Nejúžasnější maratony na světě? Mezi šelmami i na Velké čínské zdi

aktualizováno 
Spojení návštěvy některé ze světových metropolí s uběhnutím maratonu se stalo docela běžnou formou turistiky. Boston, Londýn nebo Paříž nabízí proslulé závody obsypané diváky se strhující atmosférou. Unikátní běžecké zážitky však neslibují jen velká města. Máme pro vás dva tipy na závody, které berou dech.

Big Five Maraton v jihoafrické přírodní rezervaci Enanabi | foto: great-wall-marathon.com/Rungo.cz

Prosluněné jihoafrické savany plné zvěře okamžitě evokují vzpomínky na televizní dokumenty a safari. Že se tam neběhá? Omyl, jeden z nejslavnějších a nejvysněnějších maratonů světa svou trasou prochází právě v takovém prostředí. Jeho jméno Big Five Marathon vzniklo podle proslavené africké velké pětky - lva, slona, nosorožce, buvola a levharta. Žádné ploty, žádná eskorta nebo průvodci. Jen vy a divočina. Big Five Marathon vás provede napříč rezervací Entanebi, domovem zmíněné velké pětky.

Fotogalerie

Neočekávejte lva, nebo buvola na každém rohu, ale trasa závodu probíhá jejich přirozenou domovinou a šance na jejich spatření je poměrně vysoká. Těšit se rozhodně můžete na stáda žiraf a zeber, které se pasou doslova na dosah ruky od vás.

Co se náročnosti týče, Big Five Marathon v žádném případě nepatří mezi jednoduché závody. Naopak, počítejte s trasou vedenou po písčitých pěšinách, stezkách a prašných cestách. Ani profil není zcela plochý, cestou vás čekají a strmá stoupání a klesání.

Odměnou vám bude běh překrásnou přírodou a neopakovatelný zážitek v podobě výhledů na volně se pohybují zvěr ve větší či menší vzdálenosti od závodníků. Že vás divoká zvířata nechávají klidnými? Nevadí, druhý a neméně slavný maraton se obejde i bez nich.

Big Five Marathon

Maraton mezi volně pobíhající zvěří v jihoafrické přírodní rezervaci

Datum: 25. 6. 2015

Země: Jihoafrická Republika

Povrch: Písčité pěšiny, stezky, prašné cesty

Web závodu: big-five-marathon.com

V roce 2013 vyhrál Big Five Marathon Čech Jan Havránek

Přede dvěma lety 22. 6. 2013 tento maraton vyhrál čech Jan Havránek. O svých zážitcích napsal:

Big Five Marathon je klasicky adventure marathon, který běhá málo výkonnostních běžců. Jeho účastníci si spojili lásku k běhání s několikadenním pobytem v rezervaci. Musím přiznat, že běhat mezi velkými divokými zvířaty je silný a neopakovatelný zážitek.

Závod nicméně není nijak lehký, jde o náročný terén s desetikilometrovým úsekem v hlubokém písku, navíc vede územím lva, s brutálním dvoukilometrovým stoupáním, kde většina účastníků nebyla schopna ani jít (poprvé jsem tam viděl na závodě někoho do kopce jít pozpátku a po čtyřech).

Osobně jsem podcenil teplotní rozdíl, který na jižní polokouli může v zimě nastat. Ranní dva stupně byly pro běh docela příjemné, při doběhu již nicméně vzrostla teplota o více jako 25 stupňů, což jsem odnesl silnou dehydratací. Na 35. kilometru jsem byl pokrytý solí, trochu dezorientovaný s nepříjemnou křečí mezi žebry a v uchu. V cíli jsem se nicméně dozvěděl, že mezi prvními pěti běžci nebyl nikdo, kdo by na tom byl lépe. V rezervaci nebylo možno mít mnoho občerstvovacích stanic a obzvláště absence vody na posledních dvanácti kilometrech byla značná. Běžet s batohem, jak to dělali někteří účastníci, mě ani nenapadlo. Atmosféra a organizace závodu jedinečná, multikulturní prostředí inspirující. Navázali jsme mezi sebou kontakty, které udržujeme dodnes. Zpestřením byl i poslední den v Johannesburgu, kde mě i kamarádovi z Brna (skončil třetí) gratuloval jak řidič taxi tak majitel penzionu, kde jsme spali poslední noc.

Great Wall Marathon není potřeba více představovat. Už z názvu je patrné, že tentokrát se bude závodit na velké čínské zdi. Svou trasou tak patří mezi nejunikátnější běžecké závody na světě.

Great Wall Marathon

Maraton po velké čínské zdi

Datum: 21. 5. 2016

Země: Čína

Povrch: Dlážděné cesty a velké množství schodů

Web závodu:

great-wall-marathon.com

Ani v tomto případě nečekejte lehkou procházku po rovince. Při závodě na vás bude čekat přes 5 tisíc schodů různých délek a výšek. Parametrem ukazujícím náročnost trati jsou i vítězné časy, které se v mužské kategorii pohybují okolo 3:45:00. Nemusíte se však bát, časový limit je velmi mírný a do 10 hodin se jistě vejdete i s focením a kocháním se nádhernou krajinou.

V obou případech počítejte s plánováním dovolené a závodu ve velkém předstihu. Big Five i Great Wall marathon jsou pravidelně vyprodané velmi rychle a registrace se otevírá už dva roky dopředu.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

Původně měla ženy osvobodit, teď se mnohé cítí lépe bez podprsenky

Některé ženy se rozhodly, že už nebudou nosit podprsenku. Jejich volba následovat hnutí „no bra“ vychází z potřeby...

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Bolest hlavy či zad. Psychosomatické potíže se nevyplácí podceňovat

Zdravotní problémy nemusí být důsledkem pouze chatrné tělesné schránky. Na vině je v poslední době stále častěji emoční...

Ženě nesedělo ani oblečení v nadměrných velikostech. Zhubla sto kilo

Třicetiletá Meghan See z USA ještě před dvěma lety vážila téměř dvě stě kilogramů a oblečení si nechávala šít, protože...

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz