Většina snědeného jídla je v těle rozložena na jednoduchý cukr, glukózu. Ta je krví transportována do buněk jako zdroj energie. Bez inzulinu, hormonu vylučovaného slinivkou břišní, ji nemohou využít. Glukóza se pak hromadí v krvi a vzniká diabetes mellitus.
Historie diabetuPrvní zmínka o diabetu pochází ze starověkého Egypta z Ebersova papyrusu. Jde o nejobsáhlejší dochovaný záznam staroegyptské medicíny. Během středověku a raného novověku se diabetes léčil bylinkami a různými omezeními ve stravě. Objev inzulinu v roce 1921 na kanadské lékařské fakultě znamenal revoluci v léčbě diabetu. Chirurg Frederick Banting a profesor John James Rickard Macleod získali za jeho objevení v roce 1923 Nobelovu cenu za lékařství. |
Cukrovka není jen jedna
Nejběžnější je diabetes mellitus 2. typu, civilizační onemocnění, související se sedavým způsobem života, stresem a nadměrnou konzumací kalorické potravy. Slinivka břišní sice produkuje dostatek inzulinu, buňky však na něj nejsou schopné reagovat.
Diabetes mellitus 1. typu vzniká jako následek neschopnosti slinivky břišní produkovat inzulin. Nemocný se stává celoživotně závislým na jeho injekčním podávání. U některých žen vzniká po 20. týdnu těhotenství diabetes (těhotenská cukrovka), který obvykle po porodu mizí.
Často probíhá skrytě
Cukrovka často o sobě dlouho nedává vědět. Nemocné mnohdy přivedou k lékaři její komplikace, nemoci srdce a cév, selhání ledvin, ztráta zraku, poškození nervů. Většinou bývá odhalena během preventivních prohlídek.
Při podezření na diabetes se na prvním místě stanovuje hladina krevního cukru. Lze ji provést nalačno z prstu glukometrem nebo z odběru ze žíly.
Normální hladina glykemie nalačno činí 3,3 až 5,5 mmol/l. Trvá-li podezření na diabetes, lékař provede OGTT. Jde o test, kdy vypijete roztok glukózy a následně se v určitých časových intervalech hodnotí hladina cukru v krvi.
Cukrovka je na vzestupu. Máme čtyři tipy, jak nemoci účinně předejít |
Jak se léčí cukrovka?
Cílem léčby je udržovat normální hladinu glukózy v krvi dietou, pravidelným pohybem a léky. Pokud nic z toho nezabere, na řadu přichází injekční podávání inzulinu. Dodržuje-li diabetik doporučení lékaře, normální hladinu glykemie mu udržuje dieta a pravidelný pohyb.
Diabetická dieta je velmi podobná zdravé stravě. Měla by být pravidelná a obsahovat doporučené množství sacharidů, vhodně rozložených během dne. Nemocný navštěvuje pravidelně diabetologickou poradnu, kde je mu sestavena dieta na míru, včetně vzorového jídelníčku. Dozví se tam další režimová opatření.
Mezi ně patří pravidelná pohybová aktivita, měření glykemie pomocí glukometru i péče o dolní končetiny. Jelikož se při diabetu špatně hojí rány, musí diabetik včas a řádně ošetřit i sebemenší poranění. Jeho obuv by měla být pohodlná. Rovněž je doporučováno vyhnout se kouření i alkoholu.
A co prevence?
Nejlepší prevencí je zdravý životní styl. Jeho základními pilíři je zdravá strava a dostatečný pravidelný pohyb.
Nemusí jít hned o sport, druhem pohybové aktivity je chůze, ale třeba také práce na zahrádce.