Sto shybů, dvě stě kliků, tři sta dřepů a spousta běhu. Markéta je dříč

aktualizováno 
Sledujeme cestu blogerky Markéty na start extrémního překážkového závodu ve skotském Edinburghu. Milovnice crossfitu trénuje až šest dnů v týdnu. Bude jí to stačit?

Markéta při cvičení s trenérkou Terezou Janečkovou. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Pokud jde o sport, má Markéta Zvolská veliké štěstí hned ve dvou ohledech. Baví ji trénink a má ráda zdravé jídlo. Nemusí se nutit do cvičení, prostě si zamilovala crossfit a užívá si pět až šest tréninkových dnů týdně. Nemusí se svazovat přísnými dietami, jí, co jí chutná, a ono je to zároveň zdravé.

Přečtěte si první článek: Markéta, princezna, co se plazí bahnem

Hlavně to nepřehnat

„Dvakrát týdně trénuji dvoufázově – ráno i večer. Anebo jdu někdy ještě navíc běhat,“ vypočítává Markéta, autorka úspěšného sportovního blogu a nadšená crossfiterka.

Její jedinou velikou slabinou je tak odpočinek a regenerace. „Teď jsem po dvou trénincích šla běhat a akorát mě rozbolelo koleno. Protrpěla jsem to a po čtyřech kilometrech jsem musela zpět,“ přiznává Markéta, která se připravuje na účast v extrémním závodě Reebok Spartan Race ve Skotsku. Přehnaným tréninkem se jí tak příprava docela zkomplikovala. Musela totiž necelé dva měsíce před závodem úplně vysadit.

Díky tomu, že tak usilovně trénuje crossfit, který je založený na všestrannosti a komplexnosti, bude Markéta skvěle připravená na všechny možné i nemožné výzvy, které ji při terénním překážkovém závodě mohou čekat. „Taková je vlastně i samotná filozofie crossfitu – být fit ve všech ohledech, být připraven na vše. Takže třeba ruce jsou na ručkování díky crossfitu připraveny dostatečně,“ pochvaluje si.

Nejen pohanka a vločky

Její vzorový sportovní týden je celkem nabitý. „Třikrát týdně chodím na trénink ráno. Vstanu v půl šesté, rychle vezmu ven pejska, uvařím si kávu a dám si něco malého k jídlu. Nejčastěji nějakou raw nebo proteinovou tyčinku, tvaroh s banánem a medem nebo rýžové chlebíčky s cizrnovou pomazánkou. Pořádnou snídani si radši vychutnám až hezky v klidu a za odměnu po tréninku. Nejčastěji to jsou ovesné vločky v jakékoliv podobě, kaše, lívanečky, palačinka, vafle z vloček, pohankové palačinky nebo tmavé pečivo, vše s mým oblíbeným arašídovým máslem a banánem, případně tvarohem či jogurtem,“ dává Markéta tipy na výživnou zdravou snídani.

Díky tomu, že Markéta pracuje z domova, tak se nemusí šidit ani při obědě. „Vařím si vždy sama doma. Jsou to rychlá jídla, abych tím netrávila zbytečně moc času. Moje oblíbené obědy jsou v poslední době celozrnné špagety s rajčatovou omáčkou a mozzarellou light. Často si dělám rýži s tofu, seitanem, robi nebo jinou náhražkou masa. A pečené brambory nebo batáty s rozpečeným camembertem,“ prozrazuje.

„Odpoledne mám dvakrát týdně druhý trénink – techniku vzpírání. V další dny je odpoledne můj první trénink dne, a to crossfit,“ říká Markéta a dodává, že samozřejmě nezapomíná na svačiny: tvaroh s banánem a arašídovým máslem, rýžové chlebíčky, menší porce ovesné kaše nebo proteinová tyčinka. Samozřejmě, že si dopřává i kávu a k tomu kousek čokolády. Ale díky tomu, že se nesvazuje přísnými pravidly, nemá ani potřebu je nezřízeně porušovat.

Jak je důležité mít naběháno

Vzpírání, přítahy na bradlech, cviky se zátěží – to všechno Markéta zvládá. Jen na proklínané trestné angličáky, které musíte dělat pokaždé, když během závodu uděláte jakoukoliv chybičku, se zřejmě natrénovat nedá. „Občas na sobě pozoruji, že když se na crossfitových lekcích objevují hodně často, postupem času mi začínají vadit o trochu míň... Ale na to rychle zapomenu a moje nenávist k nim je rychle zpátky,“ směje se Markéta.

Natrénovat se však dá, přímo musí, běhání. Reebok Spartan Race je sice překážkový závod, při kterém plavete bahnitou vodou, přelézáte přes kůly nebo házíte oštěpem, ale mezi tím vším také musíte naběhat spoustu kilometrů. V Markétině případě, v červencovém závodě kategorie Beast, konkrétně víc než dvacet. „Budu muset přidat na běhu, to je moje slabina. Musím mít víc natrénováno,“ uvědomuje si Markéta Zvolská. Do tréninkového plánu si proto zařadila navíc dva až tři výběhy týdně.

RUNGO REEBOK challenge. Zatrénujte si s Terezou Janečkovou

Tréninky pro ty, kteří mají rádi dřinu, připravujeme ve spolupráci se značkou Reebok zcela zdarma! Další takový na vás čeká příští úterý v Praze. Více se dozvíte v události.

Markéta při cvičení s trenérkou Terezou Janečkovou.

Na čase záleží

Nutnost zabrat v oblasti běhu potvrzuje i zkušená trenérka a úspěšná účastnice Reebok Spartan Race Tereza Janečková. Na světovém mistrovství ve Spartan Race jednou skončila na úžasném pátém místě, takže jestli někdo může radit, jak v tomto náročném závodě uspět, je to určitě ona. „Doporučuji nesnažit se uběhnout vzdálenost, ale měřit si čas,“ upozorňuje Tereza, která ve spolupráci s Rungo také vede běžecké tréninky. „Je důležité připravit tělo na to, aby třeba tři hodiny v kuse běželo v různých terénech.“ Jakou rychlostí to bude, je přitom podružné. „Tak abyste to zvládli a nemuseli zastavit,“ doporučuje.

Markéta má opravdu co dohánět. Bez naběhaných hodin jí schopnost překonat nečekané překážky na slušný čas stačit nebude, ale s bolavým kolenem do toho teď naplno šlápnout nemůže. I pro ni má Tereza tip: „Místo běhání zkuste najezdit několik hodin v kuse na kole, při tom klouby netrpí.“ Markéta tak má pořád ještě šanci. Ale čas běží... Reebok Spartan Race v Edinburghu startuje už 24. července. Budeme její boj dál sledovat.

Kliky, pot a činky

Markétin crossfitový trénink zahrnuje pětiminutovou rozcvičku na rozehřátí (dřepy, švihadlo, sklapovačky). Následuje deset až patnáct minut vzpírání a pak takzvaný Workout Of the Day neboli zkráceně WOD. To je crossfitová sestava cviků, kterých je nekonečně mnoho kombinací, ale existují i „oficiální“, známé. Nejoblíbenější WOD Markéty má název Murph a vznikl na počest vojáka padlého v Afghánistánu. Tady je:

  • 1 míle běh
  • 100 x shyb
  • 200 x klik
  • 300 x dřep
  • 1 míle běh

„Je to jeden z těch nejdelších, ale takové mě baví nejvíc,“ nezapře Markéta svoji zarputilost.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz