Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

  • 66
Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály knihkupectví, tváří v tvář voňavé realitě uzenářství, cukráren a jiných občerstvoven ovšem málokdo myslí na poučky. Kterých chyb se dopouštíme nejčastěji?
Ovesná kaše s ovocem

Jíme málo cereálií

Zejména mezi mladými lidmi a sportovci se sice najde dost těch, kdo snídají ovesnou kaši nebo vločky, stále nehrají cereálie v našem jídelníčku tak podstatnou roli, jako tomu bylo v minulosti. 

Podle odborníků přitom konzumace dostatečného množství obilovin přispívá ke snížení rizika srdečních onemocnění i rakoviny, zlepšení zažívání i udržení zdravé hmotnosti. 

„Ovesné vločky ve formě kaší či palačinek jsou ve fitness světě velmi oblíbené. Mnoho lidí se však omezuje pouze na tento druh obilovin a jedí je zejména ráno,“ říká Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours. „Přitom mezi obiloviny se řadí třeba i hnědá rýže, ječmen, pohanka či celozrnné pečivo, které můžete s chutí jíst během celého dne, ideálně k obědu.“ 

mléko, dítě, ilustrace

Podceňujeme mléko

Podle výživových specialistů by měl každý člověk denně zkonzumovat necelého půl litru mléka. Nejnovější studie, citované například v magazínu Health, ovšem uvádějí, že se většina populace pohybuje zhruba na 16 % z doporučené denní dávky mléka. 

Možná je tomu tak i proto, že ohledně zdravotní prospěšnosti mléka se neustále vedou spory. Jedna strana má za to, že pravidelná konzumace plnotučného mléka a dalších mléčných výrobků snižuje riziko obezity, zlepšuje vstřebávání vitamínu D u dětí a podporuje kvalitní stavbu kostí. Druzí zase oponují, že mléko a mléčné výrobky zvyšují kvůli vysokému podílu nasycených tuků riziko rakoviny a mléko je pouze výživou pro kojence. 

Není to tak dávno, co se říkalo, že mléko je nejlepším zdrojem vápníku, ale podle některých studií je  tento fakt diskutabilní. Odborníci z Harvardu místo něj doporučují raději kapustu, brokolici nebo květák. Tato zelenina ho totiž obsahuje více a navíc je pro tělo lépe využitelný.

Vyznáte se ve zdravém stravování? Máme pro vás KVÍZ, kde si ověříte, jak jste na tom.

Ilustrační snímek

Zapomínáme na oříšky

Z našeho jídelníčku se skoro vytratily, přitom jsou ořechy přirozeným a skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny, zdravých tuků a vitamínů. Navíc pomáhají zlepšit mozkové funkce a bojují proti stresu a únavě. 

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

„Ořechy a semínka se pyšní vysokým obsahem kvalitních tuků, které mají pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, zároveň dobře zasytí a dodají jídlu nezaměnitelnou chuť,“ říká Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví. Zároveň však upozorňuje na to, že je potřeba hlídat si jejich denní množství zvláště pak u ořechových pomazánek. Jedna hrst ořechů nebo dvě lžíce pomazánky za den jsou podle ní tak akorát.

„Nejlepší je ořechové máslo, které si připravíte sami doma,“ dodává Monika Bartolomějová. „Stačí vám k tomu kvalitní ořechy a výkonný mixér.“

Ilustrační snímek

Milujeme fast food a instantní jídla

Asi největším stravovacím hříchem, a to nejen z hlediska naší figury, je ovšem nadměrná konzumace průmyslově vyráběných potravin, rychlého občerstvení a „dobrůtek“, jež jsou plné cukru, chemických látek, konzervantů, soli, barviv a nezdravých tuků, často ještě přepálených.

„Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. Při nákupu potravin se soustřeďte na to, aby potravina neobsahovala zbytečnou chemii, aditiva, zbytky léků a pesticidů,“  doporučuje Monika Bartolomějová.

„Jezte hodně zeleniny, pijte čistou vodu a nepřehánějte to s konzumací živočišných produktů,“  doporučuje s tím, že ideální jsou co nejjednodušší doma připravené pokrmy ze základních surovin. 

Ty ani nemusejí nést označení bio nebo „bez cholesterolu“, prostě stačí zajít do obchodu nebo na trh, koupit čerstvou mrkev, květák, brokolici, rajčata, bylinky, libové maso, obiloviny, celozrnné těstoviny či pečivo a dopřát si jednoduchý, ale chutný oběd či večeři ve stylu: v jednoduchosti je síla.