Čtyřicítka na lyžích: extrémní riziko

  6:00aktualizováno  6:00
Spolu se vzrůstající popularitou lyžování a jízdy na snowboardu také stoupá počet vážných zranění kolen. Nejvíce jsou podle statistik ohrožené ženy kolem čtyřicítky.

Za mnoho úrazů kolen mohou i nevhodné lyžařské boty. | foto: Südtirol Marketing

Vánoční a poté i jarní prázdniny jsou pro ortopedy každý rok kritickým obdobím z hlediska úrazů kolen způsobených při lyžování. Právě tehdy totiž dochází k jejich rapidnímu nárůstu, a navíc se stoupající oblibou lyžování a jízdy na snowboardu celosvětově jejich počet neustále roste, uvedl server bbc.

Pozor na boty!
"Na lyže a snowboard totiž čím dál tím častěji vyrážejí i zcela netrénovaní lidé, jejichž tělo není zvyklé na fyzickou zátěž ani není dostatečně ohebné. Roste tak počet závažných zranění především kolenních vazů," říká Steve Bollen z britské asociace ortopedů. "Zranění tohoto typu jsou stále častější a bohužel také vážnější."

Poškození vazů v koleni si často vyžádá chirurgický zákrok. Pokud se neléčí, může být navíc příčinou nenapravitelného poškození kloubu.

"K nejčastějším zraněním kolen při lyžování a jízdě na snowboardu dochází při pádech, ale častým viníkem je překvapivě i design moderních lyžařských bot," říká lékař. "Když totiž spadnete a vázání lyží se neuvolní, neohebné vysoké boty způsobí, že veškerý náraz a jeho síla jde přímo do kolene, což je příčinou velmi vážných poškození."

Ze statistik vyplývá, že ačkoli největší procento sportovních úrazů kolene pochází z fotbalu, s lyžováním jich souvisí zhruba třetina. A jejich počet každý rok stoupá. Devět z deseti lyžařů se zraněným kolenem jsou, podle odborníků, ženy v průměrném věku čtyřicet let.

Začátečníci na svahu
"Lyžování je z tohoto pohledu velmi zvláštní aktivitou," říká ortoped. "Lidé snadno podléhají iluzi, že na něj nepotřebují žádnou zvláštní sílu, kondici ani schopnosti. Prakticky kdokoli může přijít do půjčovny a téměř zadarmo si půjčit vybavení. Teprve když se pustí ze svahu a nastane problém, často zjistí, že není dostatečně obratný či silný, aby cokoli udělal."

Lékaři proto varují, že je velkou a častou chybou považovat lyžování pouze za prázdninovou aktivitu a nikoli za sport. Podle nich pak mají lidé větší tendenci podceňovat situaci na sjezdovce a mají pocit, že se jim nemůže nic stát.

"Problémy s koleny mají v naprosté většině případů ženy ve středním věku. Často vyrazí na svah bez jakékoli přípravy a jejich kondice na několikadenní lyžování nestačí. Navíc nemají takovou fyzickou sílu jako muži a kritické situace na sjezdovce zvládají hůře," uvádí Bollen.

Odborníci proto doporučují, aby se člověk na lyžařský zájezd připravil několik týdnů předem. "Šest týdnů kardiovaskulární aktivity, posilování svalů na nohou a pohybu vůbec sníží významně riziko poranění," uzavírá ortoped.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Další z rubriky

Pět důvodů, proč nepodcenit nachlazení: hrozí zápal plic i smrt

Rýma, kapesník

Do práce, doma obstarat rodinu, pak ještě nakoupit, dojít poštu a pozdravit babičku. A přitom máme rýmu jako trám a v...

Léky zapíjejte osmi loky vody. Alkohol, káva a sycené nápoje jsou tabu

léky voda pacient medikace

Nezáleží jen na tom, zda svou medicínu užíváte ve správný čas a v předepsaném množství. Její účinnost i vaše zdraví...

Chůze, olivový olej nebo sudoku. Předcházejte demenci, dokud je čas

senior babička nemoc smutek zapomínání

Nejčastější příčinou demence bývá Alzheimerova choroba, která narušuje část mozku a způsobuje potíže s pamětí, myšlením...

Najdete na iDNES.cz