Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

  • 144
Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem i já nakažený? Nebo už jsem byl? Přečtěte si návod, jak to poznat.
Ilustrační snímek

Žijeme v divné a smutné době. Každé kýchnutí, zakašlání, malé zaškrábání v krku – všechno v člověku vyvolává obavy. Nejsem snad také nakažený obávaným covidem-19? Vítězstvím by pro mnohé snad bylo, kdyby ho už měli za sebou. A víte, že jste to dost možná i vy? Podle těchto osmi znaků to zjistíte.

1. Únava a kašel

Prvním příznakem je extrémní vyčerpání podobné jako při chřipce a kašel, při kterém se vám hůř dýchá. Určitě víte, jak to je při chřipce. „Dobře to poznají sportovci, třeba běžci. Vědí, že když jim začíná chřipka, musí na pěti kilometrech zastavit dvakrát. Při covidu to může být až čtyřikrát tak vysilující,“ přibližuje lékař Adam Spivak. Znáte se, víte jak reagujete na normální nachlazení. Porovnejte to.

2. Ztráta čichu

Ilustrační snímek

O té se mluví často. Ruku v ruce s ní jde i ztráta chuti. „Tyto symptomy nám hlásí skoro 65 % všech pacientů s touto nemocí,“ potvrzuje doktor Benjamin Singer z Chicaga. Neschopnost užít si jídlo nebo vůni fialek přichází znenadání a v plné síle. Není to tedy tak, že máte plný nos a tudíž ucítíte pálící se guláš až po dlouhé chvíli. S covidem byste si nemuseli tragédie na sporáku všimnout vůbec.

3. Pacienti kolem

Odběrové centrum covidu-19 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové (19. 10. 2020)

Pokud se setkáváte s lidmi, kteří touto nemocí už prošli a je jich více, je pravděpodobné, že ji máte také za sebou. „Mnoho lidí nevykazuje žádné symptomy, ale koronavirus je velice nakažlivý a lehce se šíří. Je tedy zřejmé, že i když vám nic nebylo, napadl také vaše tělo,“ vysvětluje doktor Singer. Není třeba se v tomto případě děsit, naopak. Po nakažení by měl být organizmus ke zmíněné nemoci minimálně 90 dní imunní.

4. Covidé prsty

Takzvané covidové prsty se podle lékařů vinohradské nemocnice objevují zvláště...

Týká se to hlavně prstů na nohou. Ty mohou být při onemocnění covidem zarudlé až rudé, často brní a svědí. „Zmíněné příznaky ovšem nemusí znamenat jen tuto nákazu a příčina může být někde jinde. Mnoho pacientů ale o nich také hovoří,“ tvrdí Benjamin Singer. Po odeznění nemoci se v případě, že má váš stav souvislost s ní, tato nepěknost na prstech zase vytratí.

5. Zimnice a bolest

Ilustrační snímek

Přepadá vás nenadále a rychle také zmizí. Pacienti s covidem popisují, že nápory zimnice nikdy nečekali a doslova se při nich roztřásli po celém těle. Za chvíli zase zmizely, aby se brzy vrátily zpět. Navíc je často provázela velká únava svalů. Ta se projevuje ochablostí, ale také snahou se neustále protahovat a nenechat tělo v klidu. Někdy vše může přecházet až do bolesti.

6. Žaludek na vodě

Ilustrační snímek

Není to zrovna typický příznak, ale u poměrně velké části pacientů se projevil také. Někteří na nákazu nereagují respiračními problémy a horečkou. „U lidí, kteří byli v kontaktu s lidmi s onemocněním covidem-19, se občas vyskytly střevní potíže jako průjem nebo žaludeční nevolnosti a tendence na zvracení,“ popisuje se ve studii Amerického gastroenterologického časopisu z března tohoto roku.

7. Rakovina a mrtvice

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie

Je to smutné, ale dnes už víme, že lidé, kteří procházejí léčbou rakoviny, mají o 60 % větší riziko nákazy koronavirem. U nich se vyplatí testovat velmi často. Toto nebezpečí se ještě zvyšuje u jedinců starších 65 let. Více ohrožení jsou také muži než ženy. Většinou po nakažení koronavirem potřebují hospitalizaci. Naopak u mladších ročníků se potvrzuje, že při onemocnění tohoto typu mnohdy náhle utrpí mrtvici.

8. Růžové oko

Ilustrační snímek

Jde sice o poměrně ojedinělý symptom, ale vědci ho už do spojení s nemocí covid-19 dali. Může se stát, že se ráno probudíte s takzvaným růžovým okem. Je to nám dobře známá konjunktivitida neboli zánět spojivek. I ona může provázet nákazu novým koronavirem. Většinou se tak ale stane s dalšími průvodními projevy, hlavně s těmi uvedenými v bodě jedna.