Milan Kvapil vedl dlouhá léta Interní kliniku pražské Fakultní nemocnice Motol a byl předsedou České diabetologické společnosti. Nyní se více zaměřuje na péči o seniory. Založil Geriatrickou interní kliniku 2. LF UK a FN Motol a stal se jejím přednostou.
Vyměnil jste interní kliniku za geriatrickou. Naučil jste se už přemýšlet o stáří v jiných souvislostech? Například ohledně diabetu…
Historicky jedna z mých prvních přednášek na sympoziích v České republice se týkala tématu diabetu druhého typu vyšších věkových skupin, protože se tím nikdo nezabýval. Takže se trochu musím pochlubit, že jsem se tímto tématem zabýval už před pětadvaceti lety. Jenže od té doby se toho mnoho změnilo… Nyní jsem se pustil na jiné pole, podařilo se nám založit Geriatrickou interní kliniku (geriatrie je obor zabývající se chorobami ve stáří a starým člověkem v nemoci, pozn. red.), a tak se celkem logicky do naší práce promítá i vztah mezi diabetem a seniory, resp. vyšším věkem. Ale až když jsem si udělal atestaci z geriatrie, pochopil jsem, že mé pojetí z doby minulé bylo špatné. Neustále se totiž citují různé statistiky, což dělám také s chutí, ovšem podstata má být někde jinde. Geriatrie nabízí hodně dovedností, a když je diabetolog uchopí tím správným směrem, pomohou mu lépe pečovat o jeho pacienty. Je to důležité z jednoho prostého důvodu – v ordinacích diabetologů je 65 procent lidí, kteří jsou starší 65 let.
Čím méně má člověk svalů, tím hůře funguje v organismu inzulin. Proto je tak významná prevence pohybem.