Dva měsíce před maratonem. Víc dřiny i pilování techniky

  3:24aktualizováno  3:24
Sedm statečných, kteří v rámci projektu iDNES.cz bojují o účast na prestižním maratonu v Berlíně, se ocitli v polovině přípravy. A trénink se začíná měnit. Přibývá kilometrů, zdokonaluje se technika běhu. Do německé metropole ovšem na konci září odjede jen jedna žena a jeden muž. Už začínají vyčnívat favorité?

Běžci na startu rozřazovacího závodu na 10 a 15 kilometrů | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Sedm statečných, kteří v rámci projektu iDNES.cz a Nike bojují o účast na prestižním maratonu v Berlíně, se ocitli v polovině přípravy. A trénink se začíná měnit.

Přibývá kilometrů, zdokonaluje se technika běhu. Do německé metropole ovšem na konci září odjede jen jedna žena a jeden muž. Už začínají vyčnívat favorité?

Po dvou měsících přípravy může být profesionální trenér Vladimír Korbel, který skupinu sportovců vede, spokojený.

"Dá se říct, že u všech sedmi běžců došlo k výkonnostnímu pokroku," řekl iDNES.cz Korbel, který se může pochlubit například tím, že trénoval Jiřího Mužíka a další české špičkové atlety.

Trénink na maraton v oboře Hvězda - rozřazovací závod

Trenér Vladimír Korbel měří čas při běhu na 15 kilometrů

Konstatoval, že před dvěma měsíci děvčata uběhla 4 až 6 kilometrů a kluci 10 kilometrů. Po dvou měsících dívky zvládly 10 a pánové 15 kilometrů.

"Co je také důležité, že průměrná rychlost odpovídala při druhém testování průměrné rychlosti z prvního testu, nebo byla ještě mírně rychlejší," poznamenal Korbel.

Helena je na špici, kluci jsou vyrovnanější

Nad ostatní dívky zatím vyčnívá Helena Chornozatonská. Když ostatní při druhém testu uběhly 10 kilometrů, ona zvládla ještě o 5 víc. Kilometr uběhnutý průměrně za 6 az 7 minut Helena zvládne za 5 minut.

"Udělala největší pokrok," řekl trenér Korbel. "Má ideální váhu a ohromné nasazení. Jako všechna děvčata je velmi svědomitá, ale má, myslím, silnější motivaci. Chce na berlínský maraton a nepřipouští si, že by se její první takto dlouhý běh mohl uskutečnit až za rok."

U kluků je situace mnohem vyrovnanější. "Jejich průměrná rychlost mezi 4:30 a 5:45 minut na kilometr se v zásadě udržuje na stejné úrovni," poznamenal Korbel.

Trénink na maraton v oboře Hvězda - rozřazovací závod a běh na 20kmTrénink na maraton v oboře Hvězda - rozřazovací závod a běh na 20km

Někteří ovšem mají smůlu. Jan Seidl se nezlepšil tolik, jak by mohl, protože ho postihlo lehké zranění pohybového aparátu, kvůli nemuž musel do tréninku zařazovat krátké přestávky.

Běžcům hrozí výkonnostní krize

Vladimír Korbel připouští, že se u běžců nejspíš projeví výkonnostní krize. "Už z toho důvodu, že na rozvoj potřebných běžeckých schopností mají šibeničně krátkou dobu a musí zvládnout nezbytné tréninkové objemy za velmi krátký čas," vysvětlil Korbel.

Trénink na maraton v oboře Hvězda - vyčerpání po běhu na 20 km

Připomněl, že na to, aby zvládli nesmírně náročný běh na 42 kilometrů, mají necelé čtyři měsíce. A to s sebou nese mnohá úskalí především zdravotního charakteru.

"Na prvním místě - i před výkonnostním rozvojem - stojí zdraví," zdůraznil Korbel. Běžci se musí vyvarovat například vzniku svalové nerovnováhy nebo poškození svalů, vazů a šlach.

Na trénincích přibývá kilometrů

Trénink celé skupiny se začíná pomalu měnit. Jednak se zvyšují počty naběhaných kilometrů, zároveň se trenér Vladimír Korbel začíná více soustředit i na kvalitu, na odstraňování největších chyb a nedostatků v technice běhu, na rozvoj speciálních silových a odrazových schopností.

Trénink na maraton v oboře Hvězda - rozřazovací závod

Hana Šrytrová při běhu na 10km - skončila z žen na druhém místě

"Vím, že by bylo rozumné větší časový prostor věnovat dalšímu rozvoji aerobní vytrvalosti, ale nemůžu je pustit do maratonu bez zajištění komplexní běžecké přípravy, i když ve zkráceném čase," vysvětlil Korbel.

"Navíc pokud bychom trénovali pořád stejně, brzy by došlo k výkonnostní bariéře. Právě tomu chceme zabránit jistou všestranností přípravy a tedy i koncepčními změnami v tréninku."

V současné době naběhá sedmička sportovců 60 až 90 kilometrů za sedm tréninků. U kluků to je komplikovanější, protože někteří ještě hrají fotbal, a tak sedm tréninků absolvují v osmi až deseti dnech.

"Oni nechtějí maraton jen vyklusat. Oni chtějí dosáhnout co nejlepšího osobního času. A to bez náročného, pravidelného, systematického tréninku nejde," dodal trenér Vladimír Korbel.

Trénink na maraton v oboře Hvězda - rozřazovací závod a běh na 20km

Výsledky běhů

Výsledky žen na 10 km:

Hana Šrytrová 1:04:18
Jana Tlustá 1:10:37

Výsledky mužů a Heleny Ch. na 15 km:

Helena Chornozatonská - 1:15:53
Vítek Lichtenstein - 1:05:22
Tomáš Hlinka - 1:08:48
Lukáš Kupec - 1:09:50
Jan Seidl - 1:14:30

Autoři:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz