Čtyři zdravotní důvody, které mohou být viníkem náhlého přibírání

  • 11
To, že člověk tloustne, není nic divného. Pokud se však vaše stravovací návyky nijak nezměnily a vaše hmotnost začala náhle růst, může být na vině zdravotní problém. Přinášíme čtyři možné důvody, které by mohly způsobit, že jste během krátké doby výrazně přibrali.
Ilustrační snímek

Porucha štítné žlázy

Lidé často svou tloušťku svádí právě na špatnou funkci štítné žlázy. Ta sice může stát za náhlým přibíráním, ale většinou jen krátkodobě, než se dotyčný začne léčit.

A proč tomu tak je? Snížená činnost štítné žlázy totiž vyústí v nedostatek hormonů nezbytných pro správnou funkci metabolismu. Tělo se dostane do zpomaleného, energeticky úsporného režimu a začne si chránit zdroje energie a zadržovat tekutiny, což může opravdu vést k přírůstku hmotnosti až o pět kilogramů.

Když začnete užívat chybějící hormony štítné žlázy, vrátíte tělo do normálního metabolického stavu a oněch zhruba pět kilo zadržené tekutiny opět vyloučíte.

Jestli jste tedy poslední dobou přibrali a navíc se cítíte unavení, raději si nechte u lékaře vyšetřit štítnou žlázu.

Ilustrační snímek

Nespavost

Doporučuje se, aby dospělý člověk spal za noc alespoň 7 až 9 hodin. Pokud však spíte kratší dobu a navíc neklidně, můžete začít přibírat. Už i jedna probdělá noc se podle švédských vědců projeví na vaší postavě. Nevyspalý člověk má totiž pomalejší metabolismus, a proto spálí méně kalorií.

Navíc nedostatečný spánek způsobuje i to, že můžete pociťovat větší hlad. „Spánek a metabolismus jsou totiž řízeny stejnými sektory v mozku,“ vysvětluje doktor David Rapoport, ředitel NYU Sleep Disorders Program. „Když jste ospalí, určité hormony stoupají do krve a tyto hormony řídí i váš apetit.“

Ilustrační snímek

Deprese

Jestliže máte depresi a léčíte ji medikamenty, můžete podle lékařů přibrat mezi dvěma až sedmi kilogramy. „Existuje mnoho druhů antidepresiv, které způsobují nárůst váhy,“ upozorňuje doktor Robert J. Hedaya z National Center for Whole Psychiatry v Chevy Chase.

Avšak i samotná neléčená deprese může souviset s nadváhou. Studie z roku 2010 publikovaná v American Journal of Public Health zjistila, že lidé, kteří se cítili smutní a osamocení, přibrali rychleji než ti, kteří nahlásili méně depresivních příznaků.

„Lidé s depresí totiž často konzumují více tučných a kalorických jídel, ale také omezují fyzickou aktivitu. Což může způsobit nárůst hmotnosti,“ vysvětluje profesorka Belinda Needhamová, hlavní autorka studie.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom

Nárůst hmotnosti doprovázený vysokým krevním tlakem, osteoporózou a změnami v barvě a kvalitě kůže, včetně fialkových nebo stříbřitých strií na břiše či zarudlé tváře - to jsou příznaky toho, že vaše tělo nezpracovává živiny, jak by mělo. Příčinou může být nádor na jedné z nadledvinek, který produkuje hormon kortizol.

„Cushingův syndrom není moc běžný,“ říká doktor Steven D. Wittlin z univerzitního lékařského centra v Rochesteru v New Yorku a vysvětluje, že jedním znakem této nemoci může být přibírání v centrální části těla, přičemž ruce a nohy zůstávají štíhlé. 

Pokud se tedy u vás tyto projevy objevily, raději ihned navštivte lékaře. Ten vám udělá test krve a moči, který ukáže vaše hodnoty kortizolu. Pokud budou vysoké, pošle vás na další vyšetření, které potvrdí či vyvrátí existenci nádoru.