Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

  • 1
Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice. Časopis Žena a život vybral sedm způsobů stravování, které vám zlepší zdraví i ochrání před civilizačními nemocemi. A k tomu jako bonus ještě shodíte nadbytečná kila.

Středomořská dieta: Pro delší a zdravější život

Ilustrační fotografie

Jde o způsob stravování založený na konzumaci potravin, které jedí ve Středomoří. Ve stravě je zastoupeno hodně ovoce, zeleniny, ryb, celozrnných produktů, luštěnin a olivového oleje. 

Nezakazuje se mléko, mléčné produkty, drůbeží maso (to je třeba konzumovat v rozumném množství) ani červené maso a sladkosti – ty si však dopřávejme skutečně jen výjimečně.

Hlavním argumentem pro tento styl stravování jsou výsledky dlouhodobých výzkumů, ze kterých vyplývá, že obyvatelé Středomoří žijí déle, méně často trpí srdečně-cévními chorobami, a dokonce i rakovinou prsu. Žádoucím vedlejším účinkem je pak zlepšení mentální kondice.

Diety DASH a MIND: Srdce jako zvon

Ilustrační snímek

Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, tedy doporučené dietní postupy při vysokém krevním tlaku) vznikla původně s podporou státního rozpočtu USA jako stravovací plán pro lidi s vysokým krevním tlakem. Ukazuje se však, že tento druh stravování je dobrou volbou i ke zlepšení celkového zdraví.

Dieta je založena na příjmu ovoce, zeleniny, zdravých proteinů a nízkotučných mléčných výrobků. Samozřejmou součástí je maximální snížení příjmu soli. Je kladně hodnocena pro svou bezpečnost a vyváženost.

Kombinací středomořské a DASH diety pak vznikla dieta MIND, která má navíc zaručit dobré mentální zdraví. K základním potravinám patří standardně ryby, luštěniny, olivový olej, celozrnné produkty, ořechy, saláty a bobuloviny.

Flexitariánská dieta: Maso jen občas a v malém množství

Ilustrační snímek

Flexitariáni (složenina slov flexibilní vegetariáni) si na rozdíl od vegetariánů maso zcela nezakazují. Většinou nejedí maso zvířat z velkochovů, ale nejsou proti konzumaci masa zvířat ulovených v divočině nebo chovaných na ekofarmách.

Strava je dále obohacena o potraviny bohaté na proteiny, jako jsou tofu, vejce, ořechy nebo luštěniny.

Pro většinu lidí je tento způsob stravování trvale udržitelnější než úplná restrikce masa. Důsledkem je pak lepší srdeční zdraví, dostatečná vyváženost stravy a postupný dlouhodobý úbytek hmotnosti.

Weight Watchers: Hlídáme se, zdravě jíme

Hubnutí (ilustrační fotografie)

Systém WW (Weight Watchers, strážci váhy) je momentálně experty hodnocen jako nejlepší způsob na shazování kil. Stoupenci WW přepočítávají kalorie, cukry, proteiny a nasycené tuky do bodového systému (například vyšší množství nasycených tuků a cukrů hodnotu potraviny zvyšuje, naopak vyšší hodnota bílkovin bodovou hodnotu snižuje). Ten je motivuje k tomu, aby jedli potraviny, které jsou zdravé a zasytí na delší dobu.

Výběr jednotlivých potravin, jež během dne sníte, je na vás, musí však splňovat vaši denní předepsanou bodovou hodnotu.

Body, které můžete během dne přijmout, jsou vám přiděleny na základě vašeho pohlaví, výšky, hmotnosti a věku v mobilní aplikaci Weight Watchers (dostupná pro Apple i Android, ovšem pouze v angličtině), kde najdete i bodování více než 287 tisíc potravin. Vstupem do aplikace se stanete členem online komunity, kde si můžete navzájem radit a motivovat se.

O čem se ještě mluví?

dieta

Bláznivým jednodruhovým dietám (vajíčková, polévková, ananasová) už naštěstí odzvonilo. Základem zdravého jídelníčku je vyváženost a pestrost.

Dieta pro zdravá střeva

Ve snaze o zhubnutí konzumují mnozí lidé probiotické potraviny a fermentované produkty, jako jsou kysané zelí a speciální jogurty, které zajišťují zdravou střevní mikroflóru a dobrou látkovou výměnu. Na dochucení pokrmů se často používá slanokyselý umeocet či miso pasta, na podporu peristaltiky střev se doporučuje psyllium.

Zdraví střev má podle odborníků velký vliv na naši psychiku. Čím dál častěji se setkáváme s výrokem: „Zdravá střeva jsou základem šťastného života.“

Přerušovaný půst

Většina z nás drží půst v noci, kdy spíme. Dobu, během které nejíme, je ale někdy vhodné prodloužit i přes den. Příliš časté stravování totiž může vést ke zdravotním problémům, jako je např. cukrovka. 

Vyzkoušet můžete model 8 /16. Podle něho je prvním jídlem dne oběd ve 12 hodin, posledním pak večeře ve 20 hodin. Tento způsob stravování by měl mít pozitivní vliv na zdraví – tělo není vyčerpané neustálým trávením, má více času na odpočinek a regeneraci.

Volumetrics

Podle konceptu americké profesorky výživového poradenství Barbary Pennsové jsou potraviny rozděleny do čtyř kategorií:

1. ovoce, zelenina, polévky, odtučněné mléko

2. müsli, netučné maso, luštěniny

3. ostatní druhy masa, sýry, chléb, vejce, pečivo

4. chipsy, sušenky, tuky, ořechy

Žádné potraviny nejsou striktně zakázány, převažovat ovšem určitě musí skupina 1 (lze jíst v podstatě kdykoli a v jakémkoli množství – obsahují totiž hodně vody a minimum kalorií) a 2 (rozumné množství). Potraviny z kategorie 3 jíme v malém množství, 4 pouze výjimečně.

Co raději nezkoušet?

Ovocná bomba

Jestli se odborníci na zdravé stravování v něčem shodnou, pak v tom, že velkou naději na úspěch nemají diety založené na přísné restrikci velkého množství potravin. Jíst jen velmi omezenou škálu jídel je v běžném životě náročné a pro většinu lidí dlouhodobě neudržitelné.

Whole 30

Krátkodobý (30 dní) nutriční restart organismu podle programu manželů Hartwigových. Jeho propagátoři slibují zrychlení metabolismu, více energie, lepší spánek, vymizení zdravotních obtíží. Seznam zakázaných potravin je velmi dlouhý.

Ketodieta

Slibuje rychlé hubnutí bez pocitu hladu. Strava obsahuje velké množství bílkovin a zdravých tuků, naopak absolutní minimum sacharidů. V první fázi se konzumují speciálně přípravky v prášku. Velkým a častým rizikem je jo-jo efekt.