Středa 5. srpna 2020, svátek má Kristián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 5. srpna 2020 Kristián

Fuška, která se nezdá. Míč vám „upeče buchty“ na břiše

aktualizováno 
Fitball nebo gymball je pojem většinou mlhavě spojovaný s dětmi nebo rehabilitací. Podíváme se na něj jinak. Budeme se bavit o míči velkém, pružném, vhodném k sezení a cvičení. Milovníci míčových her polknou své zklamání a můžou číst taky.

Míč je skvělá balanční pomůcka i doplněk místo sezení na židli. Vypadá nenáročně, opak je však pravdou | foto: Magdaléna Ondrášová, Rungo.cz

To, že míč je na výsluní balančního cvičení, víme už hezkých pár let. Míč byl vlastně pionýrem a prapředkem bosu a různých balančních plošin, čoček a podložek, které s vervou používáme na rehabilitaci a na kterých mnohdy stojíte skoro okamžitě poté, co ze sebe stydlivě vysoukáte anamnézu. Nic se však nemá přehánět.

Fotogalerie

Míč používáme na sezení nebo cvičení. Rozhodně se nedoporučuje sedět na míči po celou pracovní dobu, neboť praxe ukázala, že skokové navýšení používání míče místo židle vedlo i ke skokovému navýšení počtu pacientů s výhřezem plotýnky v bederní páteři. A z toho neskákal radostí opravdu nikdo.

Než se pustíme do cvičení, uvedeme si pár zásad.

 • Velikost míče volíme podle své tělesné výšky. Obecně je přibližná velikost určována odečtem čísla 100 od vaší tělesné výšky (tedy například já se svou výškou 164 cm volím míč o průměru 65 cm).
 • Míč je nutné správně nahustit – poznáte to tak, že při usazení se na něj by vaše kolena měla být v úhlu 90 stupňů a raději ještě větším (poznáte tak, že kyčle jsou výš než kolena).
 • Cvičení zahajujeme polohami nižšími a stabilnějšími, až poté přecházíme ke složitějším verzím. Před náročnějšími cviky byste vždy měli být alespoň minimálně rozcvičení a zahřátí.
 • Cvičení by mělo probíhat v bezpečném prostředí – ideálně na koberci (nižší riziko sesmeknutí míče) a v dostatečně velkém prostoru (ostré rohy v dosahu mohou sice zvýšit motivaci nespadnout, ale co když motivace nepřekoná lákání zemské přitažlivosti?).
 • Charakter cvičení zvažujeme podle zdravotního stavu – při hypertenzi asi nebude dobré cvičit v pozicích, kde je hlava níž než srdce, zarytě zadržovat dech a ještě do míče pružit.
 • Polohově náročnější cviky se nedoporučuje provádět s plným žaludkem. Jistě tušíte proč.
 • Cvičte prostě s rozumem. Nepřestávejte si připomínat, že míč je labilní plochou, někdy dokonce labilnější, než si myslíte.

CVIČENÍ VLEŽE NA ZÁDECH

Zvedání pánve

Dolní končetiny pokrčené v kolenou položíme na míč, paže jsou umístěny podél těla, dlaněmi nahoru (obr. 1). Pokud máte hlavu v záklonu, podložte si ji polštářkem. Opřením o nohy provedeme zvednutí pánve – do jedné roviny s trupem (obr. 2). Modifikace je zvednutí nohy v horní pozici (obr. 3). Během pohybu je třeba udržet pánev v rovině.

Obr. 1: výchozí pozice

Obr. 1: výchozí pozice

Obr. 2: zvednutí pánve

Obr. 2: zvednutí pánve

Obr. 3: modifikace se zvednutou nohou

Obr. 3: modifikace se zvednutou nohou

Core

Vleže na zádech umístíme míč mezi pokrčené dolní a horní končetiny (obr. 4). Při správném nastavení je hrudník zadní částí „přilepen“ k podložce, což poznáte podle toho, že vám přes tričko nejdou spočítat všechna žebra. Mírné prohnutí v bederní páteři, které takto vznikne, je během cvičení třeba zachovat. Nejprve si vyzkoušejte spustit jednu paži směrem vzad. Vraťte zpátky a zkuste to nohou, která je na opačné straně než paže. Ruka by se měla dotknout země prsty, noha patou. Nyní zkuste spustit ruku i nohu zároveň (obr. 5). Pokud udržíte hrudník a bederní prohnutí jako na začátku a míč vám přitom nespadne na hlavu, máte vyhráno. Nezapomeňte nadšením vyměnit strany.

Obr. 4: výchozí pozice

Obr. 4: výchozí pozice

Obr 5: provedení cviku

Obr 5: provedení cviku

Metronom

Pokrčené dolní končetiny umístíme na míč (obr. 6). Hrudník je stále ve správném postavení – popis viz výše. Paže jsou v upažení. Velice pomalu provádíme pohyb nohama do strany (obr. 7) – jen do té chvíle, než má hrudník tendenci opouštět přikázané pozice. Snažte se neopírat do rukou, pohyb by mělo stabilizovat břicho.

Obr. 6: výchozí pozice

Obr. 6: výchozí pozice

Obr. 7: pohyb nohou do strany

Obr. 7: pohyb nohou do strany

CVIČENÍ VLEŽE NA BŘIŠE NA MÍČI

Houpačka

Jsme vleže na míči, nohy v rovině těla, jsme opření o natažené ruce (obr. 8). Nyní si můžete vyzkoušet, jak dokážete zpevnit střed těla. Jediný pohyb, který bude vykonáván, bude pohyb ve vašich zápěstích, loktech a ramenou, při kterém se celé tělo nakloní směrem dolů (obr. 9), při natažení se tělo srovná ve své výchozí pozici. Pokud vám cvičení půjde bez problémů, můžete přidat zrychlení pohybu s odrazem dlaní od země (obr. 10).

Obr. 8: výchozí pozice

Obr. 8: výchozí pozice

Obr. 9: pozice kliku

Obr. 9: pozice kliku

Obr. 10: pozice v odrazu

Obr. 10: pozice v odrazu

Pérování

Předešlý cvik v zajímavé modifikaci si můžete vychutnat ještě jednou. Při pozici míče pod břichem se pokuste tělo rozpružit – opět se nemění pozice těla, jediný pohyb je v ramenních kloubech (obr. 11). Prohnutí v bedrech je přísně zakázáno!

Obr. 11: pružení do míče

Obr. 11: pružení do míče

Přítah kolen

Ležíme na míči, míč je pod stehny. Pomalu provedeme přítah kolen směrem k břichu (obr. 12). Směrem zpět se snažíme o maximálně zpevněné břišní svaly a pomalé vracení zpět do výchozí pozice. Přítah lze dělat i šikmo, kdy více zapojíte šikmé břišní svaly (obr. 13).

Obr. 12: rovný přítah

Obr. 12: rovný přítah

Obr. 13: šikmý přítah

Obr. 13: šikmý přítah

Střecha

Stejná výchozí pozice jako u cviku „přítah kolen“. Přitahujeme natažené nohy, tedy provádíme něco jako sklapovačku naruby (obr. 14). Oproti klasické sklapovačce je však tento cvik pro vaše břišní svaly velice přínosný a zároveň nepřetěžuje bedra.

Obr. 14: střecha

Obr. 14: střecha

Vzpor na míči

Vzpory rozlišujeme nízké a vysoké. Nízké provádíme na předloktí (obr. 15), vysoké na dlaních (obr. 16). A co teď? Zkuste střídavý přítah kolen (obr. 17).

Obr. 15: nízký vzpor

Obr. 15: nízký vzpor

Obr. 16: vysoký vzpor

Obr. 16: vysoký vzpor

Obr. 17: přítah kolen

Obr. 17: přítah kolen

A na závěr si připomeneme, že míč se nemusí používat jen jako pomůcka k posilování a balancování. Výhodné je použití i při strečinku. A připomeneme si sval, který musejí sportovci strečovat bezpodmínečně. Bedrokyčlostehenní sval se totiž zkracuje nejen vydatnou zátěží, ale i při sezení. Výchozí pozice je stoj, jednu nohu položíte kolenem na míč, provedete podsazení pánve (pohyb pánve směrem vpřed a nahoru – při správném provedení dojde ke zmenšení prohnutí v oblasti bederní páteře). Pomalu proveďte posun kolene na míči směrem vzad – do pocitu tahu v oblasti třísla (obr. 18). Výdrž 20 sekund.

Obr. 18: protahování bedrokyčlostehenního svalu

Obr. 18: protahování bedrokyčlostehenního svalu

Míč je variabilní pomůckou, na které nemusíte jen sedět. Využití má při tréninku síly, koordinace, stability i při protahování. Při správném provedení je cvičení vysoce efektivní. Zkuste ho zkrotit.

Buďte s námi i na Facebooku a získejte tak více informací.

 • Nejčtenější

Sexy pilotka chce ukázat světu, že i ženy patří do kokpitu

Devětadvacetiletá pohledná brunetka Christina Carmela Panebianco z Kapského města se živí jako pilotka a málokdo jí to...

Matky, netvrďte dcerám, že ženy a muži si jsou rovni, říká Daniela Kovářová

Premium Každá dcera někdy měla chuť umlčet svou matku. To je podtitul její nové knihy Matkovražedkyně. Prezidentka Unie...

VELKÝ PRÁZDNINOVÝ KVÍZ: Sto otázek provětrá vaše mozkové závity

Sto otázek z nejrůznějších oborů prověří vaše znalosti. Víte, kdy byla otevřena rozhledna na pražském Petříně, jak...

Modelka v šestapadesáti letech nafotila snímky do Sports Illustrated

Šestapadesátiletá Kathy Jacobsová z Kalifornie hrdě ukazuje svou postavu v plavkách na přehlídkových molech i v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka chodí lovit a její dcerka si pak hraje s mrtvými zvířaty

Jednatřicetiletá Beka Garrisová z USA chodila s otcem lovit už v deseti letech. Nyní na své lovecké výpravy bere i svou...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

 • Další z rubriky

Žena myslela, že má počínajícího Alzheimera. Procházela jen menopauzou

Pětapadesátiletá herečka a moderátorka Nadia Sawalhaová z Velké Británie prozradila, s jakými problémy se potýkala...

Rajčata, špenát i ořechy. Co jíst pro zdravé a krásné letní opálení

Ať už trávíte letní dovolenou na chalupě, nebo u moře, určitě si přejete získat zdravě opálenou pokožku. Přečtěte si,...

Jak dopadl test mléčných a veganských nanuků? Vyhrál Míša a Solero

K českému létu patří zmrzliny na dřívku, milují je děti i dospělí. Věděli jste, že nanuky mohou být i zdravé? Na jejich...

Youtuberka zhubla jednapadesát kilogramů díky pravidelnému půstu

Sedmadvacetiletá youtuberka Rachel Sharp-Olsenová z amerického státu Missouri chtěla shodit pár kilo, aby mohla s...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Databáze nemocí

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...