Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Deodoranty způsobují nádory aneb největší mýty o rakovině

  3:03
Když si nedáte pozor na mobilní telefony, deodoranty, antiperspiranty, fluoridovanou vodu či "éčka" v potravinách, nejspíš zemřete na rakovinu. Znáte největší pověry, které kolují o rakovinotvorných látkách?
Mezi užíváním deodorantů a vznikem rakoviny nebyla prokázána žádná souvislost. Ilustrační foto

Mezi užíváním deodorantů a vznikem rakoviny nebyla prokázána žádná souvislost. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jeden ze tří Evropanů za svého života onemocní rakovinou a jeden ze čtyř na ni také zemře. Denně je rakovina diagnostikována téměř osmi tisícům Evropanů a téměř pět tisíc jich na ni denně zemře.

Nejčastější je rakovina plic, následuje rakovina tlustého střeva a třetí v pořadí je rakovina prsu. Konkrétně v rakovině tlustého střeva drží Češi smutný rekord. Každý rok je u nás zjištěno 8 300 nových případů a víc než polovina lidí na tuto nemoc umírá.

I přesto, že prevenci rakoviny máme tendenci podceňovat, o jejích příčinách kolují celé legendy. Jaké jsou ty nejčastější?

Mýtus: Deodoranty způsobují rakovinu prsu

Určitě už jste slyšeli o tom, že používání antiperspirantů a deodorantů vede k rozvoji rakoviny prsu, případně rakoviny lymfatických uzlin. Její vznik má údajně vyvolávat hliník a parabeny obsažené v deodorantech. Ty by se měly absorbovat kůží a vstupovat do těla především oděrkami způsobenými při holení podpaží.

Jde však o pouhou pověru, která nikdy nebyla žádným seriózním výzkumem prokázána. National Cancer Institute dokonce vydal prohlášení, v němž výslovně uvádí, že mezi používáním těchto kosmetických přípravků a rakovinou prsu neexistuje žádná souvislost.

K podobným závěrům dospěl při svých šetřeních i Food and Drug Administration (FDA), který takovou spojitost odmítá. Například v roce 2002 byly v Journal of Applied Toxicology zveřejněny závěry studie, která zkoumala možný vztah mezi rakovinovým bujením a užíváním antiperspirantů a deodorantů. Zúčastnila se jí tisícovka žen, které si pravidelně holily podpaží a současně užívaly tyto kosmetické produkty.

Ani při dlouhodobém sledování nebyla žádná souvislost mezi rakovinou a deodoranty/antiperspiranty prokázána.

Mýtus: Rakovinu můžete dostat i z mobilního telefonu

Když magazín Discovery Health dělal anketu mezi svými čtenáři, ukázalo se, že třetina z nich věří tomu, že mobilní telefony způsobují rakovinu. Přitom tato souvislost nikdy nebyla prokázána.

Poslední výzkum, který se této hypotéze věnoval, trval deset let a jeho zadavatelem byla Světová zdravotnická organizace WHO. Výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny letos, se zúčastnilo třináct tisíc lidí ze třinácti zemí a WHO vyšel na čtyřiadvacet milionů dolarů.

Vědci se zaměřovali především na možnou souvislost užívání mobilních telefonů a vzniku rakoviny mozku. Žádná taková souvislost prokázána nebyla, i když kritici provedené studii vyčítají, že se nedostatečně zaměřila na náruživé uživatele mobilních telefonů.

Ilustrační foto

Vloni zveřejnili výsledky svého zkoumání pracovníci z Ústavu epidemiologie rakoviny v Kodani, kteří podrobně analyzovali onkologické záznamy týkající se rakoviny mozku za posledních třicet let. Ani s masovým rozšířením mobilních telefonů, ke kterému došlo v posledních deseti letech, výskyt rakoviny mozku nijak nestoupl. Výsledky jejich analýzy byly publikovány v magazínu Journal of the National Cancer Institute.

Mýtus: Všechna "éčka" jsou rakovinotvorná

I když "éčka" (barviva, konzervanty, emulgátory, stabilizátory, umělá sladidla...) v potravinách mají obecně špatné jméno, je naprostý nesmysl zavrhovat je všechny jako špatné, nebo dokonce poškozující zdraví.

Mnoho lidí se domnívá, že pokud chtějí jíst zdravě, musí si vybírat jen potraviny, v nichž se nevyskytují. Přitom si jen málokdo uvědomuje, že spoustu "éček" najdete například i v čerstvém ovoci. Například v čerstvém jablku se nachází kyselina jablečná (E296) či pektin (E440), které objevíte i na etiketách džemů nebo třeba bonbónů.

V současné době se v potravinářském průmyslu používá přibližně tři tisíce aditiv a většina z nich je pro lidské zdraví nezávadná a žádnou souvislost s rakovinou nemá.

Bohužel to však nelze říci o všech. Například v roce 2005 se při studii zveřejněné v European Journal of Oncology zjistila souvislost mezi podáváním aspartamu (E951) a rozvojem leukémie u krys. Na druhou stranu v roce 1977 FDA zařadila na seznam karcinogenních látek sacharin (E954), jeho souvislost se vznikem rakoviny však nikdy nebyla potvrzena, proto byl později ze seznamu škodlivých aditiv vyřazen.

Mýtus: Fluoridace vody = rakovina

Velmi oblíbeným argumentem odpůrců fluoridace vody je tvrzení, že fluoridovaná voda podněcuje rakovinové bujení. Ačkoli v České republice už od osmdesátých let fluoridace vody neprovádí, například v USA pije fluoridovanou vodu přibližně polovina obyvatel.

Souvislost mezi fluoridací vody a rozvojem rakoviny však nikdy nebyla prokázána. V roce 1991 vydal Public Health Service prohlášení, v němž shrnuje výsledky více než padesáti studií provedených za posledních čtyřicet let. Výsledky dokazují, že fluoridace vody žádným způsobem riziko onemocnění rakovinou nezvyšuje.

O pět let později provedl National Cancer Institute analýzu onkologických onemocnění na území Spojených států za posledních šestatřicet let. Analyzováno bylo téměř dva a půl milionu úmrtí. A vědci znovu potvrdili, že souvislost mezi fluoridací vody a rakovinou neexistuje.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

OBRAZEM: Tyto krásky slaví Mezinárodní den bez kalhotek celoročně

Letní teploty přímo vybízejí ženy k chození bez spodního prádla. 22. červen je Mezinárodním dnem bez kalhotek a právě...

Ženy se derou na vrchol i u nás. Jakou prezidentku si Česko zaslouží?

Podle UN Women stojí ženy v čele 10 států a 13 vlád. V Estonsku sdílí prezidentka Kersti Kalhulaidová vedení země s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Odsunutí kontrol kvůli covidu může být pro ženy fatální, říká gynekolog Cibula

Premium Nejhorší dopady předpokládáme u nádorů děložního čípku, odhaduje prof. David Cibula, kde se budou gynekologové potýkat...

Oční lékař: Covid je nebezpečím i pro oči. Ohroženy jsou hlavně drobné cévy

Premium Je jedním z největších odborníků na laserové operace očí v Česku. Jeho profesní štít zdobí několik unikátních zákroků....

Hubnutím jsem si ublížila, teď doufám v miminko, říká Monika

Uštěpačné poznámky provázely Moniku Hůlovou od mládí, protože už tenkrát byla holka krev a mlíko. Když už měla dost...

Ruce vás mohou varovat před nemocí. Šest symptomů, na které si dát pozor

Modré zabarvení, popraskaná kůže či oteklé klouby. Právě takto vás mohou vaše ruce varovat před nemocí. Co tyto...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...