Co nás přivádí k léčitelům?

  20:31aktualizováno  20:31
Když přijde člověk za Evou Joachimovou, sestaví mu nejprve tabulku jeho osobních, prenatálních a postnatálních energií a zátěží, porovná je s tabulkou aktuálních energetických cyklů roku a pak se začne ptát na současné potíže. A uvádí je do souvislostí...

Když přijde požádat o pomoc Radoslava Svobodu, ten si vyslechne, co pacienta trápí. Vyšetří ho a pak pošle ke specialistům. Na rentgen, ultrazvuk, "cétéčko"... Na první pohled - dva jiné světy.

Eva Joachimová je zastánkyní čínské medicíny. Radoslav Svoboda je klasický praktický lékař ze Železných hor. Na tom by nebylo nic výjimečného. Neobvyklé však je, že při léčbě pacientů spolupracují. To v Česku ještě ani zdaleka není běžné, protože mezi lékaři a léčiteli panuje nedůvěra.

Kdo míří k léčitelům?
Absolventům medicíny vadí neuchopitelnost alternativní medicíny, léčitelé jim mají za zlé, že nevidí problémy pacientů v souvislostech.

Proč se lidé k léčitelům vydávají? Dá se to říct takto: protože naděje umírá poslední. Víra v iracionálno je nám vlastní, vysvětlují psychologové. Pojem alternativní medicína je přitom široký a zahrnuje mnoho vzájemně nepodobných metod.

Výzkum, který před časem provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění, ukázal, že ze všeho nejvíce věří lidé bylinkám - 89 procent. Důvěru budí také akupunktura a akupresura. Naopak léčitelům věří jen třetina lidí.

Před deseti dvanácti lety byly alternativní medicíny plné noviny, teď se už tohle téma nijak zvlášť neskloňuje. Čím to? "Výskyt léčitelů je úměrný politickým změnám a nejistotě z nich plynoucích. Při zemětřesení se vyrojí mesiášové," má odpověď onkoložka Jitka Ambrahámová.

"Zatímco na začátku 90. let byli rodiče pacientů skeptičtí k možnostem naší medicíny, dnes nám věří," doplňuje Jan Starý, který se specializuje v pražské motolské nemocnici na léčbu leukemie dětí.

Není společný jazyk
Změna nálady neznamená, že nemocní nehledají pomoc i jinde. Ale celkově asi převládá k alternativě skepse. "Ústup z centra pozornosti si zavinili sami léčitelé," říká psycholog Slavomil Hubálek a vzpomíná na roky, kdy se jako mluvčí ministerstva zdravotnictví účastnil jednání na téma alternativní medicína.

Léčitelka pracuje s lékařem - čtěte ZDE

"Snažili jsme se na začátku devadesátých let s ministrem Bojarem dosáhnout toho, aby lékaři a léčitelé začali komunikovat. Jenže se ukázalo, že neumí nalézt společný jazyk."

Lékaři chtěli kontrolované testy před a po působení na nemocného. Slavomil Hubálek říká, že se nenašel léčitel, který by do takového experimentu šel. "Přitom senzibilové odmítali být zahrnuti mezi laické psychoterapeuty. Trvali na tom, že mají nadpřirozené schopnosti."

První pokus?
Kupodivu dnes, když porevoluční vášně utichly, se mezi lékaři ozývají hlasy, že léčitelé mohou sehrát pozitivní roli. A jak dokládá příklad ze Železných hor, někde už lékaři se zastánci alternativy spolupracují.

Radoslav Svoboda se loni pokusil - v rámci doktorandského studia - podat na II. lékařské fakultě UK projekt, při němž chtěl statisticky prokázat nebo vyloučit energetické zátěže na člověka, tedy zmapovat účinnost čínské medicíny. Našlo se dost lékařů, kteří by s ním na onom výzkumném úkolu byli ochotni spolupracovat. Ale vedení fakulty projekt zamítlo.

Alternativní medicína zahrnuje velké množství metod – mimo jiné homeopatii, akupunkturu, akupresuru, používání léčivých kamenů a další.

Autoři:
  • Nejčtenější
Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Podzim je zkouška imunity. Jak ji zlepšit, radí bylinkář Valdemar Grešík

Nestálé podzimní počasí je každoroční zatěžkávací zkouškou pro lidskou imunitu. „Jako prevence proti podzimnímu...

Žena nic neví, ale může být vážně nemocná, uvedl lékař a doporučil test

Infekcí papilomavirem se za život nakazí až 80 procent procent žen i mužů. V drtivé většině případů se nákaza ani její...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Nádory či cukrovka. I tak se může projevit nedostatek vitaminu D

S příchodem podzimu je potřeba konzumovat více vitaminů, protože virózy a chřipky mají toto období nejraději. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz