Neděle 15. prosince 2019, svátek má Radana, Radan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 15. prosince 2019 Radana, Radan

Čtvrtý den je kritický aneb mýty o zranění při zimních sportech

  0:26aktualizováno  0:26
Děti mohou začít lyžovat, jakmile se naučí chodit. Jsou "gumové", umí padat, tak se jim nemůže nic stát. Největší pozor na horách si musíte dávat čtvrtý den. Na lyžích jsou víc ohroženi muži. Seznamte se s největšími mýty o zimních sportech.

Na snowboardu se stane víc úrazů než při lyžování. (Ilustrační fotografie) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Začala lyžařská sezona a ortopedi i chirurgové mají pohotovost. Lidé, kteří po celý rok sportují jen při dobíhání autobusu, vyrážejí na sjezdovky.

Podle odborníků je velký problém v tom, že lyžování a jízda na snowboardu je vnímána jako rekreační prázdninová činnost, na kterou se není potřeba nijak připravovat. Nerozcvičení lidé bez fyzické kondice nejsou schopni zvládnout případné krizové situace a každoročně dochází ke stovkám zranění.

Mýtus: Děti jsou "gumové" a umí padat

Patříte k rodičům, kteří spoléhají na to, že dětem se nikdy nic nestane, protože jsou "gumové" a dokáží padat? Ve skutečnosti však tvoří děti při sportech jednu z nejrizikovějších skupin.

Podle údajů a statistik zpracovávaných National Ski Areas Association (NSAA) připadá na tisíc lyžařů 2,64 zraněných dospělých a 5,28 zraněných dětí. V případě dětských lyžařů (mladších sedmnácti let) se jedná v převážné většině o zranění dolních končetin, kdežto snowboardisté mají častěji zraněné horní končetiny.

V obou skupinách potom shodně převládá vymknutí, druhé v pořadí jsou fraktury. Významný je fakt, že pouze třetina ošetřených dětí měla na hlavě helmu. Podle dostupných statistik se nejvíc zranění na svazích stane v prvních dnech, kdy se děti teprve učí lyžovat.

Mýtus: Nejrizikovějším zimním sportem je lyžování

Lidé se často domnívají, že největší nebezpečí jim hrozí na lyžích, ale podle statistik je lyžování na soupisce úrazů zimních sportů až na třetím místě.

Nejvíce úrazů se stane při skiboardingu (8 z tisíce), druhý v pořadí je snowboarding (3,5 z tisíce), teprve potom následuje sjezdové lyžování (1,74 z tisíce) a nejméně úrazů se podle statistik stane při telemarku (0,41 z tisíce).

Mýtus: Čtvrtý den je kritický

Okřídlené heslo lyžařských výcviků o nahromaděné únavě, která dostoupí vrcholu čtvrtý den a způsobuje největší množství úrazů, nikdy žádné výzkumy nepotvrdily. Naopak četné studie dokazují, že zdaleka nejrizikovějším je z hlediska možných zranění první den na lyžích nebo snowboardu.

Například studie, jejíž závěry byly zveřejněny v roce 2008 v magazínu American Journal of Sports Medicine, potvrdila, že první den na svahu je pro sportovce maximálně nebezpečný. Důvod? Kombinace nedostatečné tělesné kondice, částečné zapomenutí lyžařské techniky a přecenění vlastních sil. Pro snowboardisty jsou pak extrémně nebezpečné první tři hodiny na svahu.

Velkou roli podle uskutečněného výzkumu hraje při zimních zranění vypůjčené sportovní vybavení, které je typické pro začátečníky a představuje významný rizikový faktor. U začátečníků se také objevuje mnohem více fraktur, kdežto zkušenější sportovci jsou více náchylní k vymknutí a vykloubení.

Mimochodem, věděli jste, že nejvíc zranění na svahu se odehraje mezi dvanáctou a čtvrtou hodinou odpolední?

Mýtus: Jakmile dítě začne chodit, může na svah

Na sjezdovkách najdete stále ještě velké množství rodičů, kteří si naváží dvouleté dítě na lano a snaží se jej naučit lyžovat. Nad takovou praxí ale kroutí hlavou nejen lékaři, ale i lyžařští instruktoři.

I když jsou lyžařské školky otevřené obvykle pro děti od tří let, lékaři doporučují vyčkat ještě o rok déle. Například podle vyjádření American Academy of Pediatrics (AAP) nemají mladší děti obvykle natolik rozvinutou koordinaci a nejsou si pohybově dostatečně jisté, aby mohly jízdu na lyžích bezpečně zvládnout.

Lyžařští instruktoři zase zásadně nesouhlasí s tím, aby se dítě učilo lyžovat navázané na laně, protože ho to nutí mít váhu vzadu. Navíc se nenaučí správně brzdit, protože to za něj udělá rodič.

Podle doporučení AAP by potom děti měly odložit začátek snowboardování až do sedmi let. K němu je zapotřebí ještě více síly a koordinace než k lyžování a v dřívějším věku na něj není dítě připravené. Samozřejmostí je používání helmy a kvalitních chráničů.

Mýtus: Horší lyžaři jsou muži

Obecně se traduje, že nebezpečnější na lyžích jsou muži, kteří jezdí rychleji, neukázněněji a mají tudíž víc zranění. Je skutečně pravda, že muži jezdí rychleji a proto také, podle údajů NSAA, převažují muži v počtu smrtelných úrazů a vážných zranění, ke kterým v rámci zimních sportů dojde.

Nicméně co se týká lehčích zranění (zejména zranění kolene, která jsou nejčastější u sjezdového lyžování), devět z deseti zraněných tvoří ženy v průměrném věku čtyřiceti let. Je to údajně způsobeno tím, že často považují lyžování pouze za rekreační aktivitu, vyrazí na sjezdovku bez jakékoli fyzické přípravy, jenže v krizové situaci mají méně síly než muži, aby ji zvládly.

Autor: pro iDNES.cz

Vánoce

Advent je tady a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

Po porodu mě Viktor seřval a pomohlo to, přiznala Petra v dokumentu

Ačkoli Petra i Viktor vyrůstali ve městě a svatbu měli v Praze na Staroměstské radnici, rozhodli se pro život na vsi....

Premium

Nejraději mám vibrátory na klitoris, přiznává testérka erotických pomůcek

Na svou první erotickou pomůcku narazila Veronika u své maminky v ložnici a ze zvědavosti ji vyzkoušela. Od té doby...

Jen láska a zábava k udržení rodiny nestačí, zjistil pár z dokumentu

„Jsem do něj zamilovaná, a pak máme společný názor na to, jak chceme žít, starat se o rodinu, a je s ním zábava,“...

Nesnažte se, aby vás měli všichni rádi. Nejdůležitější je sebeláska

Existuje tisíc důvodů, proč člověk během života ztratí svoje já. Aby to nebylo doživotně, je třeba si ztrátu včas...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli břichu si ani nezavázal tkaničky. Dietou a chůzí shodil 43 kilo

Dušanu Suchánkovi vadila nadváha v osobním, ale i pracovním životě. Zhubnout se rozhodl, když už si nedokázal zavázat...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Bolavá záda z úklidu, pečení a balení dárků? Letos vás trápit nemusí

Než si konečně v klidu sedneme k vánočnímu stromečku v naklizeném obýváku a spolu s rodinou zjistíme, co jsme dostali...

Negativní myšlenky naši páteř přetěžují, řekl fyzioterapeut v Rozstřelu

Bolest těla je reakcí na přetížení, mění se svalové napětí i neviditelné hormonální i trávicí pochody v našem těle,...

Lékař: Trénovat mozek je jako čistit Národní divadlo kartáčkem na zuby

Desítky hodin strávil neurochirurg Vladimír Beneš s novinářem Martinem Moravcem, aby dali společně dohromady obsáhlý...

Katka za rok zhubla úžasných 27 kilo. V kabinkách už nešílím, raduje se

Kateřina Čelikovská se sama sobě nelíbila, všichni v rodině byli štíhlí, jenom ona obézní. A tak se pustila do hubnutí....

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz