Laici dělí dutiny v obličeji na ty nosní, tedy ve tvářích, a čelní. Správně je to tak, že nosním se říká čelistní, kolem kořene nosu se nacházejí ještě čichové a klínové a nad očima potom samozřejmě ty čelní.
Každou takovou potíž by měl v první řadě posoudit odborník, praktický lékař nebo specialista na ORL, který vás nejspíš pošle i na rentgen obličeje, udělá výtěr z nosu, jestli vám tam neřádí například zlatý stafylokok, stanoví příčinu zánětu a nasadí vhodnou medikaci.
Sedm nejčastějších chyb při nachlazení, které vám mohou škodit![]() |
Stejně jako v případě bolavého zubu si dutiny nekurýrujte jen sami, zvlášť pokud se projevují silnými migrénami, tlakem za očima, na čele a teplotou. Nezačnete-li zánět dutin léčit včas, budete trpět a také se mohou přidat komplikace. Jak se říká, vše v hlavě bolí intenzivněji, protože mozek je příliš blízko.
Z přehlíženého zánětu dutin (kdo ho ovšem měl, ví, že ten se jen tak přehlédnout nedá) se může vyvinout zánět středního ucha, ovšem i mozku. Někdy se jedna z obličejových dutin zanítí i od nemocného zubu, v takovém případě pacient cítí bolest, přitom nemá ucpaný nos a neodchází mu žádná rýma. Dokonce vás ani zub nemusí bolet, může být už mrtvý a ohlásí se právě problémem s dutinou.
Mějte hlavu v teple
Pravdu měly naše babičky, když říkaly, že dutiny chtějí teplo. Vyjít v zimě ven s rýmou a bez pokrývky hlavy je téměř sebevražda. Máte-li tedy sinusitidu, noste klidně čepici nebo čelenku i doma. Poslouží také prohřívání infralampami, někdo volí i inhalace, ale vhodnější je spíš „suché teplo“.
Jestli vás však sužuje akutní zánět, měl by vám nahřívání obličeje schválit lékař. Pokud je sinusitida způsobená nějakou bakterií, mohlo by vám přílišné nahřívání škodit.
Někomu dělají dobře výplachy, a to zejména slanou vodou. Roztok je však důležité správně namíchat, aby nebyl moc silný. Na 300 mililitrů vody se většinou počítá zhruba 2,5 gramu soli. Jednodušší bude koupit si v lékárně už hotový a přesně připravený přípravek.
Pomůžou přeslička a anýzNěkdy je dobré obrátit se k přírodě a opět k radám babiček. Na dutiny doporučovaly výplachy odvarem z přesličky a anýzu. I když třeba netrpíte na záněty dutin, stejně mějte preventivně doma konvičku na výplach nosu, tu pak s úspěchem využijete pro následující roztok. Poslouží i větší injekční stříkačka. Začněte lžičkou sušené nebo čerstvé přesličky a pěti zrníčky anýzu, která přelijete horkou vodou a dáte na chvíli louhovat. Sceďte a odvar nechte vychladnout na tělesnou teplotu. Propláchněte jím obě nosní dírky, nejlépe vleže na zádech a s hlavou níž než tělo. Napoprvé budete mít pocit, že je to nepříjemné, ale časem si můžete udělat i silnější odvar. |