Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na problémy se zády. Tak dlouho je přetěžujeme nezdravým způsobem života, až se ozvou pořádnou bolestí. Co s tím?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejčastější příčinou potíží je sedavý způsob života, žádný nebo nevhodný pohyb, ale i jednostranný sport bez kompenzačních aktivit, říká fyzioterapeut Martin Trávník z Centra zdravých zad v pražských Vršovicích. Když k tomu ještě prochladnete nebo přeceníte své síly zbytečnou zátěží, je na malér zaděláno.

Domácí lékař

Jak se problémy s pohybovým aparátem hlásí? Především bolestí, která signalizuje, že něco není v pořádku. „Bohužel, lidé často ignorují signály svého těla a ve chvíli, kdy je začnou řešit, již nemusí být úplná náprava možná,“ konstatuje fyzioterapeutka Radana Poděbradská.

Problémy s pohybovým aparátem trápí děti, dospělé i seniory, a přestože má každá tato skupina vzhledem k věku své specifické obtíže, společným jmenovatelem bývá špatný životní styl. Aby tělo dobře fungovalo, je potřeba o něj pečovat komplexně – zdravě jíst, správně se hýbat a mít to dobře poskládané v hlavě.

„Na jedné straně podrobně studujeme, jestli je mléko plnotučné, nebo polotučné a rohlík celozrnný, na straně druhé na pravidelnost a klid u jídla nemyslíme,“ poznamenává Poděbradská s tím, že podobně se stavíme k pohybu, kdy například místo prospěšné chůze skáčeme na trampolínách.

Význam komplexního přístupu k tělu včetně zdravého jídelníčku, který je při potížích s pohybovým aparátem obzvlášť důležitý u lidí s metabolickými problémy, potvrzuje i fyzioterapeut Trávník. „Většina lidí k nám přichází kvůli bolesti a s jedinou prosbou – něco se mnou udělejte. A my se snažíme naučit je, jak se o tělo po celý život starat správně a udržet ho zdravé do vysokého věku,“ přibližuje. A dodává: To, co určuje zdraví pohybového aparátu, není to, co uděláme jednou, nýbrž to, co děláme každý den.

9. července 2009

Špatné držení těla

Páteř je osou našeho těla, je potřeba se o ni starat od dětství. Varující je, že v posledních letech přibývá školáků s vadným držením těla. Obtíže pohybového aparátu jsou u nich v četnosti dokonce hned za alergiemi a smyslovými vadami. Na vině bývá dlouhodobé sezení ve škole a pak ještě doma u počítače a tím pádem i nedostatek pohybu. Někdy je naopak chybou zaměření na jeden druh sportu.

Pravda o bolesti

• Klid na lůžku může pomoci na chvíli. Pokud ale neupravíte špatné pohybové stereotypy, kvůli kterým vznikla, bolest se vrátí. 

• Léky na bolest neodstraní problém, na který upozorňuje. Jestliže pokračujete v aktivitách, které k ní vedly, stav zhoršujete, i když ji třeba necítíte. 

• Ani masáž problémy nevyřeší, jen krátkodobě uvolní svaly. Pro dlouhodobé snížení bolesti zad zvolte správné cvičení a masáže využívejte doplňkově. 

• Plavání je sice dobré k posílení zádového svalstva, potíž je v tom, že většinou plaveme stylem prsa, kdy je hlava nad vodou v záklonu a bederní páteř ve větším zakřivení, což může bolesti ještě zvýšit. Z plaveckých stylů je nejvhodnější znak. 

„Dlouhodobé špatné držení těla se postupem času odráží na celkovém stavu pohybového aparátu. Problémy s ním patří v současnosti k nejčastějším chronickým neinfekčním onemocněním nejen u dospělých, ale také u dětí,“ zdůrazňuje fyzioterapeut Centra zdravých zad.

Vedle nedostatku všestranného pohybu je velký problém i v tom, že děti nemívají ve škole ideální lavice ani židle a podobné podmínky na ně často čekají i doma. Když ale pořídíte dítěti balanční židli a stůl, který s ním poroste, podpoříte zdravý vývoj zádových partií a svalů i vzpřímený sed. Dítě můžete také přihlásit na speciální fyzioterapeutická cvičení zaměřená na posilování, stabilizaci, protahování, relaxaci, koordinaci i nácvik rovnováhy.

Uvědomte si, že špatné držení těla u dětí je pouhým začátkem řady obtíží s pohybovým aparátem v dospělosti. Pokud jde o téma bolavé i pro vás, začněte hledat a řešit příčinu. Prosedíte půl dne na špatné židli? Vyzkoušejte dynamické sezení na overballu nebo balanční židli, přimějí vás neustále používat svalstvo a zároveň se i při sezení vyrovnávat. Bolí vás záda po probuzení? Nešetřete na matraci a pořiďte si zdravotní. Věnujete se jednomu jedinému sportu? Přidejte vhodné kompenzační cvičení, které sníží míru jednostranného přetěžování. Žijete naopak s minimem aktivního pohybu? Vyhledejte fyzioterapeuta, který vám pomůže vybrat pohybovou aktivitu přímo na míru. Máte nadváhu? Zhubněte! Nadváha nepříznivě ovlivňuje držení těla, zatěžuje páteř i klouby.

Dokud nás záda netrápí, často ani netušíme, že páteřní obratle propojují chrupavčité pružné destičky, díky čemuž se můžeme ohýbat, otáčet, naklánět i natahovat. Pokud ale děláme tyto pohyby špatně nebo pořád opakujeme jednu a tutéž pozici, tělo se přetíží, tuhne nám krk i trapézy a záda bolí. Příčin bolestí zad může být ale mnohem víc. Pokud trvá přes tři měsíce, neváhejte s návštěvou odborníka.

Vyhřezlá ploténka

Dlouhodobá a silná bolest zad v bederní oblasti může souviset s utlačováním nebo poškozením nervového kořene kvůli výhřezu meziobratlové ploténky. Bolest obvykle vystřeluje až do nohou, typická je i snížená citlivost, až nehybnost dolní končetiny, neschopnost stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů, předklonit a zaklonit se. Postižení bývá jednostranné a provází ho také jednostranná bolest, mravenčení a brnění. Bolest můžete cítit i při kašli, kýchání nebo vyprazdňování.

Takzvaný kořenový, radikulární, syndrom stojí v Česku za hospitalizací zhruba čtyřiceti tisíc pacientů ročně. Překvapit může i po klasické operaci páteře v důsledku takzvaného syndromu selhání operační léčby, a to až u třetiny pacientů. Příčinou je zmnožené vazivo v míšním kanálu, které utlačuje kořen nervu. „Základem léčby je precizní diagnostika zad, kterou určíme místo, respektive zdroj bolesti, a doporučíme vhodný terapeutický výkon,“ uvádí vedoucí lékař Róbert Tirpák z pražské Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics.

„V případě bolesti bederní, krční a hrudní páteře se zaměřujeme na nejčastější možné zdroje bolesti, kterými jsou nervové kořeny, meziobratlové ploténky, sakroiliakální kloub a meziobratlové klouby,“ vysvětluje.

Pět cviků, které záda posílí a pomohou jim od bolesti

Meziobratlový disk si můžeme poškodit sami nadměrnou námahou, úrazem i nesprávnými pohybovými stereotypy. Důvodem může být také zánětlivé onemocnění páteře, vliv genetické dispozice či degenerace plotének, jejichž opotřebovávání začíná už po třicítce. „Ale už ani to není pravidlem. S bolestí plotének se dnes potýkají i teenageři ve věku kolem sedmnácti osmnácti let,“ upozorňuje vedoucí lékař kliniky EuroPainClinics.

Předností miniinvazivních a endoskopických zákroků je jejich šetrnost a přesnost. Lékaři je provádějí pod kontrolou rentgenu, endoskopické navíc pod kontrolou endoskopické kamery zavedené do páteře. Délka zákroků se pohybuje od 30 do 90 minut, chirurgický řez o velikosti 8 až 10 milimetrů se zašívá jedním až dvěma stehy. „Výkony probíhají v režimu takzvané jednodenní chirurgie, po nich u nás pacienti zůstávají zpravidla jen k dvouhodinovému odpočinku na lůžku a vracejí se domů,“ popisuje Tirpák.

Pokud už jednou vyhřezlou ploténku máte, držte se rad specialistů a dbejte na základní prevenci. Vyhněte se skákání, z postele vstávejte z boku, při pohybu nechoďte do rotace, nezvedejte nic těžkého, seďte vzpřímeně a nikdy nesedávejte s nohou přes nohu.

Autor:
  • Nejčtenější

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

Partnera se bojím já i děti, ale chyba je ve mně, myslí si vyměněná manželka

Tolik slz nepřinesl snad žádný jiný díl v dlouhé historii Výměny manželek. Na jedné straně se řešilo psychické týrání...

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena se fotí zaseklá na různých místech, lidé jí za to platí

Pětadvacetiletá Danielle Birchová z Velké Británie váží dvě stě dvacet dva kilogramů a nehodlá zhubnout ani deko. Díky...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

V minulosti bojovala s anorexií, dnes žena soutěží jako kulturistka

Dvacetiletá Scarlett Wilsonová z Velké Británie jako náctiletá bojovala s poruchou příjmu potravy. Měla deprese a...

Co víte o zraku? Vyzkoušejte v kvízu a vyhrajte luxusní brýle

Soutěž Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který bychom si měli hýčkat. I proto jsme se během ledna snažili v tématu...

Žena užívá menstruační krev jako elixír mládí i potřebu pro své umění

Třicetiletá Jasmine Alicia Carterová z Barcelony tvrdí, že popíjení vlastní menstruační krve zaručí ženám mládí. Ona...

Žena se fotí zaseklá na různých místech, lidé jí za to platí

Pětadvacetiletá Danielle Birchová z Velké Británie váží dvě stě dvacet dva kilogramů a nehodlá zhubnout ani deko. Díky...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...