Deprese v těhotenství mohou poškodit dítě, hrozí i předčasný porod

  0:48aktualizováno  0:48
Pocity beznaděje a nepříjemná úzkost, plačtivost a hluboký smutek. I to patří mezi příznaky deprese, kterou často trpí nastávají matky. Podle nové studie mohou těhotenské deprese špatně působit nejen na matku, ale i na dítě.
Těhotenské deprese mohou způsobit předčasný porod (ilustrační fotografie)

Těhotenské deprese mohou způsobit předčasný porod (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Nová studie expertů z Michiganské lékařské univerzity ukázala, že děti narozené matkám, které v těhotenství trpěly depresemi, měly vyšší hladiny stresových hormonů, snížený svalový tonus a další neurologické a behaviorální odlišnosti.

Mateřská deprese a vývoj dítěte

Vědci z Michiganu se svým výzkumem snažili zjistit spojitost mezi mateřskou depresí a vývojem dětského neuroendokrinního systému, který řídí reakce těla na stres, náladu a emoce. Studie se zúčastnilo 154 těhotných žen ve věku dvacet let a výše, které neměly žádné chronické nemoci, problémy s příjmem potravy či bipolární poruchy. Ani neužívaly léky nebo drogy, jež by ovlivnily studii.

Příznaky mateřské deprese byly u těchto žen diagnostikovány ve 28., 32. a 37. týdnu těhotenství a poté i po porodu. Rodičky byly rozděleny do tří skupin podle úrovně deprese na nízkou, střední a vysokou depresi. Lékaři rovněž odebrali krevní vzorky z pupečních šňůr dětí a změřili hodnoty adrenokortikotropního hormonu (ACTH) a hladiny kortizolu.

Dvoutýdenní děti pak byly podrobeny neurobehaviorálním testům, které hodnotily jejich reakce na různé podněty (zvoneček, chrastítko nebo světlo), motorické schopnosti a reakci na stres.

Předčasný porod či podváha

Výsledky studie ukázaly, že děti matek s prokázanou depresí měly snížený svalový tonus. U dětí depresivních matek vědci také zaznamenali zvýšené hodnoty ACTH. Tento hormon spouští produkci stresového hormonu kortizolu v nadledvinkách. Nicméně hodnoty kortizolu byly podobné u všech dětí, jejichž matky trpěly v těhotenství depresí nízkou, střední nebo vysokou, což pravděpodobně může znamenat, že vysokou úroveň stresu mohl způsobit už jen samotný porod.

"Je obtížné říci, jak moc jsou tyto rozdíly (u dětí narozených matkám s depresí) špatné či dobré, nebo jaký dopad mohou mít v dlouhodobějším časovém úseku," řekla vedoucí autorka studie doktorka Sheila Marcusová, klinická ředitelka oddělení dětské a adolescentní psychiatrie.

Podle podkladových materiálů studie nejsou těhotenské deprese vůbec vzácným jevem. Postihují asi jednu z pěti žen a spolu s poporodními depresemi patří mezi běžné komplikace. Vědci proto naléhají na těhotné ženy, které na sobě pozorují nějaké známky deprese, aby navštívily odborníka.

Dopad mateřské deprese na plod a novorozence se stal předmětem zájmu mnoha dalších výzkumů v posledních letech. Některé studie poukazují na to, že děti narozené matkám s těžkými depresemi se rodí častěji předčasně a s podváhou, mají omezenou koordinaci a mohou být i méně mazlivé.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Další z rubriky

Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích, zaznělo v Rozstřelu

Nutriční specialistka Blanka Procházková v diskusním pořadu Rozstřel (17....

U žádné potraviny se nedá říct, že je nezdravá, uvedla v Rozstřelu nutriční specialistka Blanka Procházková. Podle ní...

Jarní detox? Nenechte se ošálit, není nezbytný a zdraví vám nezajistí

Hydratace je pro očistu organismu nezbytná. Prospěje i pokožce.

Těch výzev je všude plno. Na jaře je nutné pročistit organismus! Pijte zeleninové šťávy, speciální oleje, polykejte...

Když se srdce bouří. Následkem hypertenze může být mrtvice i infarkt

Ilustrační snímek

Rizika vysokého krevního tlaku připomíná každý rok 17. května Mezinárodní den hypertenze. Nemoc, která nebolí, ale má...

Najdete na iDNES.cz