Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Ředit krev před očkováním proti covidu není třeba, může to i škodit

Zájemce o očkování proti covidu-19 čas od času vystraší informace, že se u někoho po injekci objevila krevní sraženina. Nebylo by tedy z preventivního hlediska lepší si před očkováním ředit krev třeba acylpyrinem? Podle expertů nic takového není u zdravých lidí na místě, pokud to nedoporučí ošetřující lékař. Dokonce to může uškodit.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Pokaždé když se objeví informace o tom, že po očkování proti covidu-19 zjistili u nějakého člověka krevní sraženinu, vyvolá to u části veřejnosti otázku, zda jsou injekce skutečně bezpečné. „Ano, velmi vzácně se vyskytuje syndrom trombózy,“ potvrdila iDNES.cz Ludmila Mazylkinová, vrchní praktická lékařka společnosti Moje ambulance.

Podle Aleše Tomka, předsedy Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP je nejvážnější povakcinační reakcí u vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson & Johnson), která vede ke vzniku sraženin, tzv. vakcínou indukovaná trombotická trombocytopenie. Typickým projevem je třeba právě trombóza mozkových splavů a žil, která je vlastně druhem mrtvice.

„Její riziko je ale naštěstí velmi nízké: na konci dubna bylo udáváno sedm ku milionu pro ženy do padesáti let a jedna ku milionu pro muže a ženy starší padesáti let. Stejně by ale všichni, kteří vyvinou po očkování například silné a neustupující bolesti hlavy nebo příznaky mrtvice, jako je pokles koutku, porucha řeči nebo slabost jedné strany těla, měli ihned vyhledat lékaře,“ doporučil Tomek.

Benefit očkování podle lékařky Mazylkinové ale daleko přesahuje možné nežádoucí účinky tohoto onemocnění. „Podle mého názoru není důvodné odmítat jakékoliv z těchto očkování, tím myslím konkrétně očkování od tolik propíraných firem. Pravděpodobnost trombembolické komplikace je daleko větší u samotného onemocnění než u očkování těmito vakcínami,“ dodala Mazylkinová.

Bolest kloubů či zimnice

Zásadní otázky o očkování proti koronaviru. Jak to vidí odborníci?

Spíše než eventuálně možné trombotické komplikace, které podle Mazylkinové ani nemusí mít žádnou souvislost s očkováním, bývají jako u ostatních jiných očkování pravděpodobnější takové reakce, jako je bolest v místě vpichu, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, případně únava. 

„Toto vše ale odeznívá do jednoho dne a není třeba být z toho nervózní. Představme si, že tyto příznaky máme třeba čtrnáct dní i více při prodělávání nemoci,“ konstatovala lékařka.

A kdy přeci jen vyhledat lékaře? Pokud by se u někoho až do osmadvaceti dnů od očkování objevila dušnost, bolest na hrudi, otok končetin, přetrvávající bolesti břicha, neurologické příznaky včetně těžké a přetrvávající bolesti hlavy nebo rozmazaného vidění. „Tím myslím po očkování látek od všech firem, které vakcíny vyrábějí,“ zdůraznila Mazylkinová.

Preventivní ředění krve jen u nemocných

U zdravých lidí podle ní není potřeba před očkováním pro jistotu ředit krev, aby se hrozba krevní sraženiny snížila. „Preventivní léky nepodáváme před a ani po samotném očkování,“ konstatovala Mazylkinová. Stejně hovoří Aleš Tomek.

„Preventivní protidestičková nebo antikoagulační léčba není před a krátce po vakcinaci aktuálně doporučována,“ řekl iDNES.cz Tomek. Výjimkou jsou pochopitelně ti, kteří mají léky na ředění krve trvale užívat kvůli svému zdravotnímu stavu.

Hrozba při nemoci

Výrazně vyšší nebezpečí krevních sraženin se objevuje u pacientů s covidem-19. „Všechny dostupné studie ukazují, že je bohužel toto riziko skutečně významně zvýšené. Platí, že čím je těžší průběh nemoci, tím je vyšší riziko jejich vzniku,“ poznamenal Tomek. Nejčastěji jde podle něj o hlubokou žilní trombózu a následnou plicní embolii, která je pozorována ve většině studií u pěti až patnácti procent hospitalizovaných pacientů.

„Tepenné trombózy jsou méně časté a nejčastější z nich je právě mozková mrtvice,“ dodal Tomek. „V dubnu byla publikovaná rozsáhlá studie, která zpracovala údaje 236 tisíc pacientů s covidem-19. Prokázala, že celkové riziko této závažné komplikace je 2,1 procenta. Platilo ale, že u pacientů, kteří nevyžadovali hospitalizaci, bylo ‚jen‘ 1,3 procenta, ale u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče bylo 9,35 procenta.“

Hrozba krevních sraženin se ale nevyhýbá ani pacientům s lehčím průběhem. „Musím říct, že poslední dobou se množí případy hlubokých žilních trombóz, plicních embolií, mozkových příhod či nedokrvenosti dolních končetin. A to rovněž u pacientů, u kterých proběhla tato nemoc s velmi lehkým průběhem, často v odstupu i tří týdnů od samotného onemocnění covidem-19,“ sdělila praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Těžší průběh znamená větší hrozbu

Aleš Tomek uvedl, že preventivní podávání léku proti vzniku krevních sraženin je součástí péče o pacienty s covidem. „Ale platí, že tato léčba by neměla být trvalá – pouze pokud existují i jiná rizika,“ zdůraznil.

Trápí vás zdravotní potíže? Poraďte se s odborníky

Léčba je podle Tomka vždy zahájena u pacientů s těžším průběhem, kteří vyžadují hospitalizaci. Její délka je ovlivněna stavem pacienta po prodělané infekci a trvá typicky dva až šest týdnů. „U pacientů, kteří nemají těžký průběh a nejsou přijati do nemocnice, se v současnosti tato prevence ve světě obecně všem nedoporučuje. Nemáme zatím dokončené klinické studie, které by toto zkoumaly,“ vysvětlil Tomek. Připomněl, že tato léčba má také svá rizika – v podobě krvácení, které může ohrožovat pacientův život.

„Jasno máme u postupů prevence krevní sraženiny, které nevyžadují podání léků, jsou jednoduché a prakticky bez rizika. Každý nemocný, co stoná doma, by měl dbát na dostatečnou hydrataci, měl by aktivně během dne cvičit dolními končetinami na lůžku. Pokud je to možné, alespoň krátce se vždy po několika hodinách postavit a projít po bytě. Doplňkem může pak být kompresivní bandáž nohou elastickým obinadlem nebo kompresivní punčochou,“ doporučil Tomek.

Rozhodnutí lékaře

Přesto si někteří lidé sami naordinují preventivní lék, obvykle to je acylpyrin. „V prevenci sraženin u lehčího průběhu covidu-19 není aktuálně doporučeno acylpyrin rutině užívat,“ konstatoval ovšem Tomek. Výjimkou jsou podle něho pacienti, kteří mají jiný důvod pro tuto preventivní léčbu, a ti by měli ve své trvalé prevenci rozhodně pokračovat i během onemocnění covidem-19.

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

„Důvodem může být třeba ischemická nemoc srdeční nebo stav po prodělané cévní mozkové příhodě. Vždy se ale o zahájení preventivní léčby domluvte se svým lékařem, který musí zhodnotit možná rizika nejen vzniku sraženin, ale i krvácivých komplikací, a také rozhodnout o tom, zda stačí acylpyrin, nebo jestli je potřeba podávat injekce nízkomolekulárního heparinu,“ poznamenal Tomek.

Také Mazylkinová potvrdila, že indikace antikoagulační a antiagregační léčby je vždy na posouzení ošetřujícího lékaře. „Není paušálně určena pro všechny pacienty s tímto onemocněním. Vždy je nutno vyhodnotit poměr rizika a přínosu. V domácí léčbě to bývá u pacientů se středně těžkým průběhem a se známým vyšším rizikem vzniku těchto stavů,“ dodala.

  • Nejčtenější

Češky milují bílé zlato a modré kameny, světové trendy však míří jinudy

Trendem ve špercích posledních let je návrat k diamantům a žlutému zlatu. Vkus Češek jde však svou vlastní cestou. Je...

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Premium Zdravě jíst, méně solit a rozumně cvičit. Alkohol pít minimálně, kávu střídmě a nikdy nekouřit. Tak by se dal shrnout...

Nebuďte za diblíka ani obhroublici. Stárnout lze s grácií, šarmem a elegancí

Věk je sice jen číslo, ale jsou tu jisté hranice. To, co jste si mohla dovolit nosit nebo dělat ve dvaceti, už pro dámu...

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Při pohybových aktivitách je základem dobře padnoucí prádlo, které nikde neškrtí, ale zároveň není příliš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Myslela jsem, že mám virózu. Málem mě zabil meningokok

Když jsem onemocněla, myslela jsem, že mám jen běžnou virózu. Připravovala jsem se na maturitu a tak jsem nechtěla...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Bolest hlavy má mnoho důvodů. Odhalte spouštěče a začněte s ní bojovat

Bolest hlavy různé intenzity během svého života zažil určitě každý z nás. A obvykle ne pouze jednou. Bolesti hlavy se...

Utrpěl popáleniny na pětadevadesáti procentech těla, dnes je hvězdou

Dvaatřicetiletý Joshua Reyes z Texasu utrpěl popáleniny na pětadevadesáti procentech těla, když mu byly dva roky....

Lidský mozek překrucuje vzpomínky. Proč si některé nedokážeme vybavit

Premium Co je to „vzpomínkový boom“ a proč se nám nejvíc důležitých událostí vybavuje z doby mezi 15. a 30 rokem věku? Proč...

Co víte o ochraně kůže? Soutěžte v kvízu a vyhrajte opalovací kosmetiku

Soutěž K létu patří opalování, které však s sebou nese i svá rizika. I proto jsme se během července snažili v tématu měsíce...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...