Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

aktualizováno 
Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na problémy se zády. Tak dlouho je přetěžujeme nezdravým způsobem života, až se ozvou pořádnou bolestí. Co s tím?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejčastější příčinou potíží je sedavý způsob života, žádný nebo nevhodný pohyb, ale i jednostranný sport bez kompenzačních aktivit, říká fyzioterapeut Martin Trávník z Centra zdravých zad v pražských Vršovicích. Když k tomu ještě prochladnete nebo přeceníte své síly zbytečnou zátěží, je na malér zaděláno.

Domácí lékař

Jak se problémy s pohybovým aparátem hlásí? Především bolestí, která signalizuje, že něco není v pořádku. „Bohužel, lidé často ignorují signály svého těla a ve chvíli, kdy je začnou řešit, již nemusí být úplná náprava možná,“ konstatuje fyzioterapeutka Radana Poděbradská.

Problémy s pohybovým aparátem trápí děti, dospělé i seniory, a přestože má každá tato skupina vzhledem k věku své specifické obtíže, společným jmenovatelem bývá špatný životní styl. Aby tělo dobře fungovalo, je potřeba o něj pečovat komplexně – zdravě jíst, správně se hýbat a mít to dobře poskládané v hlavě.

„Na jedné straně podrobně studujeme, jestli je mléko plnotučné, nebo polotučné a rohlík celozrnný, na straně druhé na pravidelnost a klid u jídla nemyslíme,“ poznamenává Poděbradská s tím, že podobně se stavíme k pohybu, kdy například místo prospěšné chůze skáčeme na trampolínách.

Význam komplexního přístupu k tělu včetně zdravého jídelníčku, který je při potížích s pohybovým aparátem obzvlášť důležitý u lidí s metabolickými problémy, potvrzuje i fyzioterapeut Trávník. „Většina lidí k nám přichází kvůli bolesti a s jedinou prosbou – něco se mnou udělejte. A my se snažíme naučit je, jak se o tělo po celý život starat správně a udržet ho zdravé do vysokého věku,“ přibližuje. A dodává: To, co určuje zdraví pohybového aparátu, není to, co uděláme jednou, nýbrž to, co děláme každý den.

Špatné držení těla

Páteř je osou našeho těla, je potřeba se o ni starat od dětství. Varující je, že v posledních letech přibývá školáků s vadným držením těla. Obtíže pohybového aparátu jsou u nich v četnosti dokonce hned za alergiemi a smyslovými vadami. Na vině bývá dlouhodobé sezení ve škole a pak ještě doma u počítače a tím pádem i nedostatek pohybu. Někdy je naopak chybou zaměření na jeden druh sportu.

Pravda o bolesti

• Klid na lůžku může pomoci na chvíli. Pokud ale neupravíte špatné pohybové stereotypy, kvůli kterým vznikla, bolest se vrátí. 

• Léky na bolest neodstraní problém, na který upozorňuje. Jestliže pokračujete v aktivitách, které k ní vedly, stav zhoršujete, i když ji třeba necítíte. 

• Ani masáž problémy nevyřeší, jen krátkodobě uvolní svaly. Pro dlouhodobé snížení bolesti zad zvolte správné cvičení a masáže využívejte doplňkově. 

• Plavání je sice dobré k posílení zádového svalstva, potíž je v tom, že většinou plaveme stylem prsa, kdy je hlava nad vodou v záklonu a bederní páteř ve větším zakřivení, což může bolesti ještě zvýšit. Z plaveckých stylů je nejvhodnější znak. 

„Dlouhodobé špatné držení těla se postupem času odráží na celkovém stavu pohybového aparátu. Problémy s ním patří v současnosti k nejčastějším chronickým neinfekčním onemocněním nejen u dospělých, ale také u dětí,“ zdůrazňuje fyzioterapeut Centra zdravých zad.

Vedle nedostatku všestranného pohybu je velký problém i v tom, že děti nemívají ve škole ideální lavice ani židle a podobné podmínky na ně často čekají i doma. Když ale pořídíte dítěti balanční židli a stůl, který s ním poroste, podpoříte zdravý vývoj zádových partií a svalů i vzpřímený sed. Dítě můžete také přihlásit na speciální fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posilování, stabilizaci, protahování, relaxaci, koordinaci i nácvik rovnováhy.

Uvědomte si, že špatné držení těla u dětí je pouhým začátkem řady obtíží s pohybovým aparátem v dospělosti. Pokud jde o téma bolavé i pro vás, začněte hledat a řešit příčinu. Prosedíte půl dne na špatné židli? Vyzkoušejte dynamické sezení na overballu nebo balanční židli, přimějí vás neustále používat svalstvo a zároveň se i při sezení vyrovnávat. Bolí vás záda po probuzení? Nešetřete na matraci a pořiďte si zdravotní. Věnujete se jednomu jedinému sportu? Přidejte vhodné kompenzační cvičení, které sníží míru jednostranného přetěžování. Žijete naopak s minimem aktivního pohybu? Vyhledejte fyzioterapeuta, který vám pomůže vybrat pohybovou aktivitu přímo na míru. Máte nadváhu? Zhubněte! Nadváha nepříznivě ovlivňuje držení těla, zatěžuje páteř i klouby.

Dokud nás záda netrápí, často ani netušíme, že páteřní obratle propojují chrupavčité pružné destičky, díky čemuž se můžeme ohýbat, otáčet, naklánět i natahovat. Pokud ale děláme tyto pohyby špatně nebo pořád opakujeme jednu a tutéž pozici, tělo se přetíží, tuhne nám krk i trapézy a záda bolí. Příčin bolestí zad může být ale mnohem víc. Pokud trvá přes tři měsíce, neváhejte s návštěvou odborníka.

Vyhřezlá ploténka

Dlouhodobá a silná bolest zad v bederní oblasti může souviset s utlačováním nebo poškozením nervového kořene kvůli výhřezu meziobratlové ploténky. Bolest obvykle vystřeluje až do nohou, typická je i snížená citlivost, až nehybnost dolní končetiny, neschopnost stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů, předklonit a zaklonit se. Postižení bývá jednostranné a provází ho také jednostranná bolest, mravenčení a brnění. Bolest můžete cítit i při kašli, kýchání nebo vyprazdňování.

Takzvaný kořenový, radikulární, syndrom stojí v Česku za hospitalizací zhruba čtyřiceti tisíc pacientů ročně. Překvapit může i po klasické operaci páteře v důsledku takzvaného syndromu selhání operační léčby, a to až u třetiny pacientů. Příčinou je zmnožené vazivo v míšním kanálu, které utlačuje kořen nervu. „Základem léčby je precizní diagnostika zad, kterou určíme místo, respektive zdroj bolesti, a doporučíme vhodný terapeutický výkon,“ uvádí vedoucí lékař Róbert Tirpák z pražské Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics.

„V případě bolesti bederní, krční a hrudní páteře se zaměřujeme na nejčastější možné zdroje bolesti, kterými jsou nervové kořeny, meziobratlové ploténky, sakroiliakální kloub a meziobratlové klouby,“ vysvětluje.

Pět cviků, které záda posílí a pomohou jim od bolesti

Meziobratlový disk si můžeme poškodit sami nadměrnou námahou, úrazem i nesprávnými pohybovými stereotypy. Důvodem může být také zánětlivé onemocnění páteře, vliv genetické dispozice či degenerace plotének, jejichž opotřebovávání začíná už po třicítce. „Ale už ani to není pravidlem. S bolestí plotének se dnes potýkají i teenageři ve věku kolem sedmnácti osmnácti let,“ upozorňuje vedoucí lékař kliniky EuroPainClinics.

Předností miniinvazivních a endoskopických zákroků je jejich šetrnost a přesnost. Lékaři je provádějí pod kontrolou rentgenu, endoskopické navíc pod kontrolou endoskopické kamery zavedené do páteře. Délka zákroků se pohybuje od 30 do 90 minut, chirurgický řez o velikosti 8 až 10 milimetrů se zašívá jedním až dvěma stehy. „Výkony probíhají v režimu takzvané jednodenní chirurgie, po nich u nás pacienti zůstávají zpravidla jen k dvouhodinovému odpočinku na lůžku a vracejí se domů,“ popisuje Tirpák.

Pokud už jednou vyhřezlou ploténku máte, držte se rad specialistů a dbejte na základní prevenci. Vyhněte se skákání, z postele vstávejte z boku, při pohybu nechoďte do rotace, nezvedejte nic těžkého, seďte vzpřímeně a nikdy nesedávejte s nohou přes nohu.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta vyzkoušela snad všechny diety a metody na hubnutí, i...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Velká prsa jako problém. Veronika si je nechala zmenšit a je šťastná

Když se řekne plastická operace prsou, většina z nás si vybaví zákrok, jehož výsledkem jsou nápadně dmoucí se ňadra....

OBRAZEM: Celebrity, které skrývají své zlozvyky před okolním světem

Často před koncerty a natáčením skrývají nervozitu a snaží se uklidnit svými osvědčenými způsoby. Vznikají z toho...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz