Čtenářův crash test Lidl obuvi – díl první

aktualizováno 
Náš čtenář se rozhodl vlastním během zničit běžecké boty neznámé kvality a sérií článků informovat ostatní čtenáře, jak si obuv vede. V prvním díle ji nešetřil a již po 60 kilometrech zaznamenal okem postřehnutelné poškození.

| foto: Tomáš Valentíkpro iDNES.cz

Všichni to znáte: Je tu pondělí a v supermarketech začínají všelijaké akce. Navíc je tu i nový rok a obchodníci lákají lidi na všemožné slevy sportovního zboží. Původně jsem o to nejevil zájem a zůstával zcela chladným. Nakonec jsem musel koupit chleba a tak mi 5. ledna pokladní za „chleba“ namarkovala 1073 korun.

V tomto nákupu se kromě nějakého oblečení skrývaly i běžecké boty v ceně 499 korun. Teď si možná budete říkat, že jsem se zbláznil. Že si zřejmě chci zničit nohy v nekvalitních botách, které se za chvíli stejně rozpadnou. Tohle už jsem slyšel od svých známých, kamarádů, a souhlasil jsem s tím. Nicméně jsem doteď nikdy neslyšel o někom, kdo by v těch botách opravdu často běhal.

Fotogalerie

Všude se píše a vykládá, že tyhle boty jsou pro začátečníky a rekreační běžce tak akorát. Kolik ale ty boty vlastně vydrží? Která část se opotřebuje nejdříve? Dá se v nich běhat víc než kolem sídliště? Tak přesně na otázky tohoto typu jsem si chtěl vlastním běžeckým testem odpovědět.

Co se týká specifikace, tak jsou to boty značky Crivit SPORTS, označeny jak jinak než jako Men’s running shoes. Boty mají membránu TEX, která je prý water and windproof (odolná proti vodě a větru), a podrážku s výraznějším vzorkem. Proto usuzuji, že jsou vhodné do terénu. Jako milý bonus pro podvečerní běhání jsou reflexní prvky a reflexní materiál obuvi.

A jak že jsem se rozhodl boty testovat? To je celkem jednoduché – prostě během, během v Podbeskydské pahorkatině, během za každého počasí, za jakýchkoliv podmínek, především v terénu (asfalt jen po dobu nezbytně nutnou, než se dostanu na lesní cestu). Za týden boty zažijí sedmdesát, později i sto kilometrů. Po měsíci testování se s vámi podělím o fotodokumentaci a mé dojmy.

Takže hurá do práce, teda do běhání. Odložil jsem své běžecké Ferrari (Salomon) a v den nákupu jsem poprvé vyběhl se svým novým žigulíkem (Crivit SPORTS). Venku bylo krásně bílo a pod vrstvou čerstvého sněhu se skrýval zarputilý led. Ideální podmínky na první ostrou zkoušku. Při prvních krocích jsem zaznamenal tvrdší podrážku, což se ale dalo čekat, jelikož podrážka vypadá spíš jako trekkingová než trailová. Jinak si noha lebedila blahem a nic jí nechybělo. Nebylo jí ani vedro ani zima. Otázkou je, jak moc velký vliv na to měly ty kvalitní vlněné ponožky. Během tohoto rozjímání to přišlo.

Prásk! A jsem na zemi. Zarputilý led se hlásí o slovo. Přesně tohle se mi stalo i den předtím na jiném místě se Salomonama. Takže na pády je to vyrovnané 1:1. Jinak boty ve sněhu a teplotě -5 °C obstály obstojně.

Začátkem tohoto týdne se boty díky oblevě seznamují s novými podmínkami – bahno a mokro. Zatím se mi nepodařilo najít dost velkou kaluž, abych otestoval odolnost membrány, takže testuji jen válčení vzorku s bahnem. Bez jakýchkoliv zbytečných řečí říkám, že to sem tam klouže. Není to model do bahna, a pokud nejste opatrní, tak skončíte v kotrmelcích nebo minimálně v telemarku. Naštěstí se mi zatím ani jedna z variant ještě nepřihodila. S bahnem souvisí i pojem „samočisticí vzorek“. Přesně ten tady samozřejmě nenajdete. Ještě další kilometr na asfaltu každý pozná, že jste navštívili přilehlý les. Ať už podle stop za vámi anebo toho, že jste o pět čísel vyšší. Jinak však boty fungují a určitě se těší na další vzájemnou spolupráci.

Momentálně mají naběháno okolo 60 kilometrů převážně po nezpevněných cestách. Jediné co dostává dost zabrat je černý lepený svršek, který popraskal. Boty se ale musely dvakrát vypořádat s ostružiním. Těžba lesáků mi znemožnila proběhnout moji plánovanou trasu a nebylo holt jiného zbytí.

Tak jsem zvědav, co botám připravím příště.

Líbil se vám článek z pera našeho čtenáře? Dejte mu „tretru“ zde pod článkem.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz