Co vás v nemocnici zabije

  12:49aktualizováno  12:49
Přečtěte si, jakých šest nejnebezpečnějších komplikací v nemocnici usiluje o váš život. Statistiky ukazují, že nejčastější je chyba chirurga, který vás operuje.
V nemocnicích na pacienty číhá mnoho následných zdravotních komplikací.

V nemocnicích na pacienty číhá mnoho následných zdravotních komplikací. | foto: Profimedia.cz

Infekce, omyly, chyby, záněty a další komplikace. Podle morbidního vtipu, který koluje mezi mediky, nenajdete na světě víc nebezpečné místo pro nemocné, než je nemocnice. Magazín Forbes zveřejnil šest nejčastějších komplikací, které podle statistik ohrožují život nemocničních pacientů.

Riziko č. 1: Chyba chirurga
Podle statistik jsou to právě chirurgové, kteří při výkonu svého povolání nejvíc chybují. Jejich chyby mají bohužel také nejvážnější důsledky. Ať už jde o nástroje zapomenuté a zašité do těla pacienta, amputaci nesprávné končetiny, operaci nesprávného párového orgánu a podobně. Přitom analýzy ukazují, že riziko takového omylu se výrazně snižuje, pokud spolu celý operační tým (chirurg, asistentka a anesteziolog) komunikují a navzájem se informují o svém postupu.

Riziko č. 2: Zanícená jizva
Infekce v jizvě jsou mnohem nebezpečnější než běžné nemocniční bacily. Podle odborníků je problém v tom, že se ránou dostane infekce přímo do krevního řečiště a navíc je mnohem odolnější vůči působení antibiotik. ukazuje se, že v rámci prevence je mnohem výhodnější začít podávat antibiotika už před samotnou operací, aby mohla působit už na infekci v zárodku. Jejich pozdější nasazení je mnohem méně účinné.

Riziko č. 3: Silné krvácení
Krvácení představuje velké riziko nejen v průběhu samotné operace, ale i po zákroku. Kvůli lékům ovlivňujícím hustotu a srážlivost krve, které se při zákrocích podávají, může být krvácení nepředvídatelné a přitom značně rozsáhlé. Zatím jediným řešením se zdá být preventivní podávání léků, které riziko vzniku krvácení sníží.

Riziko č. 4: Zápal plic
Pacienti, kteří k dýchání potřebují podporu respirátorů, jsou sami o sobě vážně nemocní. Použití respirátorů však jejich stav může ještě významně zhoršit. Ukazuje se, že mnoho případů onemocnění zápalem plic pochází z infikovaných respirátorů. Ty jsou vděčnou živnou půdou pro bakterie, které přežívají především v jejich hadičkách.

Riziko č. 5: Infikovaný katetr
Některé z velmi vážných nemocničních infekcí se do těla dostávají infikovaným katetrem. Infikovaný katetr je o to nebezpečnější, že průniku bakterií do těla vůbec nic nebrání. Statistiky ukazují, že nejrizikovějším je z tohoto hlediska srdeční katetr, který se zavádí do hrudníku. Právě jím se relativně často dostávají infekce do těla pacienta. Prevence této komplikace je přitom zcela jednoduchá. Stačí dokonalá hygiena a sterilita při zákroku.

Riziko č. 6: Záměna léků
Podle lékařských údajů dostane špatné léky jeden pacient z pěti. Záměny jsou údajně způsobeny nejen lidskou chybou, nepořádkem v dokumentaci, ale dokonce za ně může i legendární nečitelný rukopis lékařů, který v lékárnách občas špatně rozluští. Dalším problémem je nedostatečná provázanost mezi jednotlivými lékaři, kteří údajně často netuší, jaký lék předepsal jejich kolega.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz