TEST: Přehled energetických gelů. Který z nich je nejlepší?

aktualizováno 
Vytrvalostní běhání a energetické gely patří k sobě. Při běhu delším než 75 minut totiž chtě nechtě potřebujete průběžně doplňovat zásoby energie. A sníst energetický gel je jeden z nejsnadnějších způsobů, jak toho dosáhnout. Přečtěte si, jak vybrat v široké nabídce ten pravý.

Energetické gely | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

V případě gelů ani jiných výživových doplňků stravy se sice nedá počítat s tím, že by jejich energetická hodnota byla při běhu využitelná v plné výši, ale i přes obtíže s okamžitým vstřebáváním sacharidů je pozitivní efekt energetických gelů neoddiskutovatelný.

Není ovšem gel jako gel. Jednotlivé značky se mezi sebou liší složením, konzistencí i chutí. Pokud tedy vyzkoušíte nějaký gel, ze kterého se vám udělá nevolno, nedoporučuji hned zanevřít na gely jako takové. Pro jistotu ještě vyzkoušejte několik dalších alternativ od jiných značek.

Jak gely správně používat

Co se konzumace a správného načasování týče, je důležité mít na paměti hned několik důležitých zásad. První pravidlo zní, že jakmile s konzumací gelů začnete, pak byste měli udržovat pravidelný příjem sacharidů až do konce sportovní aktivity. V opačném případě riskujete, že si rozhodíte glykemickou křivku (klesne vám hladina cukru v krvi) a následovat bude výrazný energetický propad. Jinými slovy vám takzvaně dojde.

Na vědomí je dobré mít i skutečnost, že energetickému gelu nějakou dobu trvá, než se stihne vstřebat a než začne přinášet požadovaný efekt. Rychlost vstřebání se bude lišit člověk od člověka a gel od gelu, ale orientačně můžete počítat s patnácti minutami. S rychlostí vstřebávání úzce souvisí i doba, po kterou bude gel dodávat energii našemu tělu.

Ve složení většiny gelů figuruje na prvním místě směs velmi rychlých i pomalejších cukrů, ale obecně jsou gely spíše krátkodobým zdrojem energie. Na obalech většiny gelů se dočtete údaj od 25 do 45 minut a podle mých zkušeností se tyto hodnoty dají brát jako směrodatné. Osobně při dlouhých horských závodech beru jeden gel každých 45 až 60 minut, a pokud se o pár minut opozdím, už je to znát.

Při silničních závodech doporučuji gel užívat těsně před občerstvovačkou, abyste měli možnost ho zapít hltem vody. V horách je pak nejvhodnější doba při prudším stoupání, ve kterém se pohybujete nižší rychlostí, a proto je možné do sebe gel dostat, aniž byste museli zastavit nebo zpomalit.

Nyní se podíváme na to, na jaké varianty energetických gelů můžete na našem trhu narazit nejčastěji. Gel jako takový se hodnotí velmi obtížně, každému vyhovuje trochu jiná konzistence, chuť a složení. I přesto se dají vypíchnout věci jako přítomnost vitamínů, minerálů, BCAA a dalších látek, které mohou pozitivně ovlivňovat váš sportovní výkon.

GU Energy

GU Energy Gel

32g/39 Kč

nutriční hodnoty 100 g:

energie: 1306 kJ

bílkoviny: 0 g

sacharidy: 66 g

z toho cukry: 22 g

tuky: 5 g

sodík: 156 mg

draslík: 188 mg

kofein: 63 mg

BCAA: 1406 mg

Složení se liší podle příchutě

GU je americká značka, která před necelými třiceti lety energetické gely vynalezla a dodnes se řadí mezi špičku ve svém oboru. Portfolio GU je poměrně malé a hlavní důraz na gely je tak patrný už na první pohled. Od konkurence se tyto gely liší především větší tuhostí a sladkými příchutěmi typu čokoláda, vanilka, karamel nebo káva.

Pokud máte rádi sladké, pak je GU jednou z mála možností, jak si na gelu pochutnat. Pozitivní hodnocení si pak tato americká značka zaslouží mimo jiné kvůli používání výhradně přírodních aromat (v čokoládovém gelu je opravdu kakao) a od loňské sezóny navíc nabízí veganský a bezlepkový výrobek a příjemně potěší i vysoký obsah minerálů a větvených aminokyselin. Pozor si musí dát odpůrci kofeinu. Ten je totiž přítomný prakticky v každém gelu, kromě několika málo příchutí.

Enervit

Enervitene Sport Gel

25 ml/52 Kč

nutriční hodnoty 100 ml:

energie: 1210 kJ

bílkoviny: 0 g

sacharidy: 71,2 g

z toho cukry: 64 g

tuky: 0 g

sůl: 420 mg

vitamíny: B1,2,3,5,6

BCAA: 800 mg

složení se liší podle příchutě

Enervit je tradiční italská značka s původem ve zdravotnickém průmyslu. Svým složením se velmi blíží gelům od GU (vysoký obsah minerálů a BCAA aminokyselin), ale konzistence je výrazně řidší. Příchutím dominuje ovoce a obecně jsou spíše „šťavnatější“. V Enervitu nemají příliš v lásce kofein, tato povzbuzovací látka je přítomna pouze v několika vybraných příchutích.

Kromě klasických gelů je u Enervitu velmi oblíbený i takzvaný koncentrát. Má vyloženě tekutou konzistenci, nemusí se zapíjet a je určen pro finální pasáže vašeho tréninku nebo závodu. Ve srovnání s tužšími gely začíná koncentrát fungovat prakticky okamžitě, ale počítejte s účinkem pouze po dobu 25 až 35 minut.

PowerBar

Powerbar Gel Energize

41 g/59 Kč

nutriční hodnoty 100 g:

energie: 1109 kJ

bílkoviny: 0 g

sacharidy: 65 g

z toho cukry: 24 g

tuky: 0 g

sodík: 500 mg

složení se liší podle příchutě

Jestli GU stojí za rozšířením energetických gelů, pak dal kultovní výrobce PowerBar světu energetické tyčinky. Ve své nabídce má však tato značka i širokou nabídku gelů.

Složení je v tomto případě ochuzeno o BCAA amynokyseliny, ale o to více zde naleznete sodíku. Zajímavé je i složení takzvaných ovocných gelů, které přímo vycházejí z ovocné šťávy a ve srovnání s klasickými gely jsou o poznání více přírodní.

Nutrend

Nutrend Carbo Snack

55 g/25 Kč

nutriční hodnoty 100 g:

energie: 742 kJ

bílkoviny: 1,3 g

sacharidy: 42,1 g

z toho cukry: 32,7 g

tuky: 0 g

sůl: 40 mg

Taurin: 909 mg

Glycin: 909 mg

Výrobky největšího a nejznámějšího českého výrobce sportovní výživy jsou notoricky rozšířené nejen mezi běžci, ale i mezi cyklisty, příznivci fitness a celé řady dalších sportů. Gely od Nutrendu jsou charakteristické svým tvarem zubní pasty a ve srovnání s konkurencí i větším balením. Větší objem ovšem v tomto případě neznamená vyšší množství dodané energie, ve složení je u Nutrend Carbo Snacku na prvním místě voda. To samo o sobě nemusí být na škodu, pokud vám vyhovuje řidší konzistence, ale nevýhodou většího balení bezesporu je, že se hůře vejde do malých kapes u běžeckého oblečení.

Nutrendové gely jsou na trhu jedny z nejrozšířenějších a významnou roli na tom má nízká pořizovací cena. Ta se ovšem promítá na celkovém složení, podle mých několikaletých zkušeností existuje poměrně velké množství běžců, kteří Nutrend nemohou kvůli zažívacím potížím spojeným s užíváním gelů této značky. Pokud jste tedy vyzkoušeli Carbo Snack a váš žaludek se na to příliš netvářil, vyzkoušejte i gely jiných výrobců.

Řešením tohoto problému může být (kromě přechodu na jiný druh gelů) i rozmíchání Carbo Snacku ve vodě nebo ionťáku. V takto řidší konzistenci už gely obvykle žádné komplikace nezpůsobují.

Inkospor

Inkospor X-TREME Energy Gel

40 g/39 Kč

nutriční hodnoty 100 g:

energie: 1164 kJ

bílkoviny: 0 g

sacharidy: 68,3 g

z toho cukry: 15,2 g

tuky: 0 g

sůl: 70 mg

vitamíny: B1

Poslední značkou, které se dnes budeme věnovat, je německý Inkospor. Ten nepatří mezi tak rozšířené, ale díky vysoké kvalitě se těší poměrně vysoké oblibě obzvlášť mezi běžci a cyklisty. Mezi hlavní přednosti patří u Inkosporu vysoký obsah sacharidů s nízkým podílem cukrů. Toto složení umožňuje pozvolnější vstřebávání a lepší využitelnost dodávané energie. Kromě toho je to velmi jednoduchý gel s minimálním zastoupením dalších látek.

Je to výborný gel se znatelně pozitivním účinkem.

Co mi vyhovuje nejvíc?

Z výše popsaných značek jsem na vlastní kůži používal po kratší či delší období všechny a o žádné z nich se nedá napsat, že by byla vloženě špatná. Z vlastní zkušenosti řadím na nejnižší příčku pomyslného žebříčku Nutrend, ale jeho velká výhoda je v poloviční pořizovací ceně. Za největšího favorita v současnosti považuji gely od GU, které mi naprosto vyhovují jak chuťově, tak svou hustší konzistencí a především nejcitelnějším účinkem ze všech vyzkoušených gelů.

Rozdíly v kvalitě mezi jednotlivými značkami jsou čitelné především ve složení. Konkrétně se jedná o přítomnost, nebo absenci přidaných látek (BCAA, kofein, minerály, vitamíny), další důležitou věcí je obsah vody a množství cukrů v sacharidech (čím méně, tím lépe). Ve výsledku ale vždy záleží pouze na tom, jak vám osobně bude ten který gel vyhovovat. Trávicí systém je totiž velmi specifická záležitost a konkrétní produkty se kvůli tomu doporučují jen s velkými obtížemi.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Soumrak nakupování. Swap je větší zábava, která navíc skoro nic nestojí

Přeplněné šatní skříně a pocit, že nemám co na sebe – situace, kterou my ženy prožíváme denně. Jenže nakupování nových...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Švédka je posedlá plastikami, první měla ve třinácti letech

Stefanie Mulicová ze Švédska si již ve třinácti letech nechala do rtů vpravit silikonové výplně. Povolila jí to vlastní...

Premium

Spolknout prášek je snadné. Proti depresím se dá však bojovat i jídlem

Duševní poruchy lidí jsou stále častější a přicházejí v čím dál nižším věku. Alespoň jednou za život se s některou z...

Mlezivo, probiotika a betaglukany. Sedm tipů, jak posílit imunitu

Nachlazení a chřipky nejsou jediné důvody, proč bychom se měli snažit zlepšit svou obranyschopnost. Správně fungující...

Premium

Ikigai, důvod vstát ráno z postele. Šťastný život podle Japonců

Nejvýstižnější český překlad japonského slova ikigai opravdu zní: důvod vstát ráno z postele. Co má společné ikigai s...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz