ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ztráta čichu po covidu-19 nás okrádá o emoce při sexu, tvrdí nová studie

  • 19
Ztráta čichu, která často provází onemocnění covidem-19, má vliv na sexualitu. Podle vědců vede k tomu, že mají lidé menší chuť na sex a milování je méně emocionálně uspokojuje.

Ztrátu čichu zkoumal tým vědců z University of Chicago. Celkem 2 084 lidí se ptal, jak u nich tento příznak ovlivnil sexuální touhu. Pomocí vonných tyčinek měřili sílu jejich čichového smyslu a porovnávali reakce na vůně s frekvencí sexuálních myšlenek. Současně se experti respondentů ptali, jak jsou spokojení se svým současným sexuálním životem.

Autor studie Jesse K. Siegel z Chicagské univerzity uvedl, že horší čich byl spojen s poklesem sexuální motivace a menším emocionálním uspokojením ze sexu, ale ne se sníženou frekvencí sexuální aktivity nebo fyzického potěšení. I když tedy lidé se zhoršeným čichem nevykazovali pokles tělesných požitků ze sexu, právě emoční prožívání jejich intimních chvil bylo horší.

„Podle článku od autorů výzkumu v časopise Journal of Sexual Medicine má čich silné, evolučně zakořeněné spojení s naším limbickým systémem. Tedy tou částí nervové soustavy, která je klíčová pro zpracování emocí a sexuální motivace. Různé vůně a pachy v nás vyvolávají zájem o jiného člověka nebo pocity vzrušení,“ vysvětluje Vojtěch Sláma, zakladatel online sexshopu Yoo.cz, který mapuje sexualitu v Česku.

Čím bližší partnerství, tím spíš zůstanete spokojení

Prožívání emocí, které je čichem výrazně ovlivněné, souvisí nejen se sexualitou, ale i s celkovou spokojeností v partnerském vztahu. Potvrdila to studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ), podle níž větší emocionální blízkost partnerů znamená větší spokojenost.

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

„Třicet procent párů uvedlo negativní dopad pandemie na jejich vztah, 33 procent neutrální dopad a 37 procent pozitivní dopad. U zadaných účastníků výzkumu se během pandemie zvýšila vnímaná emocionální blízkost s partnerem. Ta byla důležitá pro udržení spokojenosti ve vztahu – čím větší emocionální blízkost s partnerem účastníci pociťovali, tím méně často u nich docházelo k poklesu spokojenosti ve vztahu. Naopak lidé, kteří označili emocionální blízkost s partnerem za nižší, vykazovali během pandemie častěji pokles spokojenosti ve vztahu,“ vysvětluje Kateřina Klapilová z NÚDZ.

Pětina lidí má menší chuť na sex. Častěji ženy

Vědci z NÚDZ se zapojili i do mezinárodní studie „Změny v sexuální touze lidí žijících v partnerství“, která zkoumala partnery, kteří v době pandemie žili ve společné domácnosti. Žádné změny v sexuální touze nepociťovalo 53 % účastníků, 19 % pociťovalo snížení (častěji ženy) a 28 % pociťovalo zvýšení sexuální touhy (častěji muži). 

Faktory, které během pandemie napomáhaly udržení stabilní sexuální touhy, byly zejména spokojenost ve vztahu, emoční blízkost a dobré psychické mechanismy pro vypořádání se s pandemií. 

Velmi důležitým faktorem byla také obecná motivace k sexuálním aktivitám, tedy to, zda lidé v partnerství přistupují k sexuálním aktivitám primárně s cílem zaměřit se na vlastní potěšení, nebo spíše na partnerovo potěšení. U lidí, kteří jsou v sexu primárně zaměřeni na potěšení partnera či se sexu v partnerství spíše vyhýbají, docházelo k poklesu sexuální touhy.