Cukrovka mi změnila život. Zhubl jsem o 10 kilogramů a začal sportovat

  2:18aktualizováno  2:18
Cukrovku druhého typu u mě lékaři odhalili před deseti lety. Byly mi nasazeny perorální antidiabetika a já se začal zajímat o to, jaký život mě čeká a co budu muset změnit. Nakonec se ukázalo, že prvním problémem je nadváha. Musel jsem se zbavit přebytečných deseti kilogramů. Čtenář Richard napsal svůj příběh o hubnutí.

Cukrovka mi změnila život, zhubl jsem a začal sportovat. | foto: Archiv čtenáře

Hned jak jsem se dozvěděl svou diagnózu, začal jsem se detailně zajímat o tuto problematiku. Měl jsem jedno "štěstí v neštěstí". Ještě než mi byl totiž zjištěn diabetes, onemocnělo jím v průběhu let kolem mne asi 18 lidí. Byli to moji kolegové v práci, bývalí spolužáci, sousedé, známí. Mnoho z nich mělo již vážné komplikace a někteří již na cukrovku v té době zemřeli.

I proto mě diagnóza vyděsila a věděl jsem, že to není žádná legrace. Nastudoval jsem si vše o cukrovce a získal základní přehled o metabolismu i o všem, co s váhou či nadváhou souvisí.

Váha a pohyb

První, v čem jsem se zorientoval, bylo zjištění, že pro mne bude nejdůležitější dosáhnout ideální váhy (měl jsem asi 10 kilogramů nadváhu), a že dalším důležitým faktorem je pohyb. Protože jsem ihned přešel na dietu 180 gramů sacharidů denně (jedl jsem třikrát denně po šedesáti gramech sacharidů), váha šla dolů poměrně snadno, asi jedno kilo týdně.

Když jsem dosáhl optimální váhy, mírně jsem zvýšil příjem sacharidů na 240 gramů za den, což je třikrát denně 80 gramů sacharidů. Současně jsem průběžně zvyšoval fyzickou aktivitu. Pro pohyb hovoří mimo jiné i tvorba svalové hmoty (bílkoviny), která je nutná i pro snížení glykemie (zvýšená absorpce glukózy při menším množství inzulinu). Postup vyžadoval mnoho pokusných měření, abych zjistil, o kolik u mě pohyb ovlivňuje glykemii.

V zásadě jsem se zachoval vždy tak, aby mi glykemie neklesala pod dolní kompenzační hranici. Pohyb jsem se snažil (pokud to okolnosti umožňovaly) provádět 60 až 90 minut po jídle, kdy postprandiální glykemie kulminuje.

V každém případě jsem musel vykonávat aerobní cvičení nepřesahující určitou tepovou frekvenci. Nejvyššího efektu jsem dosáhl procvičováním břišních svalových partií, mimo jiné proto, aby v těchto místech bylo co nejméně tukových zásob, které se zde chovají jako endokrinní žláza: produkují  vznik hormonů kontraproduktivních vůči inzulinu.

Hubněte s odborníky

Chcete i vy zkusit zhubnout natrvalo? Společnost Stop obezitě připravila tříměsíční program, kam se může každý přihlásit a dokonce i vyhrát zajímavé ceny.

Pomáhat vám budou nejen lidé, kteří již zhubli, ale také odborníci z řad nejlepších českých lékařů a terapeutů.

Více informací a registrace na: www.stobklub.cz

Jinak jsem samozřejmě pohybem zatěžoval celé tělo rovnoměrně, aby nedocházelo k případné destrukci kosterního systému, kde by svaly více vyvinuté působily (např. na zádech) vůči svalstvu méně procvičovanému. Kromě toho jsem do pohybu zařadil také každodenní cvičení taj-či, které má rovněž příznivý vliv na organismus.

Dva roky práce se zúročily

Po dvou letech od diagnózy jsem za těchto okolností přešel jen na dietu, na které jsem zatím dosud. Je mi jasné, že cukrovka se vyléčit nedá a že vzhledem k mému již téměř pokročilému věku se nutně musí reprodukce mého inzulinu snižovat a zdravotní stav bude časem méně příznivý.

Ale v každém případě tento postup, který jsem si sám na sobě ověřil, zaručuje podstatně pomalejší rozvoj cukrovky a jejích negativních dopadů. Řada diabetiků, kterým byla cukrovka diagnostikována ve stejném roce jako mně (a někteří navíc byli i mladší), je již v současné době na inzulinu a někteří jsou již i na pravdě boží.

Takže závěrem bych to shrnul takto: kdo má cukrovku a má rád život, nechť si zjistí vše, co by měl vědět, a toto striktně dodržuje. Cukrovka je nemoc, kde délku zbývající části života má člověk do značné míry ve svých rukou. Záleží jen na něm, nakolik uvěří závažnosti situace.

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz