skvěle, což mi potvrdil i můj lékař.

Díky nyní již kompletní a správné léčbě se snad nemusím další mrtvičky obávat a mohu si naplno užívat babičkovské slasti a starosti s mými vnoučaty.