Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Před encefalitidou se chrání málokdo, přitom hrozí doživotní následky

  1:29
V okolních zemích je ochrana proti „klíšťovce“ samozřejmostí. U nás lidé stále spoléhají na to, že se na ně parazit nepřisaje a očkovat se nechá jen málokdo. O tom, jaká následky dokáže encefalitida napáchat, se dozvíte v článku magazínu Rodina, který vychází každý pátek jako příloha deníku MF DNES
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Projevuje se jako běžná chřipka. Bolí celé tělo, dostaví se horečky. Pak na nějaký čas problémy odezní. Jenže zanedlouho nemoc udeří znovu. Silné horečky, větší bolesti. V mnoha případech pacienty do nemocnice dostane až úplný kolaps. Scénář pak bývá velmi podobný: otok na mozku, potvrzení klíšťové encefalitidy a náročná rekonvalescence.

Své o tom ví třeba bývalý šéf Strany zelených Martin Bursík nebo moderátorka Pavlína Wolfová. Oba skončili v nemocnici s otokem mozku a cesta k uzdravení byla velmi náročná. Naprostý klid na lůžku, bez televize, zpráv, telefonátů.

Nemoc člověka v vyřadí z aktivního života na několik měsíců. Pod lékařským dohledem musí pacient zůstat celý rok. Mnozí lidé se navíc nikdy úplně nevyléčí. Nejsou schopni se soustředit, spát, trápí je silné bolesti hlavy.

Jen během loňského roku onemocnělo klíšťovou encefalitidou přes sedm stovek pacientů, to je nejvíce za posledních sedm let. V okolních státech jsou čísla mnohem nižší: v Rakousku je hlášeno 50 – 100 nemocných ročně, v Německu kolem dvou set případů.

Souvisí to zejména s celkovou proočkovaností, v Rakousku se totiž nechává očkovat 85 procent všech obyvatel, v Německu skoro polovina. Češi ale očkování proti encefalitidě v lásce nemají, očkovat se nechá méně než 20 procent populace.

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí tak Česká republika patří mezi evropské země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy. I když riziko postihuje všechny oblasti České republiky, nad celorepublikový průměr výrazně vyčnívají jižní Čechy.

Zima počty klíšťat nesnížila

Právě nyní je na očkování nejvyšší čas. Pokud není sněhová pokrývka, mohou se první klíšťata objevit již v průběhu března. „Nejaktivnější jsou klíšťata v květnu a červnu, v létě přichází postupný pokles, na počátku podzimu je období s nižší, ale neklesající aktivitou a v závěru podzimu pak aktivita klesá na minimum,“ popisuje Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu.

60% lidí považuje očkování proti encefalitidě za zbytečnost. Nákazy se neobávají.

Tato zima rozhodně nenasvědčuje tomu, že by letos klíšťata měla být méně aktivní nebo že by jich mělo být celkově méně. „Klíště je velmi odolné, a pokud není extrémní zima s malým množství sněhu, k redukci jejich počtu nedochází. Záleží též na tom, jak přežijí v přírodě jeho hlavní hostitelé, a i zde platí, že letošní zima není z tohoto hlediska nijak dramatická,“ dodává Vráblík.

Odborníci dlouhodobě apelují na veřejnost, aby očkování nepodceňovala. Obzvlášť obezřetní by měli být senioři, protože až třicet procent nakažených je starších 55 let. Jejich imunitní systém už není tak silný a nemoc u nich snadněji propukne.

Ideální doba pro očkování je nyní, i když – jak říkají lékaři – nikdy není pozdě a vždy je lepší alespoň jedna dávka vakcíny než žádná. Očkování se skládá celkem ze tří vakcín. Pro druhou si člověk přijde po jednom až třech měsících, případně si může vybrat zrychlenou variantu a pro druhou vakcínu jít již po dvou týdnech. Rozdíl je tedy jen v odstupu druhé dávky.

5 °C

To je teplota, kdy klíšťata začínají být aktivní a vyhledávají hostitele.

V případě zrychleného očkovacího schématu se může u části očkovaných, zejména starších lidí a jedinců s oslabenou imunitou, vytvořit nižší hladina protilátek, ale třetí dávka imunitu proti této infekci posílí. Ochrana pak přetrvává tři až pět let. Za jednu dávku zaplatíte kolem osmi set korun, všechny pojišťovny ale na toto očkování přispívají, obvykle kolem 500 korun.

V lese i na zahradě

Zatímco před lety si člověk na klíště musel dávat pozor jen v jižních Čechách, dnes už takové omezení neplatí. Odborníci za endemické území, tedy to s vysokým počtem infikovaných klíšťat, označují téměř všechny kraje republiky. Nakazit se můžete na posekaném trávníku, stejně jako v lese.

Když přijdete z venku, nikdy se nezapomeňte pořádně prohlédnout. Včasné vytažení klíštěte může zabránit nemoci. Čím déle klíště vaši krev saje, tím hůř. Při saní se mu totiž zvětšují buňky slinných žláz, stoupá produkce slin a množí se virus, který se ve slinách nachází.

A nemusí jít jen o encefalitidu, mnohem častější je lymeská borelióza, proti které žádné očkování neexistuje. Že se lidé těchto nemocí obávají, potvrzuje i rostoucí zájem o testování klíšťat ve speciálních laboratořích. Ty jsou schopné zjistit, zda vytažené klíště nějakou infekci mělo. Nejčastěji si lidé nechávají zjišťovat právě boreliózu.

Klíště, výzkum, klíšťová encefalitida, borelioza, věda, chov, Akademie věd,...
Klíště, výzkum, klíšťová encefalitida, borelioza, věda, chov, Akademie věd,...
Klíště, výzkum, klíšťová encefalitida, borelioza, věda, chov, Akademie věd,...

„Pokud se neprojeví její první typické stadium – zvětšující se skvrna se světlým středem – bývá odhalena až v pozdějších stadiích, kdy je léčba již komplikovaná a následky mohou být celoživotní. Pokud víte, že klíště bylo pozitivní na přítomnost borelií, je možné nasadit preventivně jednu dávku antibiotik a vy máte jistotu, že se borelióza nerozvine. Když se čeká na vyšetření z krve, trvá to několik týdnů a pacient dostane antibiotika minimálně na tři neděle s tím, že nemusí ani zabrat,“ říká vedoucí Protean a informačního portálu kliste.cz Miroslava Burýšková.

Vyšetření má ale jedno úskalí: i když je klíště nakaženo, k přenosu nemoci dojít nemusí. U klíšťové encefalitidy navíc neexistuje žádná léčba, proto mnozí považují takové vyšetření za zbytečné.

Nestihli jste očkování?

Před klíšťaty vás ochrání účinný repelent. Používejte ho i v případě, že jste proti encefalitidě očkovaní, protože vám stále hrozí nákaza lymeskou boreliózou, na niž zatím vakcína neexistuje.

Repelentní látka diethyltoluamid (DEET) znemožní členovcům vycítit lidský pot a tak vás vyhledat. V praxi to znamená, že při aplikaci repelentu, např. Off či Diffusil, na oděv nebo pokožku se vám tito parazité vyhnou.

„Není pravda, že klíšťata padají ze stromů. Pohybují se blízko nad zemí, tedy například v trávě. Do horní části těla se klíště dostane díky lehnutí do trávy, případně může velmi snadno přelézt po oděvu či pod oblečením,“ vyvrací rozšířený mýtus entomoložka Mgr. Kateřina Jůzová z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.

Nezapomínejte, že účinnost repelentních přípravků je omezená a je nutné aplikaci každé 3–5 hodin opakovat.

„Když zjistíte, že klíště je přenašečem viru klíšťové encefalitidy, lze podpořit imunitní systém, případně trochu zvolnit a zrušit fyzicky náročné akce. Pozitivní nález také může lékaři usnadnit diagnózu při začínajících obtížích,“ uvádí Burýšková. Za vyšetření klíštěte zaplatíte od 1 890 do téměř čtyř tisíc korun. Záleží, jaké nemoci budete chtít zjistit.

Levné a účinné, ale málo využívané

Celková čísla ukazují, že Češi jsou vůči očkování obecně nedůvěřiví a zachovávají si odmítavý postoj. Odpovídá tomu i přístup k očkování proti chřipce. Vakcínu si ročně zaplatí jen asi 6 procent populace. Lidé tuto ochranu často zavrhují třeba i s tím, že existuje mnoho kmenů nákazy a očkování nepostihne všechny, tudíž nechrání dostatečně. To však odborníci vyvracejí.

„Při současné epidemii, která je těsně za svým vrcholem, je dominujícím kmenem subtyp A/H1N1, chřipka A/H3 i B se vyskytuje zcela okrajově. Převažující subtyp odpovídá vakcinálnímu prototypu, a vakcína tedy chrání dostatečně,“ vysvětluje Martina Havlíčková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro nechřipková respirační virová onemocnění.

„Negativní roli u nás hrají hlavně antivakcinační kampaně. V rámci Evropy jsme bohužel spíše v poslední třetině,“ dodává Havlíčková.

Očkovat by se měli nechat zejména starší lidé nad 65 let, kteří patří mezi jednu z rizikových skupin. Právě proto mají očkování zdarma.

Jen za loňský rok zemřelo na následky chřipky přes 260 lidí, v letošní chřipkové sezoně podlehlo této nemoci už 31 lidí a dvě stovky musely být kvůli chřipkové infekci hospitalizovány v nemocnici. Přitom podle odborníků jde o jednu z nejbezpečnějších vakcín: vhodná je i pro těhotné a děti od šesti měsíců.

Léčba chřipky může trvat i 14 dní, kromě podpůrných léků by člověk měl zejména v teple odpočívat.

Velkou novinkou v léčbě chřipky je zcela nové antivirotikum, které na konci minulého roku schválila americká léková autorita FDA. Zatím se prodává v Japonsku nebo USA, v Evropě dosud k dispozici není. Odborníci o něm ale mluví s nadšením. Chřipku je schopné zastavit rychleji než doteď prodávané léky. Stačit by totiž měla jediná dávka.

„Lék má v porovnání s dosud dostupnými medikamenty zcela odlišný mechanismus účinku, a proto by vhodně obohatil nabídku antiinfektiv zaměřených proti chřipkovému viru,“ dodává Havlíčková.

Autoři:

Zastavte kolotoč v hlavě a dopřejte si klidný spánek

Nebuďte zamračeným a špatně naladěným bubákem pro sebe a své okolí!

Stává se vám, že se večer marně převalujete v posteli, hlavou se vám honí stovky myšlenek a vy...

Naučte se blahodárná dechová cvičení pro čistou hlavu i dobrý spánek

Ilustrační fotografie

Není nic přirozenějšího a samozřejmějšího. Nádech a výdech. Proces, který nás drží při životě. Náš...

Děti krmené z lahve polykají miliony mikroplastů denně, zjistili vědci

Ilustrační fotografie

Miminka krmená z plastových lahví mohou denně spolykat miliony částeček mikroplastů, uvádí nová...

Nevzdávejte se toho, co vám chutná. Zhubnout můžete i tak

ilustrační snímek

Máme pro vás dobrou zprávu: hubnutí není vůbec těžké! Stačí si jenom pohlídat, abyste do jídelníčku...

Další články
  • Nejčtenější

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

Premium Mezi lidmi se o tom hovoří už od jarní vlny koronavirové pandemie a teď se toto téma opět vrací. Kdo úspěšně prodělal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Střevní mikrobiom může stimulací imunity ovlivnit i vznik duševních chorob

Premium Do jaké míry můžeme ovlivnit, jestli dostaneme rakovinu? Může očkování proti chřipce pomoci v boji proti nemoci...

Léčba plazmou zabírá, dárci uzdravení z covidu pomáhají zachránit nemocné

Premium Nástrojů, které by pomohly lékařům v boji s nebezpečným koronavirem, není moc. Jeden z nich však v posledních týdnech...

Atlas bolesti břicha. Poznejte zánět slepého střeva i žlučníkový záchvat

Křeče, bolest břicha, pocit plnosti. Potíže, které asi zažil každý. Často je to tím, že jste snědli jen něco špatného...

Boji s viry pomůže i slizniční imunita v ústech, říká lékař Lukáš Jirka

Správně fungující imunitní systém se může stát významnou brzdou nebo ztlumením nebezpečných virových onemocnění včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...