Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

  • 123
Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat. Jenže podle posledních zjištění nejsou umělé preparáty v prevenci nemocí zrovna efektivní. A co víc, jejich vysoké dávky mohou mít pro zdraví opačný efekt, píše časopis Téma.
Digoxinem to začalo. Loni před Vánocemi tento důležitý lék na krevní tlak začal...

Před dvaceti lety jsme konzumovali nanejvýš vitaminové tablety, dnes je v prodeji přes deset tisíc doplňků stravy, které slibují odolnější klouby, lepší trávení nebo imunitu. Reklamy na ně jsou všude. Prodávají se v lékárnách, v běžných obchodech, často i na benzinkách. Doplňky stravy se na první pohled tváří podobně jako léčiva.

„Zdravotní nezávadnost doplňků stravy se sleduje prakticky jen při uvedení na trh, průběžně už kontrolována není. Problém je, že jejich složení se může měnit a není to v rozporu s legislativou. V souvislosti s doplňky však nesmí být nikdy užito slovo léčí. Reklama na doplňky stravy musí vždy obsahovat zřetelné označení, že jde o doplněk stravy,“ popisuje JUDr. Magdalena Mikulová, specialistka na zdravotní právo.

Příliš malé množství

Některé doplňky stravy mohou obsahovat účinné látky, které jsou totožné s účinnými látkami v některých lécích. „Ale tyto látky jsou v potravinových doplňcích obsaženy v tak malém množství, že nemohou mít očekávaný efekt,“ upozorňuje profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., přednosta III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Mnohé však ovlivňují – a někdy nebezpečně – účinek léků. Například ginkgo biloba se užívá na zlepšení prokrvení a neměl by se kombinovat s léčivy snižujícími srážlivost krve či regulujícími krevní tlak ani s antidepresivy.

Podobně echinacea, která se používá pro posílení imunity při nachlazení, může působit hepatotoxicky. V důsledku užívání doplňků na základě třezalky může přestat fungovat hormonální antikoncepce, ženšen není vhodný pro lidi s diabetem a vitamin A by se nikdy neměl kombinovat s tetracyklinovými antibiotiky.

Někdy mohou být doplňky stravy vyloženě nebezpečné. Epidemiologická studie Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial například prokázala, že selen a „éčko“ před nemocí neochrání, navíc kombinace obou látek ve výživových doplňcích zvýšila riziko výskytu rakoviny prostaty.

Lákají hlavně klouby

Podle průzkumu Státního zdravotního ústavu Praha jsou nejčastěji uváděným zdravotním problémem, kvůli kterému si lidé kupují přípravky z kategorie doplňků stravy, potíže pohybového aparátu – bolesti kloubů, zad, páteře, artróza. To uvedlo 35 % respondentů.

Přibližně 16 % respondentů kupuje přípravky, které dodávají tělu energii a posilují ho, 14,5 % dotázaných se zajímá o výrobky dodávající tělu vitaminy a minerály.

A jak je to s jednotlivými doplňky stravy a jejich účinky?

Ilustrační fotografie

Paměť

Za posledních deset let se v USA prodej doplňků na paměť zdvojnásobil. Avšak neexistují skutečně spolehlivé důkazy o účincích těchto doplňků v předcházení výpadků paměti. K nejžádanějším doplňkům nabízeným na podporu paměti patří rybí tuky (omega3 mastné kyseliny), vitaminy skupiny B (kyselina listová, B6 a B12) a výtažek z listů stromu ginkgo biloba (na snímku). Na potvrzení jejich skutečných účinků však stále čekáme.

Ilustrační fotografie

Imunita

Mezi přípravky podporujícími imunitní systém jsou časté betaglukany obsažené v houbách, kvasinkách či obilí. „Glukan stimuluje obranný systém k razantnějšímu zabíjení bakterií. Ty pak mají mnohem menší šanci vytvořit si rezistenci,“ tvrdí imunolog profesor RNDr. Václav Větvička, Ph. D. z americké univerzity v Louisville v Kentucky. Na trhu je spousta imunoglukanů, ale není uvedeno, zda obsahují dostatečné množství účinné látky.

Ilustrační fotografie

Močové cesty

Jeden z urologických potravních doplňků sází na zázračnou moc brusinek. Evropský úřad pro bezpečnost potravin ohledně brusinek konstatoval, že pro příznivý vliv brusinek na močové cesty neexistuje zatím žádný vědecký důkaz. Uvedený přípravek nemá navíc ekvivalent v žádném oficiálně registrovaném léku. Mezi byliny tradičně používané pro péči o močové cesty patří zlatobýl obecný, třapatka nachová nebo heřmánek pravý.

Vitamin C a jeho přírodní i umělé zdroje

Nachlazení

Vitamin C jako prevence nachlazení? Podle profesora Štěpána Svačiny neexistují žádné skutečně seriózní studie, které by potvrzovaly, že vitamin C toto kouzlo umí. Léčbu vitaminem C aplikovaným přímo do žíly však běžně užívají některá onkologická centra. „Vysoké dávky vitaminu C podávané nitrožilně mohou být užitečné jako podpůrná léčba při chemoterapii,“ říká onkolog profesor MUDr. Pavel Klener, DrSc.

Ilustrační fotografie

Zdravotní odolnost

Profesorka MUDr. Jiřina Bartůňková, DrSc., přednostka Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol, se pustila i do vývoje potravinového doplňku – zázvorových tobolek. „Většina pacientů hlásí, že při užívání zázvorových tobolek prakticky nestonali. Ale nezapomeňme, že existuje placebo efekt,“ tvrdí s tím, že jíst zázvor „za syrova“ nemá cenu. Je potřeba ho přelít horkou vodou. Až po zahřátí v něm vzroste obsah účinných látek.

Ilustrační fotografie

Sexuální aktivita

Potravinové doplňky na lepší sex jsou obřím byznysem. „Nemají garantovaný léčebný účinek. Volil bych raději skutečně léčebné preparáty s obsahem testosteronu předepsané lékařem,“ říká MUDr. Libor Zámečník z Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde testovali reklamou proslavené pilulky na erekci. Z 29 dobrovolníků potvrdilo subjektivní zlepšení jen devět lidí a mimoto i dva ze 17 lidí, kteří užívali jen placebo.

Ilustrační fotografie

Kosti

Podávání vitaminových preparátů nemá větší smysl. Jsou však dvě výjimky: lidé s onemocněním trávicího traktu, kdy se vitaminy i živiny hůře vstřebávají, a Druhá výjimka se pak týká vitaminu D. „Česká populace má v zimních měsících nedostatek vitaminu D, který je důležitý pro zdraví kostí i pro správné fungování imunitní soustavy. Ideální je získávat vitamin D přirozeně – ze slunce, mléka či ryb,“ podotýká profesor Štěpán Svačina.

Bolest kloubů

Klouby

Přípravky pro kloubní výživu jsou v prodejnosti na čele. Cesta ke zdravějším kloubům je dlážděna výrazy, jako jsou glukosamin a chondroitin sulfáty, kolageny a kolagenní peptidy. Profesor MUDr. David Pokorný, CSc. z Ortopedické kliniky 1. LF UK ve FN Motol říká, že účinnost takových preparátů závisí na tom, jakou formu kolagenu obsahují: „Musí být speciálně připravený. Komerční preparáty s čistým kolagenem jsou neúčinné.“

Článek vyšel v časopisu Téma, ve kterém najdete i rozhovor s profesorem  Liborem Vítkem o omylech výživových doplňků.