Úterý 22. června 2021, svátek má Pavla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. června 2021 Pavla

Ředit krev před očkováním proti covidu není třeba, může to i škodit

Zájemce o očkování proti covidu-19 čas od času vystraší informace, že se u někoho po injekci objevila krevní sraženina. Nebylo by tedy z preventivního hlediska lepší si před očkováním ředit krev třeba acylpyrinem? Podle expertů nic takového není u zdravých lidí na místě, pokud to nedoporučí ošetřující lékař. Dokonce to může uškodit.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Pokaždé když se objeví informace o tom, že po očkování proti covidu-19 zjistili u nějakého člověka krevní sraženinu, vyvolá to u části veřejnosti otázku, zda jsou injekce skutečně bezpečné. „Ano, velmi vzácně se vyskytuje syndrom trombózy,“ potvrdila iDNES.cz Ludmila Mazylkinová, vrchní praktická lékařka společnosti Moje ambulance.

Podle Aleše Tomka, předsedy Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP je nejvážnější povakcinační reakcí u vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson & Johnson), která vede ke vzniku sraženin, tzv. vakcínou indukovaná trombotická trombocytopenie. Typickým projevem je třeba právě trombóza mozkových splavů a žil, která je vlastně druhem mrtvice.

„Její riziko je ale naštěstí velmi nízké: na konci dubna bylo udáváno sedm ku milionu pro ženy do padesáti let a jedna ku milionu pro muže a ženy starší padesáti let. Stejně by ale všichni, kteří vyvinou po očkování například silné a neustupující bolesti hlavy nebo příznaky mrtvice, jako je pokles koutku, porucha řeči nebo slabost jedné strany těla, měli ihned vyhledat lékaře,“ doporučil Tomek.

Benefit očkování podle lékařky Mazylkinové ale daleko přesahuje možné nežádoucí účinky tohoto onemocnění. „Podle mého názoru není důvodné odmítat jakékoliv z těchto očkování, tím myslím konkrétně očkování od tolik propíraných firem. Pravděpodobnost trombembolické komplikace je daleko větší u samotného onemocnění než u očkování těmito vakcínami,“ dodala Mazylkinová.

Bolest kloubů či zimnice

Zásadní otázky o očkování proti koronaviru. Jak to vidí odborníci?

Spíše než eventuálně možné trombotické komplikace, které podle Mazylkinové ani nemusí mít žádnou souvislost s očkováním, bývají jako u ostatních jiných očkování pravděpodobnější takové reakce, jako je bolest v místě vpichu, teplota, zimnice, bolesti kloubů a svalů, případně únava. 

„Toto vše ale odeznívá do jednoho dne a není třeba být z toho nervózní. Představme si, že tyto příznaky máme třeba čtrnáct dní i více při prodělávání nemoci,“ konstatovala lékařka.

A kdy přeci jen vyhledat lékaře? Pokud by se u někoho až do osmadvaceti dnů od očkování objevila dušnost, bolest na hrudi, otok končetin, přetrvávající bolesti břicha, neurologické příznaky včetně těžké a přetrvávající bolesti hlavy nebo rozmazaného vidění. „Tím myslím po očkování látek od všech firem, které vakcíny vyrábějí,“ zdůraznila Mazylkinová.

Preventivní ředění krve jen u nemocných

U zdravých lidí podle ní není potřeba před očkováním pro jistotu ředit krev, aby se hrozba krevní sraženiny snížila. „Preventivní léky nepodáváme před a ani po samotném očkování,“ konstatovala Mazylkinová. Stejně hovoří Aleš Tomek.

„Preventivní protidestičková nebo antikoagulační léčba není před a krátce po vakcinaci aktuálně doporučována,“ řekl iDNES.cz Tomek. Výjimkou jsou pochopitelně ti, kteří mají léky na ředění krve trvale užívat kvůli svému zdravotnímu stavu.

Hrozba při nemoci

Výrazně vyšší nebezpečí krevních sraženin se objevuje u pacientů s covidem-19. „Všechny dostupné studie ukazují, že je bohužel toto riziko skutečně významně zvýšené. Platí, že čím je těžší průběh nemoci, tím je vyšší riziko jejich vzniku,“ poznamenal Tomek. Nejčastěji jde podle něj o hlubokou žilní trombózu a následnou plicní embolii, která je pozorována ve většině studií u pěti až patnácti procent hospitalizovaných pacientů.

„Tepenné trombózy jsou méně časté a nejčastější z nich je právě mozková mrtvice,“ dodal Tomek. „V dubnu byla publikovaná rozsáhlá studie, která zpracovala údaje 236 tisíc pacientů s covidem-19. Prokázala, že celkové riziko této závažné komplikace je 2,1 procenta. Platilo ale, že u pacientů, kteří nevyžadovali hospitalizaci, bylo ‚jen‘ 1,3 procenta, ale u pacientů hospitalizovaných na jednotce intenzivní péče bylo 9,35 procenta.“

Hrozba krevních sraženin se ale nevyhýbá ani pacientům s lehčím průběhem. „Musím říct, že poslední dobou se množí případy hlubokých žilních trombóz, plicních embolií, mozkových příhod či nedokrvenosti dolních končetin. A to rovněž u pacientů, u kterých proběhla tato nemoc s velmi lehkým průběhem, často v odstupu i tří týdnů od samotného onemocnění covidem-19,“ sdělila praktická lékařka Ludmila Mazylkinová.

