Krevní tlak - ilustrační foto

Krevní tlak - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dlouhá pracovní doba prý zvyšuje krevní tlak

  • 3
Dlouhé hodiny strávené v práci zvyšují krevní tlak. Hypertenzí častěji trpí lidé, kteří pracují v manuálních profesích nebo v administrativě než pracovníci, kteří se živí duševní prací. Informoval o tom tým vědců z Kalifornské univerzity.

Vědci se zaměřili na skupinu více než 24 300 pracujících Kaliforňanů. Výzkum ukázal, že člověk, jenž pracuje mezi 41 a 50 hodinami týdně, se vystavuje riziku o 14 procent vyššímu, než kdyby pracoval 39 hodin a méně.

A ti, kdo pracují více než 51 hodin týdně, jsou k vysokému tlaku o 29 procent náchylnější, než kdyby v práci strávili 39 hodin či méně.

Pravděpodobnost, že zkoumaný člověk bude mít vysoký krevní tlak, stoupala s počtem odpracovaných hodin a neměnila se ani po započtení takových faktorů, jako je například sociální postavení nebo tělesná hmotnost.

Většina podobných výzkumů se v minulosti zaměřovala na lidi v Asii, především v Japonsku. Z této země je znám jev karoši, smrti z přepracování.

V současnosti ale déle než Japonci pracují Američané, napsal internetový server CNN s odvoláním na vědecký výzkumný tým.

ČTĚTE TAKÉ:
Česnekem vysoký tlak nevyléčíte, říká lékař

,