K domácím přístrojům jsem skeptická, říká odbornice na rehabilitaci

  17:05aktualizováno  17:05
Pro zlepšení svého zdraví nebo pro jeho preventivní kontrolu si kupujeme různé domácí zdravotní pomůcky. Třeba digitální tlakoměr je zvláště pro lidi s kolísavým tlakem velmi dobrá investice, u jiných pomůcek už tomu tak být nemusí.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Měření tlaku, infarkt, srdce, srdeční choroby

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Článek vyšel v Týdeníku 5plus2, kde najdete každý pátek čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

„Nedoporučujeme například masážní křesla. U nich často není možné regulovat výšku masážních ploch. Když se proto do křesla posadí paní vysoká 150 centimetrů, tak má masážní plochy úplně jinde než muž s výškou metr osmdesát,“ říká Iveta Alexandrovičová z Geriatrického a rehabilitačního centra Kladno.

Podobný názor má i na masážní lehátka. „Mám pocit, že u takových přístrojů není ohlídaná kontraindikace. Starší lidé mohou mít například problémy s křečovými žílami, mohou užívat třeba lék Warfarin (působí na zpomalování ředění krve a zabraňuje vzniku krevních sraženin, pozn. red.) a použití takového, i třeba drahého lehátka, tento fakt často neřeší,“ míní.

Raději se vždy poraďte

Do domácnosti by specialistka nedoporučila ani magnetoterapii. „Lidé si často kupují domácí magnety, i zde je třeba poradit se s lékařem, než tento přístroj sám doma používat,“ vysvětluje s tím, že nejlepší na diagnostikování problému je dotek lidské ruky.

„Osobně jsem k přístrojové rehabilitaci lehce skeptická, ovšem pokud člověk nějakému přístroji věří, tak mu prý často i pomůže. Nejvhodnější je navštívit lékaře nebo si zajít do rehabilitačního centra a tam se o tom či onom přístroji poradit,“ dodává.

Co ovšem seniorům Iveta Alexandrovičová doporučuje, to jsou třeba vodní masáže nohou. „Také jsou dobré rotopedy nebo další podobné přístroje. Prostě spíš něco aktivnějšího než pasivnějšího,“ doplňuje. „Myslím, že velice vhodná investice je polohovací lůžko, starší člověk se pak stane více soběstačný,“ uzavírá.

Na co dát pozor při nákupu měřiče tlaku

■ Kvalitní tlakoměr není úplně levná záležitost,cena se obvykle pohybuje od sedmi stovek do tří tisíc korun. Cenovku samozřejmě ovlivňují i případné pokročilé vlastnosti, které ovšem senioři mnohdy vůbec nevyužijí – například bezdrátové připojení měřiče tlaku s mobilem či ukládání naměřených hodnot na paměťový disk.

■ Před nákupem bychom si měli ověřit, zda jsou všechny důležité informace, které ukazuje displej, zobrazovány dostatečně velkými čísly či písmeny. Podstatné je také to, jestli je ovládání jednoduché a srozumitelné i pro lidi, kteří si jinak s elektronikou příliš nerozumí.

■ Přístroj se vyplatí koupit v lékárně či ve specializovaných zdravotnických potřebách, byť tam bývá dražší. Tlakoměry sice nabízejí i některé hypermarkety, ale odborníci se shodují, že tyto levnější typy často mívají nižší přesnost měření, kratší životnost a většinou jim nejde dostatečně upravit individuální nastavení nutné pro co nejvyšší přesnost měření.

Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Skoncovat s kouřením hned? Novoroční předsevzetí berou často za své

Kromě nového designu se iQOS 3 vyrábí v různých barevných mutacích.

Pět procent Češek, které si dají novoroční předsevzetí, chce ze dne na den skoncovat s kouřením. Jenže už po prvním...

Smrkání je věda. Kapky do nosu mohou vyvolat závislost

Rýma, kapesník

Zatímco v Japonsku se smrkání na veřejnosti rovná společenské sebevraždě, v Česku jde v těchto dnech o neodmyslitelnou...

Umíte použít defibrilátor? Život může zachránit každý z nás

Automatizované externí defibrilátory zachraňují životy.

Jen v loňském roce vyjížděla pražská záchranná služba k 628 případům laických resuscitací. V přepočtu jde o dva zásahy...

Najdete na iDNES.cz