Těžší průběh znamená větší hrozbu

Aleš Tomek uvedl, že preventivní podávání léku proti vzniku krevních sraženin je součástí péče o pacienty s covidem. „Ale platí, že tato léčba by neměla být trvalá – pouze pokud existují i jiná rizika,“ zdůraznil.

Trápí vás zdravotní potíže? Poraďte se s odborníky

Léčba je podle Tomka vždy zahájena u pacientů s těžším průběhem, kteří vyžadují hospitalizaci. Její délka je ovlivněna stavem pacienta po prodělané infekci a trvá typicky dva až šest týdnů. „U pacientů, kteří nemají těžký průběh a nejsou přijati do nemocnice, se v současnosti tato prevence ve světě obecně všem nedoporučuje. Nemáme zatím dokončené klinické studie, které by toto zkoumaly,“ vysvětlil Tomek. Připomněl, že tato léčba má také svá rizika – v podobě krvácení, které může ohrožovat pacientův život.

„Jasno máme u postupů prevence krevní sraženiny, které nevyžadují podání léků, jsou jednoduché a prakticky bez rizika. Každý nemocný, co stoná doma, by měl dbát na dostatečnou hydrataci, měl by aktivně během dne cvičit dolními končetinami na lůžku. Pokud je to možné, alespoň krátce se vždy po několika hodinách postavit a projít po bytě. Doplňkem může pak být kompresivní bandáž nohou elastickým obinadlem nebo kompresivní punčochou,“ doporučil Tomek.

Rozhodnutí lékaře

Přesto si někteří lidé sami naordinují preventivní lék, obvykle to je acylpyrin. „V prevenci sraženin u lehčího průběhu covidu-19 není aktuálně doporučeno acylpyrin rutině užívat,“ konstatoval ovšem Tomek. Výjimkou jsou podle něho pacienti, kteří mají jiný důvod pro tuto preventivní léčbu, a ti by měli ve své trvalé prevenci rozhodně pokračovat i během onemocnění covidem-19.

Protilátky mít nemusíte, i když jste covid-19 prodělali. Co vám řekne test?

„Důvodem může být třeba ischemická nemoc srdeční nebo stav po prodělané cévní mozkové příhodě. Vždy se ale o zahájení preventivní léčby domluvte se svým lékařem, který musí zhodnotit možná rizika nejen vzniku sraženin, ale i krvácivých komplikací, a také rozhodnout o tom, zda stačí acylpyrin, nebo jestli je potřeba podávat injekce nízkomolekulárního heparinu,“ poznamenal Tomek.

Také Mazylkinová potvrdila, že indikace antikoagulační a antiagregační léčby je vždy na posouzení ošetřujícího lékaře. „Není paušálně určena pro všechny pacienty s tímto onemocněním. Vždy je nutno vyhodnotit poměr rizika a přínosu. V domácí léčbě to bývá u pacientů se středně těžkým průběhem a se známým vyšším rizikem vzniku těchto stavů,“ dodala.

  • Nejčtenější

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Příběh Adély: Nemám štěstí na muže

Ve svém životě jsem potkala několik mužů, zažila jsem milenecké vztahy i manželství. A nemůžu říct, že bych byla...

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Premium Fyzioterapeut Pavel Kolář mluví tiše a soustředěně. Záleží mu na přesném vyjádření myšlenky. Léta už uzdravuje pohybový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženě s extrémně dlouhými vlasy dělají muži nevhodné návrhy

Vlasy má dlouhé sto padesát centimetrů a nestříhala si je deset let. Kateryna Demersová je vlasovou modelkou a svou...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Žena uspěchala plastiku zadku a potýkala se s problémy

Temeeka z Texasu podstoupila plastiku zadku s výplní silikonovým implantátem před pár lety. V té době měla za sebou i...

Začalo to vyrážkou, pak se u Terezy zjistila alergie na sperma

Mladou maminku Terezu začala po druhém porodu trápit vyrážka na břiše a v podbřišku. Zkoušela všechno možné, od...

Zdravá střeva, delší život. Zkusila jsem detox i technickou kontrolu těla

Ačkoli ještě před rokem jsem měla jasno, že na dovolenou, kde budu trpět hlady a pít jen čaj, nikdy dobrovolně...

Bolest i neplodnost. Zjistit diagnózu trvá roky, říká žena s endometriózou

Premium Nemoc postihuje jednu ženu z deseti, třetina z nich řeší i neplodnost. Na diagnózu endometriózy přitom pacientky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....