K domácím přístrojům jsem skeptická, říká odbornice na rehabilitaci

  17:05aktualizováno  17:05
Pro zlepšení svého zdraví nebo pro jeho preventivní kontrolu si kupujeme různé domácí zdravotní pomůcky. Třeba digitální tlakoměr je zvláště pro lidi s kolísavým tlakem velmi dobrá investice, u jiných pomůcek už tomu tak být nemusí.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Měření tlaku, infarkt, srdce, srdeční choroby

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v Týdeníku 5plus2, kde najdete každý pátek čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

„Nedoporučujeme například masážní křesla. U nich často není možné regulovat výšku masážních ploch. Když se proto do křesla posadí paní vysoká 150 centimetrů, tak má masážní plochy úplně jinde než muž s výškou metr osmdesát,“ říká Iveta Alexandrovičová z Geriatrického a rehabilitačního centra Kladno.

Podobný názor má i na masážní lehátka. „Mám pocit, že u takových přístrojů není ohlídaná kontraindikace. Starší lidé mohou mít například problémy s křečovými žílami, mohou užívat třeba lék Warfarin (působí na zpomalování ředění krve a zabraňuje vzniku krevních sraženin, pozn. red.) a použití takového, i třeba drahého lehátka, tento fakt často neřeší,“ míní.

Raději se vždy poraďte

Do domácnosti by specialistka nedoporučila ani magnetoterapii. „Lidé si často kupují domácí magnety, i zde je třeba poradit se s lékařem, než tento přístroj sám doma používat,“ vysvětluje s tím, že nejlepší na diagnostikování problému je dotek lidské ruky.

„Osobně jsem k přístrojové rehabilitaci lehce skeptická, ovšem pokud člověk nějakému přístroji věří, tak mu prý často i pomůže. Nejvhodnější je navštívit lékaře nebo si zajít do rehabilitačního centra a tam se o tom či onom přístroji poradit,“ dodává.

Co ovšem seniorům Iveta Alexandrovičová doporučuje, to jsou třeba vodní masáže nohou. „Také jsou dobré rotopedy nebo další podobné přístroje. Prostě spíš něco aktivnějšího než pasivnějšího,“ doplňuje. „Myslím, že velice vhodná investice je polohovací lůžko, starší člověk se pak stane více soběstačný,“ uzavírá.

Na co dát pozor při nákupu měřiče tlaku

■ Kvalitní tlakoměr není úplně levná záležitost,cena se obvykle pohybuje od sedmi stovek do tří tisíc korun. Cenovku samozřejmě ovlivňují i případné pokročilé vlastnosti, které ovšem senioři mnohdy vůbec nevyužijí – například bezdrátové připojení měřiče tlaku s mobilem či ukládání naměřených hodnot na paměťový disk.

■ Před nákupem bychom si měli ověřit, zda jsou všechny důležité informace, které ukazuje displej, zobrazovány dostatečně velkými čísly či písmeny. Podstatné je také to, jestli je ovládání jednoduché a srozumitelné i pro lidi, kteří si jinak s elektronikou příliš nerozumí.

■ Přístroj se vyplatí koupit v lékárně či ve specializovaných zdravotnických potřebách, byť tam bývá dražší. Tlakoměry sice nabízejí i některé hypermarkety, ale odborníci se shodují, že tyto levnější typy často mívají nižší přesnost měření, kratší životnost a většinou jim nejde dostatečně upravit individuální nastavení nutné pro co nejvyšší přesnost měření.

Autor:

Nejčtenější

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Krmí dítě podle tabulek, kritizovala rodiče náhradní manželka

Jídlo pro Leontýnku patří i na sociální sítě.

Bára je se svým životem spokojená. Žije s manželem a roční dcerou Leontýnkou v novém vlastním domě u Tábora a přesně...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Cvičit efektivně a s viditelnými výsledky se dá i doma na gauči

Plavková sezóna se neúprosně blíží. Už se nám honí hlavou, jak v těch plavkách vlastně budeme vypadat? Pokud vám vaše...

Další z rubriky

Pět potravin pro zdravé vlasy a nehty

Ilustrační fotografie

Chcete mít krásné a zdravé vlasy i nehty? Pak je třeba, abyste myslela i na to, co jíte. Jen správná kosmetika vás...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Jak sedět a netrpět? Nastavte si židli i počítač, srovnejte papíry

Ilustrační snímek

Lidi se sedavým zaměstnáním nejčastěji trápí bolesti zad, hlavy a zápěstí. Těmto problémům se dá předejít správným...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz