Při dně se v tkáních hromadí velké množství kyseliny močové, která se pak v podobě ostrých krystalků usazuje v kloubech, což způsobuje zánět provázený velmi intenzivní bolestí. Jako by do vás bodaly stovky malých nesmírně ostrých jehliček. K místům, která dna nejčastěji napadá, patří palec u nohy, kotníky, kolena, zápěstí nebo klouby prstů.
Příčinou rozvoje dny je zpomalená schopnost ledvin vylučovat kyselinu močovou nebo fakt, že organismus vylučuje příliš velké množství této látky. Riziko vzniku nemoci zvyšuje nadváha a obezita, konzumace nadměrného množství alkoholu, ale také dlouhodobý stres a genetické dispozice.
Nejjistější metodou, jak určit diagnózu, je vsunutí jehly do postiženého kloubu, odsátí určitého množství tekutiny a její vyšetření pod mikroskopem, kde se jasně prokáže přítomnost krystalků kyseliny močové.
Potraviny, které přispívají k nemoci dna. Pozor na maso i zeleninu![]() |
Nemoc má několik stadií, kterým odpovídají i různé stupně potíží. V úvodní fázi má pacient pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi, později dochází k akutním záchvatům provázeným velkou citlivostí a bolestivostí. Kloub je napuchlý a červený, kůže napjatá a lesklá. Bolest bývá tak silná, že se postižený nemůže kloubu ani dotknout. Klidové období, které následuje po záchvatu, může trvat několik měsíců až dva roky.
Posledním stadiem je tzv. chronická totožní dna, kdy dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (neboli tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Tehdy je již funkce kloubu výrazně narušena a započíná proces jeho degenerace.
Bezmasá strava
Dnu, bohužel, nelze zcela vyléčit, dá se pouze zmírnit její průběh, a to několika způsoby. Okamžitou úlevu přináší odsátí tekutiny z místa zánětu. Bolestivé příznaky tlumí také některé léky z kategorie antirevmatik. Typickým lékem na dnu je kolchicin, který se získává z ocúnu jesenního a užívá se v malých dávkách, dokud potíže neustoupí.
Z dalších léků jsou to přípravky, které snižují hladinu kyseliny močové nebo podporují její lepší vylučování. Bolest tlumí také injekce, které se aplikují přímo do postiženého kloubu, a nesteroidní protizánětlivé léky.
Ke zmírnění příznaků pomáhá i vhodná strava. Nemocní by se měli vyvarovat potravin s vysokým obsahem purinů. Tyto látky jsou přirozenou součástí našeho těla, přijímáme je ve stravě a část se vytváří také v játrech. Pokud je jich ovšem příliš mnoho, jejich přebytek se mění na kyselinu močovou. Ze stravy je tedy třeba vyloučit vnitřnosti, silné masové vývary, zvěřinu, drůbeží a telecí maso, plody moře, kakao, čokoládu, luštěniny a tvrdý alkohol. Potíže mohou zhoršovat rovněž plísňové a tučné sýry, káva, cola nebo pivo (hlavně kvasnicové).
A co naopak zařadit? Různé druhy obilovin (bílé i tmavé pečivo, jáhly, tmavá rýže), mléko a mléčné výrobky (nízkotučné a zakysané produkty), čerstvé ovoce a zeleninu. Některým pacientům ulevuje také konzumace černých třešní (též divoká nebo rumová třešeň), ať už čerstvých, sušených, či ve formě džusu.
Co všechno na nás prozradí krev. Varuje před nemocí i špatnou stravou![]() |
Dále je třeba dbát na zvýšení příjmu draslíku (banány, sušené meruňky, sušené švestky, brambory), omega–3 nenasycených mastných kyselin (rostlinné oleje lisované za studena), omezení sodíku (kuchyňská sůl, rybí výrobky, maso a uzeniny, sýry, hotová jídla, polévky, omáčky) a naprosté vyloučení trans–mastných kyselin (margaríny).
Důležitý je i dostatek tekutin – kolem 3 litrů denně (voda, čerstvé neslazené džusy, ovocné čaje).
Přírodní léčbaZbavit tělo kyseliny močové pomáhají také bylinky, které mají schopnost čistit krev a ledviny. BYLINNÉ ČAJE: Nejlepší jsou směsi s obsahem kopřivy, přesličky rolní, tolice vojtěšky nebo březového listu (jejich užívání se však nesmí kombinovat s kolchicinem). Pravidelné popíjení čajů proplachuje močové cesty a podporuje rychlejší vylučování solí. RECEPTY Z CELERU: Pijte jednou denně 100 ml čerstvé celerové šťávy. Nebo zkuste celerovou pomazánku: 100 gramů celeru nastrouhejte najemno, přidejte 200 gramů tvarohu, 2 stroužky česneku, dochuťte solí a bylinkami. LIBEČKOVÝ DETOX: Přidejte do jídla čerstvou nebo sušenou libečkovou nať. Libeček čistí krev i celé tělo a pomáhá při zánětech kloubů (včetně dny). PAMPELIŠKOVÝ KOŘEN: Vydejte se začátkem jara na pampelišky. Kořen očistěte, nakrájejte ho na kostičky a usušte na teplém místě. Přidejte ho ke konci varu do polévky (1 polévková lžíce kořene na 2 litry polévky). Podporuje vylučování sodíku a kyseliny močové. BŘEZOVÁ TINKTURA: Asi 50 gramů březových pupenů vložte do půl litru lihu, nechte 3 týdny louhovat a sceďte. Použijte k potírání bolestivých kloubů. |