Estrogen i testosteron. Důležité hormony, které ovlivňují naše životy

Lidské tělo řídí celá řada chemických procesů, kterých se účastní také hormony. Představíme vám dva z nich, které jsou pro u organismus velmi důležité. Jsou to estrogen a testosteron.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Nguyen Phuong ThaoMAFRA

Estrogen a testosteron dokážou hotové divy, jejich účinky na sobě budeme pociťovat zejména od chvíle, kdy začneme dospívat. U žen, hlavně díky měsíčnímu cyklu, může příliv a odliv hormonů, které proudí tělem, ovlivňovat život mnoha způsoby: od menstruace nebo těhotenství až po perimenopauzu (předstupeň menopauzy) a menopauzu.

Ostatně, estrogen je považován za vysloveně „ženský hormon“, pravděpodobně díky tomu, že ho něžné pohlaví produkuje větší množství a je na něm závislé v rámci svých reprodukčních funkcí. Estrogen však řídí také další procesy a umožňuje více než jen schopnost otěhotnět. Po celý život je naše tělo závislé na estrogenu, který napomáhá tomu, aby bylo zdravé a silné.

Různé druhy estrogenu

Estradiol se vyskytuje u žen v období mezi pubertou a nástupem menopauzy. Množství, které vyrábějí vaječníky, může stoupat či klesat v závislosti na tom, v jaké fázi menstruačního cyklu se právě nacházíte.

Estriol je důležitý hlavně v těhotenství. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.

Estron je z této trojice estrogenů nejslabší. Je ho zapotřebí hlavně v období menopauzy, kdy už nejsou vaječníky aktivní.

Tento hormon se tvoří ve vaječnících, žlutém tělísku a placentě. Jeho tělísku placentě malé množství vzniká i v nadledvinkách, nadtukové tkáni, prsech a játrech. V závislosti na životním období produkuje lidské tělo různé typy a množství estrogenu ve snaze udržet rovnováhu uvnitř organismu.

Proč nám občas chybí

Hladina estrogenu během menstruačního cyklu přirozeně kolísá. Aby mohlo tělo fungovat, jak má, musí být jeho množství (i množství dalších hormonů) v rovnováze. Pokud všechno funguje správně, náš organismus ví, kolik estrogenu potřebuje, a sám si to reguluje.

U mladých žen může být nízká hladina estrogenu způsobena třeba nadměrným cvičením (proto je dost krátkozraké mučit se ve fitku kvůli dokonalé postavě), poruchami příjmu potravy, jako je anorexie či bulimie, špatně fungující hypofýzou, předčasným selháním vaječníků, jež může být důsledkem genetických poruch, toxinů či autoimunitního onemocnění, tzv. Turnerovým syndromem (vrozené onemocnění u žen, jehož podstatou je absence jednoho chromozomu X) nebo chronickým onemocněním ledvin.

U žen nad čtyřicet let může být nízká hladina estrogenu příznakem blížící se menopauzy. Toto období se nazývá perimenopauza. Během ní sice vaječníky stále produkují estrogen, nicméně už pouze v nižším množství, a jeho produkce se nadále zpomaluje, dokud žena nedosáhne menopauzy.

Rostlinné estrogeny

Pro zmírnění příznaků ženské menopauzy se doporučují tzv. fytoestrogeny, které se nacházejí v mnoha potravinách včetně sóji, cizrny, čočky, lněného semínka, obilovin, ovoce, zeleniny a červeného jetele. Jsou však také součástí některých léků a potravinových doplňků.

Sója: Obsahuje biologicky aktivní látky, které pomáhají udržet hormonální rovnováhu. Je i významným zdrojem rostlinných bílkovin, pro které si ji oblíbili vegani a vegetariáni.

Ořechy: Další z potravin, které obsahují rostlinné estrogeny ve větším množství, jsou oříšky. Nejvíce se jich nachází ve vlašských ořeších, pistáciích nebo arašídech. Ořechy jsou kromě toho bohaté na zdravé tuky a minerály, které podporují plodnost.

Andělika čínská: Pomáhá odstraňovat suchost v pochvě a je účinná proti návalům. Osvěžuje, sniž snižuje pocit podrážděnosti podrážděnosti a napomáhá proti nespavosti. Působí na krevní oběh a krvetvorbu. Užívá se také při cukrovce, onemocněních ledvin a křečích. Ale pozor, berete–li léky na ředění krve, raději se andělice vyhněte.

Mužský přechod existuje

Pojem andropauza se dnes objevuje stále častěji, přestože muži o tom neradi slyší, někteří dokonce tvrdí, že jde o mýtus. Mužský přechod je však zcela reálným a přirozeným jevem, který v praxi znamená snížení hladiny testosteronu u mužů starších čtyřiceti let.

Míra hladiny testosteronu ovšem u našich drahých poloviček klesá už od třicátého roku věku. Okolo čtyřicátých narozenin je nižší téměř o 25 procent a objevují se první příznaky, jako je zvýšená únava, nízké libido, náladovost a zpomalený metabolismus.

Kvůli úbytku testosteronu se v mužském těle také začíná tvořit víc estrogenu. To bývá často důvod, proč muži po čtyřicítce začínají přibírat na váze a mění se jejich nálady. Někteří lékaři označují andropauzu jako „obrácenou pubertu“. V pubertě je produkce testosteronu na svém vrcholu. Mladý muž má hlubší hlas, pěkně tvarované svaly a po většinu dne myslí na sex.

V období andropauzy dochází k opačnému procesu: Svaly mizí, zato však roste „michellinka“ na břiše a kvůli přibývající únavě nemívá muž na intimní hrátky leckdy ani pomyšlení.

Testosteron v ženském těle. Za co všechno může mužský hormon

To však neznamená, že se s danou situací musí smířit. S nízkou hladinou testosteronu se dá bojovat. A to dokonce i tehdy, když váš partner o nějaké andropauze nechce ani slyšet. Stačí, když mu trochu obměníte jídelníček nebo ho necháte o víkendu přispat.

Preventivní opatření

Zařaďte zdravé tuky
Jezte potraviny bohaté na zdravé tuky, které podporují tvorbu testosteronu. Jde zejména o omega 3 nenasycenou mastnou kyselinu. Jejím nejbohatším zdrojem jsou tučné mořské ryby (losos, sardinky, makrela, tuňák), rostlinné oleje a tuky, ořechy, lněná a chia semínka, hovězí maso, sójové vězí produkty a listová zelenina.

Volte správné sacharidy
A vynechte ty špatné. To se týká především fast foodu, sladkostí, bílého pečiva a sladkých nápojů. Bohatým zdrojem vhodných sacharidů jsou třeba brambory a batáty (sladké brambory), ovesné vločky, cizrna, bulgur, quinoa nebo žitné pečivo.

Pořádně se na to vyspěte
Testosteron se vytváří během spánku, kdy je tělo uvolněné a endokrinní systém pracuje naplno. Pokud ale nespíte dost, organismus nemůže vyprodukovat potřebné množství testosteronu a vy pak trpíte příznaky andropauzy. Snažte se spát alespoň 7 až 8 hodin denně.

Zinek a „déčko“
Vitaminů a minerálů podporujících tvorbu testosteronu je celá řada. Určitě k nim patří zinek a vitamin D. Zinek snižuje aktivitu enzymu aromatázy, čímž zabraňuje přeměně testosteronu na estrogen. A vitamin D? Podle odborných studií dokáže v jeho roční správné dávkování zvýšit hladinu testosteronu až o 25 procent.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Jak vycvičit tělo k dokonalému orgasmu. Vnímejte dech a stabilizujte páteř

25. dubna 2024

Premium Způsob, jakým dýcháte, vám může komplikovat život nejen v běžných situacích. V posteli může mít...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...