Na táborech by měli hlavně ma,é děti pravidelně prohlížet vedoucí a klíšťata odstraňovat. Ilustrační foto.

Na táborech by měli hlavně ma,é děti pravidelně prohlížet vedoucí a klíšťata odstraňovat. Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Co přibalit na tábor? Ponožky proti klíšťatům nezaberou

  • 0
Balíte dítěti na tábor a máte obavy, že se samo nedokáže ochránit před klíšťaty? Bojíte se, že jej táboroví vedoucí včas neprohlédnou a ono onemocní jednou z vážných chorob přenášených klíšťaty? Poradíme vám, jak nejlépe dítě vybavit.

V první řadě se nebojte, i kdyby dítě onemocnělo, průběh u něj bude pravděpodobně mírnější, než hrozí dospělým. Pokud jste svého potomka nenechali očkovat, můžete to sice udělat, ale v době prvních turnusů táborů už to nezvládnete, ochrana totiž působí až za 14 dnů po druhé dávce, která se aplikuje nejdříve týden po první injekci.

Jaký repelent je nejlepší? Vyberte ty vhodné pro děti

Dítěti přibalte do batůžku nebo kufru repelent. Dagmar Hulínská, odbornice na boreliózu a ostatní nemoci přenosné klíšťaty ze Státního zdravotního ústavu v Praze, doporučuje OFF. Dítě musí být poučeno, jak sprej užít, zejména si musí dát pozor na oči a pak si umýt ruce.

Vedoucí na to určitě zejména u malých dětí dohlédnou, děti prohlédnou a každé přisáté klíště pečlivě zaevidují. Na vás pak po návratu z tábora bude hlídat případné skvrny na kůži a jiné příznaky onemocnění, jako je třeba zvýšená teplota.

Jak správně vytáhnout klíště

Zakapat dezinfekcí, uchopit pinzetou a vykývat

Užitečné může být také užívání vitaminů B (B-komplex) před odjezdem. Jak vysvětluje Dagmar Hulínská, B-komplex ovlivňuje vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. "Klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí," popisuje.

Praktické jsou také vysoké boty – v nich zastrčené kalhoty jsou samy o sobě dobrou ochranou, klíšťata totiž, jak známo, neskáčou ze stromů, ale lezou v trávě nahoru po stéble. Nevyskytují se příliš vysoko, maximálně do výšky 60 centimetrů od země.

V teple se však dětem asi nebude chtít chodit v holínkách. Proto je dobré si nohy nastříkat repelentem. Postřik je třeba opakovat zhruba každé dvě hodiny, déle na kůži nevydrží. Pokud dítě bude v trávě nebo v lese ležet, což je při táborových hrách pravděpodobné, pak by si mělo nastříkat i ruce, podpaží, za krk – kromě obličeje tedy vlastně celé tělo.

Ponožky proti klíšťatům? Nespoléhejte na ně

Na trhu je v současné době i několik druhů ponožek a návleků na ruce a nohy, které slibují ochranu před klíšťaty. Jsou napuštěné různými látkami, jejichž složení výrobci ne vždy uvádějí.

Například firma Beston, která vyrábí za zhruba 70 korun ochranné návleky, o nich říká: "Náš výrobek, využívající nejmodernější nanotechnologie, snižuje riziko napadení klíštětem. Návleky na zápěstí a kotníky jsou ušity z bavlněného úpletu s elastanem, který je ošetřen speciální úpravou antivector. Její repelentní účinek je garantován i po opakovaném praní (12x 40 °C)," vysvětlují na svých internetových stránkách.

Firma Loana napouští podobně jako další firmy ponožky proti klíšťatům eukalyptovým olejem. Vydrží podle nich opakované praní. Jeden pár vyjde také zhruba na 70 korun.

Odborníci na hmyz jsou k těmto výrobkům skeptičtí: "Jsem přesvědčen o tom, že ponožky, impregnované čímkoliv, nemohou proti klíšťatům nikoho ochránit. Klíšťata se při chůzi člověka chytnou nejčastěji na nohavice kalhot a pak po povrchu oděvu – a později po kůži – nahoru i dolů určitou dobu cestují a mohou se přisát kdekoliv na těle. Když si člověk v lese mezi klíšťata dokonce sedne, je ochranná účinnost ponožek ještě mizivější," říká Václav Rubeš.

Nejspolehlivější je podle Rubeše poctivá aplikace repelentních přípravků dle návodu k použití. Také doktorka Hulínská by na ponožky nespoléhala a raději doporučila repelenty přímo určené pro děti.

Vyrobte si přípravek proti klíšťatům sami

Doporučuje i domácí přípravek na klíšťata. Vyrobí se z rozmarýnu (1 pytlík), bílého vinného octa (polívková lžíce) a vody (0,5 litru). Vodu svaříte, přidáte do ní rozmarýn, vylouhujete, pak dodáte ocet a nalijete do rozstřikovače. Můžete jej používat na kůži, není alergizující.

I když použijete všechny ochranné prostředky, stejně se může stát, že se klíště na kůži přisaje, pak je třeba je co nejrychleji a co nejlépe odstranit. Zejména u boreliózy se ukazuje, že od klíštěte přisátého pár hodin se nenakazíte, riziko se zvyšuje po 12 a více hodinách.

Kromě přisátí na kůži existují i jiné cesty nákazy, i když mnohem méně časté. Virus se může přenést na člověka například pitím tepelně neupraveného kravského, ovčího nebo kozího mléka, které pochází od nakažených zvířat.