Co může za vypadávání vlasů? Hormony, léky, stres i culíky

  1:00
Vlasy ve větší míře běžně vypadávají novorozencům, částečně i mladým lidem v pubertě a pochopitelně ve stáří. Pokud však nespadáte ani do jedné této kategorie a máte pocit, že vám kštice nebezpečně řídne, začněte pátrat, proč to tak je.
Zdravé vlasy jsou hladké a lesklé.

Zdravé vlasy jsou hladké a lesklé. | foto: Profimedia.cz

Příčin ztráty vlasů je mnoho - od zdravotních problémů a stresu až po prostý fakt, že si vlasy příliš často svazujete do těsného ohonu. Abyste se dopídila té skutečné příčiny, je nejlepší vyhledat odborníka z oboru dermatologie.

"Leckdy je nutné využít celou řadu vyšetření," říká primářka Yvonne Bergerová z Kliniky laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic. "Vlasy padají více v určitých obdobích, například na jaře a na podzim. Je to stejné jako u zvířat, která v tomto období mění srst," vysvětluje lékařka.

Za 4 roky úplně nové vlasy

To, že vlasy vypadávají, je zkrátka normální proces - během života se obměňují. "Výměna vlasů je dynamický, kontinuální proces, který začíná již v průběhu embryonálního vývoje. Všechny typy vlasů určitou dobu rostou, vypadávají a jsou nahrazeny další vlasovou generací," říká doktorka Helena Jančová z Dermatologické ordinace Polikliniky profesora Řeháka v Praze.

Vlasy po vypadnutí - stejně jako řasy - znovu dorostou. "Důležité však je, zda jsou vlasové folikuly neboli zárodečná místa, ze kterých vlas roste, zachovány. Vlasy normálně průběžně vypadávají a znovu rostou, takže po čtyřech až šesti letech se vlasy zcela obnoví. Každý den povyrostou vlasy tak o 0,2 až 0,5 mm, což je za rok asi 15-17 cm," říká dermatoložka.

Za nadměrné padání vlasů se přitom považuje více než 100 vlasů za den. "Asi nemá velký význam počítat přesně, kolik vlasů vypadne, ale pokud si všimnete, že nastala nějaká výraznější změna, že máte větší množství vlasů na polštáři nebo při česání vypadává stále více vlasů, je lepší vyhledat odbornou pomoc," doporučuje Helena Jančová.

Ilustrační fotografie

Hormony, léky, stres i culíky

Za zvýšené padání vlasů často mohou hormonální změny. Mnoho žen má problémy s padáním vlasů v období menopauzy, kdy klesá hladina estrogenu. Mnohdy pomůže změna životního stylu a jídelníčku a různé doplňky stravy.

Vlasy často řídnou také u žen v prvních šesti měsících po porodu. "Děje se tak z důvodu, že se estrogen v organismu opět dostává do normálu a dochází k rychlejšímu přechodu vlasů z fáze růstu do fáze klidové, což je spojeno právě s jejich padáním. Ženám doporučuji jíst po porodu pestře a do jídelníčku zařazovat hodně ryb a ovoce a samozřejmě dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů," dodává doktorka Jančová.

Vydatná a zdravá strava navíc zesiluje proces regenerace vlasů. Mezi dalšími častými příčinami jsou poruchy funkce štítné žlázy – na padání vlasů má vliv její zvýšená i snížená funkce.

"Při zvýšené funkci štítné žlázy, kromě toho, že padají, jsou i jemné a křehké. Pokud se potvrdí onemocnění štítné žlázy, kromě upravení samotné choroby dochází i k zastavení vypadávání vlasů," uvádí Yvonne Bergerová.

Na vypadávání vlasů se může podílet i prodělaná infekce spojená s vysokými teplotami. Po nemoci mohou začít vlasy vypadávat většinou se zpožděním dvou až tří měsíců a pak se zase vrací do normálu. Vliv může mít také užívání některých léků. Jde především o cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika," uvádí Bergerová.

Někdy však za problémy s padáním vlasům může úplná banalita. Třeba to, jak si vlasy upravujete a nosíte-li například příliš často pokrývku hlavu. Lidé si někdy až pozdě uvědomí, že za jejich problémy s vlasy může být i dlouhodobé nošení klobouků a čepců, například u zdravotních sester nebo kuchařů, nebo nošení vlasů těsně stáhnutých do ohonu.

Vzácné nejsou ani alopecie stresové, které se dají stanovit na základě anamnestických dat, jako je rozvod či nemoc v rodině.

Ilustrační fotografie

S vlasy zacházejte šetrně

"K mechanickému poškození kutikuly neboli vrchní vrstvy vlasů může dojít i následkem intenzivního a nešetrného česání a fénování. Některé kosmetické úpravy vlasů jako barvení, odbarvování, trvalá ondulace značně zasahují do samotné struktury vlasu," upozorňuje Yvonne Bergerová.

Na barvení se používají rostlinné, metalické či anilínové barvy. Závažné poškození většinou vzniká při jejich nesprávné aplikaci, jako je neúměrná délka působení nebo koncentrace látky, kdy dochází k poškození vlasového stvolu. Při odbarvování peroxidy melanin vlasu oxiduje, rozpouští se a rovněž dochází k narušení vlasu, jeho předčasnému štěpení a lámání," říká doktorka.

Poškozené vlasy se projevují ztrátou lesku, jsou křehké, abnormálně lámavé a štěpí se. Kromě toho mohou některé barvy při kontaktu s pokožkou vyvolat její podráždění nebo kontaktní alergickou reakci.

Zcela nejčastější formou zvýšeného vypadávání vlasů je však androgenní alopecie, která je podmíněna přítomností testosteronu. "Je doménou mužů a je naprosto běžná," říká Helena Jančová. "Občas se vypadávání vlasů tohoto typu vyskytne i u žen po přechodu nebo po odstranění vaječníků. Ztráta vlasů však bývá u žen mírnější a ke vzniku typické pleši dochází jen zřídka," dodává.

Vegatariánky, pozor!

Pro celkový stav vlasů je důležité, jak už bylo řečeno, složení stravy. "Při vyšetřování příčin padání vlasů se zaměřujeme hlavně na jídelníček. Nedostatečná a nevyvážená strava s nedostatkem železa, která je častá hlavně u vegetariánů, vede k nadměrné únavě provázející hypochromní anemii doprovázenou padáním vlasů. Léčba však v tomto případě bývá úspěšná," podotýká Yvonne Bergerová.

Důležitost správného jídelníčku potvrzuje i Helena Jančová. "Je to naprostý základ. Ze stopových prvků přijímejte zejména železo, zinek, selen a fosfor. Při zvýšeném vypadávání vlasů se s velmi dobrým efektem podpůrně používá i aminokyselina s obsahem síry – methionin. Na zpomalení růstu vlasů má kromě nedostatku vitamínů také vliv množství bílkovin ve stravě. Při nedostatku bílkovin je zpomalen růst vlasů a jejich kvalita se zhoršuje," upozorňuje Bergerová.

Možné příčiny zvýšeného vypadávání vlasů:

- Hormonální změny, zvláště v těhotenství, po porodu a během menopauzy

- Problémy se štítnou žlázou

- Stres

- Prodělaná infekce

- Dlouhodobé nošení čepců, klobouků a helem

- Splétání vlasů do copů a těsných culíků, časté nošení čelenek a spon

- Nešetrné barvení a styling, fénování, kulmování a česání

- Životní styl – strava a kouření

- UV záření

- Užívání některých léků

- Drastické diety

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

KVÍZ: Poznáte slavné tatínky z filmových klasik?

Víte, že třetí červnovou neděli se slaví Den otců? Zkuste si náš zábavný kvíz, který prověří, jak dobře znáte slavné tatínky z oblíbených filmových trháků.

Slavní tátové a jejich ještě slavnější dcery. Tyto ženy dobyly Hollywood

Málokterý ze slavných tatínků asi čekal, že se z jejich roztomilé holčičky jednou stane stejně slavná a mnohdy i slavnější osobnost. Podívejte se do naší galerie, kteří VIP muži protřelí Hollywoodem...

Pojď na panáka. Jak poznáme, že už jsme propadli pití a co s tím

Když se zamyslíte, určitě najdete ve své blízké či vzdálené rodině aspoň jednoho člověka, který má problém s pitím alkoholu. A není to zdaleka jen jeho problém, obvykle trpí celé jeho okolí. Co s tím?

22. června 2025

Kvetoucí zázrak ze zahrádky. Lichořeřišnice funguje jako antibiotika

Na zahrádce ji má mnoho z nás. Ale jen někteří vědí, že lichořeřišnice nemá jen hezké květy. Dokáže pomoci i našemu zdraví.

22. června 2025

Citlivý, pečující a někdy i ublížený Rak. Jaký je partner, kamarád i kolega

Lidé narození ve znamení Raka jsou kombinací vnějšího živlu vody a vnitřního živlu vzduchu. Voda jim dává velkou citlivost a vzduch zase výborné myšlení, fantazii a představivost. To vše dělá z Raků...

22. června 2025

Fešáci z řad herců, kteří pocházejí ze států sousedících s Českem

Podívejte se do galerie na herce, kteří to na filmových plátnech „válcují“ ve státech za našimi hranicemi. Někteří z nich to dotáhli až do Hollywoodu a fanynky jsou z nich paf. Patří sem herci jako...

22. června 2025

Trápí vás nadýmání, únava či anémie? Možná máte celiakii

V Česku žije podle odhadů až sto tisíc lidí s celiakií – autoimunitním onemocněním způsobeným nesnášenlivostí lepku. Až osmdesát procent z nich však o nemoci neví a své potíže často připisuje stresu.

22. června 2025

Tiramisu řezy

Tiramisu řezy
Recept

Lehké

45 min

Oslaďte si život oblíbeným italským dezertem.

Jak se připravit na příští epidemii? Klíčová opatření podle vakcinologa Berana

Premium

Jaká bude příští epidemie? Co bychom měli dělat jinak než za covidu? Na jakém principu funguje nákaza ptačí chřipkou a jak stravou a pohybem posílit svou imunitu? To vysvětluje epidemiolog a...

21. června 2025

Sestři, vy tak dobře pícháte! Hlášky, které otravují zástupce různých profesí

Premium

Každý fotograf už milionkrát slyšel: „Mě nefoťte, praskla by vám čočka!“ Lékař zase ví, co řekne rozjařený pacient na otázku „jste na něco alergický?“ Odpověď: „Na práci, na manželku!“ Poptali jsme...

21. června 2025

Odhalte tajemství egyptské krásy, zazáříte jako Kleopatra

Když se řekne „starověký Egypt“, nejspíš vás napadnou pyramidy, Údolí králů, hieroglyfy, mumie, poklady Tutanchamonovy hrobky anebo královna Kleopatra. Ještě na něco ale nesmíme zapomenout: na...

21. června 2025

Celebrity, které se chovají nevhodně k asistentům a mají zvláštní potřeby

Práce čtyřiadvacet hodin denně, starost o domácí mazlíčky, spaní v jedné posteli nebo naprostá preciznost. To je jen malý výčet požadavků slavných na jejich osobní asistenty. Podívejte se do galerie,...

21. června 2025

Neignorujte pálení ani svědění. Jak řešit ženské intimní potíže

Trápí vás choulostivé obtíže? Nepříjemnosti jako svědění a pálení v oblasti intimních partií se naštěstí dají léčit docela snadno. Poradíme vám, kdy pomůže domácí léčba a kdy už raději zajít k lékaři.

21. června 2025

Pizza z krabice, salát nebo segedín z jídelny. Jak se stravujete v práci?

Nosíte si do práce oběd, nebo zaháníte hlad v jídelnách, fast foodech a restauracích? Podívejte se na zajímavá čísla z výzkumu, inspirujte se našimi recepty a nezapomeňte hlasovat v anketě.

21. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.