Můžeme pozorovat zvýšenou únavnost, padání vlasů, lámavost nehtů. Při výraznějším deficitu železa je ovlivněna tvorba červených krvinek. To může vést k chudokrevnosti, kterou lékař označí jako anemii z nedostatku železa (sideropenickou anemii).
Obecným projevem anemie je únava, spavost, dušnost při zátěži, bušení srdce, zhoršení tolerance chladu, závratě při postavení, případně pálení jazyka.
Co způsobuje nedostatek železa?
• Nedostatečný přívod železa v potravě - přísné a nevyvážené diety, více ohroženi jsou vegetariáni.
• Zvýšená spotřeba železa v těhotenství a při kojení.
• Zvýšené ztráty- nejčastější příčinou jsou gynekologické ztráty u menstruujících žen, kdy příjem železa v potravě nestačí krýt silnější krvácení.
Vážnější příčinou mohou být nefyziologické ztráty z různých částí zažívacího traktu - hlavně žaludku a tlustého střeva. Ztráty může způsobit například brániční kýla, zánět či vřed žaludeční nebo střevní sliznice, hemorhoidy či jiné cévní abnormity, nezhoubné nebo zhoubné nádory v oblasti zažívacího traktu.
Dalším zdrojem ztrát mohou být ledviny a močové cesty- opět při zánětu nebo nádorovém postižení, vzácné je krvácení z dechových cest. Rovněž opakované odběry krve- laboratorní testy, ale i dárcovství krve může vést k nedostatku železa.
• Porucha resorpce železa- vzácná příčina u některých onemocnění žaludku a tenkého střeva.
Jaké příznaky by pacienta měly přivést k lékaři?
Kromě výše uvedených projevů anemie jsou to hlavně tyto obtíže: krev ve stolici či na papíru po stolici - příčinou může být hemoroid, ale současně nelze vyloučit závažnější zdroj krvácení v konečníku nebo tlustém střevě.
Dále nepodceňovat zažívací obtíže bez zjevné vyvolávající příčiny - např. dietní chyby, váhový úbytek, krev v moči, příměs krve v hlenu při kašli, případně gynekologické krvácení po přechodu (menopauze).
Rovněž změna charakteru krvácení u menstruujících žen může být způsobena např. zánětem děložní sliznice, nezhoubným nádorem (myom), případně i vážnějším onemocněním.
Od věkové hranice 50-ti let se doporučuje vyšetření stolice na okultní (skryté) krvácení, které zajistí registrující praktický lékař a toto vyšetření je plně hrazeno ze zdravotního pojištění.
Jak se nedostatek železa léčí?
Pokud je příčinou nedostatku železa krvácení, je nutné odhalit a odstranit zdroj krvácení (přeléčení zánětu, odstranění polypu při endoskopickém vyšetření, operační řešení). Železo lze doplnit léky obsahujícími tento prvek.
Na našem trhu je dostupná celá řada přípravků obsahujících železo ve formě tablet, tobolek nebo kapek. O výběrů správného preparátu se poraďte s lékařem. Někteří pacienti preparáty železa hůře telerují (objevuje se zácpa nebo průjem, tlaky v oblasti žaludku, kovová pachuť v ústech).
Je nutné vyzkoušet více preparátů, lze zvolit přípravek s nižším obsahem železa, případně lék užívat na noc. Dobré vstřebání železa je zajištěno, užívá -li pacient lék nalačno- t.j. nejméně 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle.
U pacientů, kteří netolerují žádné preparáty perorálního (přijímaného ústy) železa je možné volit podávání železa do svalu nebo do žíly. Toto je též nutné u pacientů s poruchou vstřebávání železa.
Frekvence podávání injekcí je různá, závisí na příčině anemie a velikosti případných ztrát. Podávání železa parenterálně může mít také určitá úskalí, jako je vyšší riziko alergické reakce nebo bolesti v místě opakovaných aplikací železa.
Základem prevence nedostatku železa případně i terapie jeho nedostatku je vyvážená strava s dostatečným obsahem železa. Významným zdrojem železa jsou: játra, červené maso (hovězí, zvěřina), luštěniny, soja, mák, kokos, mandle, ořechy.