Nejúžasnější maratony na světě? Mezi šelmami i na Velké čínské zdi

aktualizováno 
Spojení návštěvy některé ze světových metropolí s uběhnutím maratonu se stalo docela běžnou formou turistiky. Boston, Londýn nebo Paříž nabízí proslulé závody obsypané diváky se strhující atmosférou. Unikátní běžecké zážitky však neslibují jen velká města. Máme pro vás dva tipy na závody, které berou dech.

Big Five Maraton v jihoafrické přírodní rezervaci Enanabi | foto: great-wall-marathon.com/Rungo.cz

Prosluněné jihoafrické savany plné zvěře okamžitě evokují vzpomínky na televizní dokumenty a safari. Že se tam neběhá? Omyl, jeden z nejslavnějších a nejvysněnějších maratonů světa svou trasou prochází právě v takovém prostředí. Jeho jméno Big Five Marathon vzniklo podle proslavené africké velké pětky - lva, slona, nosorožce, buvola a levharta. Žádné ploty, žádná eskorta nebo průvodci. Jen vy a divočina. Big Five Marathon vás provede napříč rezervací Entanebi, domovem zmíněné velké pětky.

Fotogalerie

Neočekávejte lva, nebo buvola na každém rohu, ale trasa závodu probíhá jejich přirozenou domovinou a šance na jejich spatření je poměrně vysoká. Těšit se rozhodně můžete na stáda žiraf a zeber, které se pasou doslova na dosah ruky od vás.

Co se náročnosti týče, Big Five Marathon v žádném případě nepatří mezi jednoduché závody. Naopak, počítejte s trasou vedenou po písčitých pěšinách, stezkách a prašných cestách. Ani profil není zcela plochý, cestou vás čekají a strmá stoupání a klesání.

Odměnou vám bude běh překrásnou přírodou a neopakovatelný zážitek v podobě výhledů na volně se pohybují zvěr ve větší či menší vzdálenosti od závodníků. Že vás divoká zvířata nechávají klidnými? Nevadí, druhý a neméně slavný maraton se obejde i bez nich.

Big Five Marathon

Maraton mezi volně pobíhající zvěří v jihoafrické přírodní rezervaci

Datum: 25. 6. 2015

Země: Jihoafrická Republika

Povrch: Písčité pěšiny, stezky, prašné cesty

Web závodu: big-five-marathon.com

V roce 2013 vyhrál Big Five Marathon Čech Jan Havránek

Přede dvěma lety 22. 6. 2013 tento maraton vyhrál čech Jan Havránek. O svých zážitcích napsal:

Big Five Marathon je klasicky adventure marathon, který běhá málo výkonnostních běžců. Jeho účastníci si spojili lásku k běhání s několikadenním pobytem v rezervaci. Musím přiznat, že běhat mezi velkými divokými zvířaty je silný a neopakovatelný zážitek.

Závod nicméně není nijak lehký, jde o náročný terén s desetikilometrovým úsekem v hlubokém písku, navíc vede územím lva, s brutálním dvoukilometrovým stoupáním, kde většina účastníků nebyla schopna ani jít (poprvé jsem tam viděl na závodě někoho do kopce jít pozpátku a po čtyřech).

Osobně jsem podcenil teplotní rozdíl, který na jižní polokouli může v zimě nastat. Ranní dva stupně byly pro běh docela příjemné, při doběhu již nicméně vzrostla teplota o více jako 25 stupňů, což jsem odnesl silnou dehydratací. Na 35. kilometru jsem byl pokrytý solí, trochu dezorientovaný s nepříjemnou křečí mezi žebry a v uchu. V cíli jsem se nicméně dozvěděl, že mezi prvními pěti běžci nebyl nikdo, kdo by na tom byl lépe. V rezervaci nebylo možno mít mnoho občerstvovacích stanic a obzvláště absence vody na posledních dvanácti kilometrech byla značná. Běžet s batohem, jak to dělali někteří účastníci, mě ani nenapadlo. Atmosféra a organizace závodu jedinečná, multikulturní prostředí inspirující. Navázali jsme mezi sebou kontakty, které udržujeme dodnes. Zpestřením byl i poslední den v Johannesburgu, kde mě i kamarádovi z Brna (skončil třetí) gratuloval jak řidič taxi tak majitel penzionu, kde jsme spali poslední noc.

Great Wall Marathon není potřeba více představovat. Už z názvu je patrné, že tentokrát se bude závodit na velké čínské zdi. Svou trasou tak patří mezi nejunikátnější běžecké závody na světě.

Great Wall Marathon

Maraton po velké čínské zdi

Datum: 21. 5. 2016

Země: Čína

Povrch: Dlážděné cesty a velké množství schodů

Web závodu:

great-wall-marathon.com

Ani v tomto případě nečekejte lehkou procházku po rovince. Při závodě na vás bude čekat přes 5 tisíc schodů různých délek a výšek. Parametrem ukazujícím náročnost trati jsou i vítězné časy, které se v mužské kategorii pohybují okolo 3:45:00. Nemusíte se však bát, časový limit je velmi mírný a do 10 hodin se jistě vejdete i s focením a kocháním se nádhernou krajinou.

V obou případech počítejte s plánováním dovolené a závodu ve velkém předstihu. Big Five i Great Wall marathon jsou pravidelně vyprodané velmi rychle a registrace se otevírá už dva roky dopředu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Zapomeňte na kávu i pivo a nebojte se přepití. 6 pravidel pro horké dny

Ilustrační snímek

Vysoké venkovní teploty a horečná pracovní aktivita před dovolenou – není divu, že si během dne ani nevzpomenete, že...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz